r e k l a m a
spot_imgspot_img

Wielkie wydarzenie w województwie: otwarcie Muzeum Śląskiego

Dziś na terenie dawnej kopalni „Katowice” przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach, Muzeum Śląskie otwiera swoją nową siedzibę.

Kilka pokoleń Ślązaków marzyło o tym momencie przez ponad 90 lat. Inwestycja, która kosztowała ponad 273 mln zł, ze względu na swoją skalę znajduje się w czołówce największych przedsięwzięć muzealnych w historii powojennej Polski. Dzięki połączeniu XIX-wiecznej kopalni z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią, ale z dostępem światła dziennego, i unikatowym zbiorom powstało muzeum wyjątkowe pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i artystycznym.

Kustosze Muzeum Śląskiego wybrali do nowej siedziby 1400 eksponatów spośród ponad 118 tys. znajdujących się w posiadaniu tego muzeum. Na 6 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej stworzyli 6 wystaw stałych, które ze względu na znaczenie zasługują na uwagę mieszkańców całej Polski i wszystkich zainteresowanych polską sztuką i historią.

Galeria sztuki polskiej 1800-1945 uchodzi za jedną z najlepszych w Polsce.

Spośród przeszło 260 dzieł, znajdujących się w posiadaniu Muzeum Śląskiego, zwiedzający mogą obejrzeć 140. Ekspozycja prezentuje wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej lat 1800–1945. Galerię sztuki polskiej po roku 1945 tworzą obrazy, rzeźby, fotografie i pokazy multimedialne większości najwybitniejszych współczesnych polskich artystów. Dzieła wystawione są tak, by pokazywać przesłanie ideowe, a nie nurt artystyczny czy chronologię wydarzeń.

Zgromadzona w muzeum kolekcja plastyki nieprofesjonalnej uważana jest za jedną z najbardziej reprezentatywnych w Polsce. W Galerii plastyki nieprofesjonalnej można oglądać prace najciekawszych reprezentantów plastyki nieprofesjonalnej na Śląsku, polskiej sztuki naiwnej, art brut czy outsider art.

Jedyną stałą wystawą na świecie prezentującą rozwój przestrzeni scenicznej jest Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości. Prezentacja wybranych zjawisk i typów widowisk zakłada czynną obecność widzów. Zwiedzający mogą prześledzić, jak zmieniały się relacje widzów z aktorami od narodzin teatru w starożytnej Grecji po współczesny teatr polskich „awangardowych” malarzy i architektów.

Wystawa Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów z założenia ma kreować nastrój i budzić emocje.

W skrótowy, a nawet symboliczny, a zarazem jasny sposób pokazuje najważniejsze procesy historyczne zachodzące na Śląsku, przemiany polityczne, gospodarcze i świadomościowe. Zebrane eksponaty historyczne są tylko jednym z kilku narzędzi, które twórcy wystawy wykorzystali, żeby zwiedzający mogli poczuć fenomen Górnego Śląska.

Ostatnią z wystaw stałych będzie Galeria śląskiej sztuki sakralnej, której otwarcie zaplanowano na drugą połowę tego roku. Jej aranżacja będzie nawiązywać do układu wnętrza świątyni z nawą główną i bocznymi kaplicami.

W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego znajduje się niezwykła przestrzeń – Hol centralny – do czasowych wystaw jednego dzieła. Pierwsze dzieło dedykowane Śląskowi i Ślązakom stworzył Leon Tarasewicz.

Muzeum Śląskie może zwiedzać kilka tysięcy osób dziennie.

Obiekt jest w pełni przystosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Opisy wystaw są przygotowane po polsku i angielsku. Wystawa „Światło historii” dodatkowo po śląsku (wersja mówiona) i niemiecku. Bilet rodzinny do muzeum kosztuje 70 złotych. W jego cenę jest wliczony wjazd na 40-metrową wieżę widokową. Przez pierwsze tygodnie po otwarciu nową siedzibę Muzeum Śląskiego można będzie zwiedzać bezpłatnie.

muzeum-slaskie2

W czasie trzydniowego festiwalu otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego i przez cały lipiec goście mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie. Aby wziąć udział w trzydniowym festiwalu otwarcia wystarczy wypełnić formularz na stronie otwarte.muzeumslaskie.pl lub skontaktować się z muzeum telefonicznie. Warto się pośpieszyć, ponieważ do rozdania pozostało już niewiele z ok. 12 tysięcy bezpłatnych wejściówek przygotowanych na festiwal otwarcia. Od 30 czerwca do końca lipca nową siedzibę Muzeum Śląskiego będzie można nadal zwiedzać bezpłatnie, bez konieczności posiadania wejściówki.

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nową siedzibę muzeum zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten z Grazu. Oprócz budowy nowych obiektów i adaptacji zabytków pokopalnianych zrewitalizowano ponad 2,7 hektara poprzemysłowej powierzchni, zamieniając ją w przestrzeń parkowo-publiczną.


fot. Sonia Szeląg/Muzeum Śląskie

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI