r e k l a m a

spot_imgspot_img

Władze Gliwic zrezygnowały z rowerów miejskich. Na szczęście będą metropolitalne

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pokazała pod koniec października, jak będzie wyglądał nowy metrorower. Ogłosiła też, że największy w Polsce i trzeci największy w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów ruszy wczesną wiosną przyszłego roku. Pewne jest, że jednoślady utrzymane w charakterystycznych żółtych barwach GZM pojawią się w taryfie systemu Transport GZM. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie.

– To jak na razie jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce, idealne rozwiązanie na tak zwaną „ostatnią milę” – mówił 31 października w Katowicach Marcin Dworak, pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności. – Metrorower dowiezie nas do przystanku lub miejsca, do którego nie możemy, nie chcemy lub nie mamy czasu dojść pieszo – precyzował.

W systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji ulokowanych w 31 gminach GZM. Technicznie będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie będzie potrzeby przypinania ich do stojaków – będzie można wypożyczać i oddawać jednoślady na stacji bez wpinania go do stojaka. To najnowszy model SmartBike 2.0, który jest lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny niż dotychczasowe rowery.

Gliwice na pierwszy ogień

Metrorower ma być wdrażany przez GZM etapami, a lokalizacje poszczególnych stacji (m.in. w węzłach i centrach przesiadkowych) są od miesięcy ustalane z gminami.
W pierwszej fazie uruchamiania systemu (4 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą, firmą Nextbike) udostępnionych zostanie 1260 jednośladów w siedmiu miastach mających już doświadczenie z rowerem miejskim – w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. Gliwice otrzymają 175 rowerów, które będzie można wypożyczyć w 29 stacjach.

Druga faza Roweru Metropolitalnego ma być uruchomiona w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Wtedy liczba rowerów wzrośnie do niemal 4800 i pojawią się one także w kolejnych miastach – Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Udostępnienie docelowej liczby 7000 rowerów oraz 924 stacji ich wypożyczania w 31 gminach GZM (także w miejscowościach, w których roweru miejskiego nigdy nie było) powinno nastąpić na przestrzeni 22 miesięcy od podpisania dokumentów.

W Gliwicach, po zakończeniu II i III fazy wdrażania systemu Roweru Metropolitalnego, ma działać 91 stacji z 559 rowerami do wypożyczenia.
info/fot. GZM

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

widzę że muszę z dwóch, trzech aplikacji napisać podanie o zwrot środków.

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Teraz kolej na hulajnogi

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI