r e k l a m a
spot_imgspot_img

Wojska Obrony Terytorialnej działają w Gliwicach. Żołnierze złożą przysięgę

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza Przysięga Wojskowa, 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złoży ją ponad 70 osób, które w tym momencie staną się żołnierzami Obrony Terytorialnej.

Uroczystość rozpocznie się o 12.30 na Placu Sejmu Śląskiego, poprzedzi ją msza święta w Archikatedrze Chrystusa Króla.

Przysięgę poprzedziło szkolenie podstawowe tzw. szesnastka. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki czyli taktyki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.
Przez 16 dni ich domem były wojskowe koszary. Teraz po złożeniu przysięgi wrócą do swoich domów by szkolenie kontynuować minimum w jeden weekend w miesiącu oraz na corocznym dwutygodniowym szkoleniu poligonowym. Tak by po 3 latach szkolenia uzyskać zdolność bojową.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby.
W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Tak

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Czyżby powstawali najemnicy w Polsce?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Nie

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Swoje zdanie to Polacy mają przy urnach wyborczych, a takie pytania to bicie piany.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Oczywiście ze nie. Głupi wymysł Macierewicza za który musimy płacić z naszych podatków. Zamiast podnosić emerytury i obniżać ZUS dla samozatrudnionych to oni wydają pieniądze na takie idiotyzmy

werty
werty
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Sam jesteś idiotą, w dzisiejszych czasach im więcej osób będzie minimalnie wyszkolonych tym lepiej dla takich jak ty.
W sytuacji zagrożenia ty się schowasz pod tapczan, a oni może ochronią twój tyłek

Q.Q
Q.Q
5 lat temu
Reply to  werty

nic nie zrobią bo a. nie potrafią b. to taki odpowiednik straży miejskiej ani to policja ani obywatel c. 3 tyg kursu a nawet nie potrafią chodzić w kolumnie po Andersa jak idą na plac zabaw tj poligon

Mmmmm
Mmmmm
5 lat temu
Reply to  Q.Q

Bo nie są od chodzenia tylko od działania. Ciekawe jak Ty byś się prezentował w kolumnie, po 16. gdzie na musztrę jest najmniejszy nacisk.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI