Woonerf powstanie na ul. Wieczorka w Gliwicach. Co to będzie?

Wkrótce rozpoczną się prace modernizacyjne na ul. Wieczorka. Ulica zostanie zamknięta.

Dojazd do posesji będzie możliwy, ale zmieni się organizacja ruchu. Ulica Wieczorka ma stać się pierwszym w mieście woonerfem. Nową odsłonę ulicy powinniśmy zobaczyć w pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Pierwszy na Śląsku i na chwilę obecną jedyny w regionie woonerf wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Początek i koniec 250 metrowego woonerfu będą zaznaczać duże donice z zielenią. Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń.

W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Stworzą miejsce wypoczynku i relaksu.

Na 10 parkletach ustawionych na chodnikach i jezdni staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z zielenią. Pojawią się też rowerowe stojaki oraz miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.
Zobacz w GliwiceTV

– Między 12 a 16 marca na ul. Wieczorka rozpocznie się instalacja wysp i parkletów. Podczas montażu zapewniony będzie dojazd do posesji, ale będzie obowiązywał objazd dla autobusów. Zakończenie całości prac planowane jest w drugiej połowie marca – mówi Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dla kierowców zamknięcie ulicy oznacza objazdy. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ulica Wieczorka po zmianach będzie się prezentowała jeszcze piękniej i stanie się przestrzenią przyjazną przechodniom, turystom i rowerzystom. Woonerf będzie kosztował miasto ok. 500 tys. zł. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch.

Firma Projarch wykona również projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Umowa między gliwicką firmą a Zarządem Dróg Miejskich została już zawarta.

Do 26 maja Projarch ma przygotować 6 wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni reprezentacyjnej ulicy Gliwic.

Obecnie trwają konsultacje z różnymi grupami społecznymi, mające pomóc w stworzeniu przestrzeni jak najbardziej przyjaznej wszystkim uczestnikom ruchu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Według planów ul. Zwycięstwa (na odcinku od ul. Dolnych Wałów do Dubois), podobnie jak Wieczorka ma być ulicą przyjazną dla wszystkich uczestników ruchu.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

SUPER!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Alejki osiedlowe lub Alejki miejskie

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Kierownica

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Aleja Siemińskiego i sprawa zalatwiona

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Zielona aleja

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Ulica dla każdego, ulica do życia itp.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Deptul czyli deptak +ulica 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

UŻMIPL „utrudnienie życia mieszkańcom i pracującym ludziom”

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

deptak? xd

infogliwice.pl - portal i telewizja
Reply to  Anonimowo

Problem w tym, że to nie będzie deptak, bo auta mogą tamtędy przejeżdżać (20 km/h) i parkować.

infogliwice.pl - portal i telewizja

Inne miasta określają to jako „miejski podwórzec”, co chyba nie jest spoko 😉

Amator Klusek
Amator Klusek
5 lat temu

widzę,że ojciec Siemiński jest niezapomniany;-)Alleluja…

Tuptuś
Tuptuś
5 lat temu

Tak na prawdę to pomysł z dupy ,po grzyba jakiś woonerf w tym miejscu gdzie jeżdżą autobusy ,auta, to zwykła ulica a nie jakiś zieleniec z ławeczkami

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI