r e k l a m a
spot_imgspot_img

Wózek widłowy teleskopowy – poznaj jego najciekawsze funkcje!

Wózki widłowe teleskopowe to zdecydowanie jedne z najbardziej uniwersalnych, wydajnych i wielofunkcyjnych dostępnych obecnie na rynku urządzeń. Dzięki swoim niezwykłym możliwościom i przy zastosowaniu dodatkowego osprzętu sprawdzają się w wielu, często dość nietypowych, zadaniach. Chcesz wiedzieć, co potrafią wózki widłowe teleskopowe? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Wózek widłowy teleskopowy – klasyfikacja

Wózki widłowe teleskopowe, jedynie umownie zalicza się go kategorii wózków widłowych, gdyż tak naprawdę niewiele wspólnego mają z osprzętem jakim są widły. Jednak przyjęło się, iż stosuje się w branży zamiennie nazwy “wózki widłowe” oraz “wózki podnośnikowe jezdniowe”. Tym sposobem pojazdy teleskopowe często pojawiają się w kategoriach sprzedażowych równolegle z takimi jak tutaj wózkami paletowymi, które także bywają określane mianem “widłowych”.
Tak naprawdę wózki widłowe teleskopowe są profesjonalnie i zgodnie z przeznaczeniem oraz budową klasyfikowane jako ładowarki lub podnośniki teleskopowe.

Budowa

Wózki teleskopowe posiadają charakterystyczną budowę, przez którą nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi urządzeniami. Są one przede wszystkim znacznie większe, wyposażone w napęd na 4 koła i rozsuwany teleskopowy wysięgnik. Napędzane są silnikiem spalinowym, dzięki czemu ich wydajność jest duża.
Konstrukcja maszyn umożliwia im zarówno szybkie dotarcie do celu, jak i bezpieczny transport ładunków w tym samym czasie, a także wykonywanie prac ma ograniczonej przestrzeni.
Wózki widłowe teleskopowe mogą różnić się budową w zależności od typu pojazdu.

Rodzaje

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wózków widłowych teleskopowych:

  • ładowarki teleskopowe czołowe – mają sztywno zamontowaną, nieruchomą kabinę operatora oraz wysięgnik z prawej strony. Pojazdy te mogą dodatkowo posiadać podpory boczne;
  • ładowarki teleskopowe obrotowe – w ich przypadku kabina wraz z wysięgnikiem ma możliwość wykonania pełnego obrotu, dzięki zamontowanej głowicy obrotowej. Na rynku można znaleźć modele ładowarek obrotowych na gąsienicach lub z obydwoma skrętnymi osiami.

Osprzęt

Bardzo istotnymi elementami w przypadku wózków widłowych teleskopowych są wymienne akcesoria – czyli innymi słowy – osprzęt do wózków widłowych. To dzięki niemu pojazd zyskuje na wielofunkcyjności i uniwersalności. Do wymiennych elementów osprzętu, które można zamontować na wózkach widłowych teleskopowych zaliczamy m.in:

  • widły;
  • łyżki;
  • chwytaki;
  • platformy robocze (służące do unoszenia pracowników);
  • roratory;
  • zamiatarki oraz wiele innych dostępnych na rynku akcesoriów.

Osprzęt do wózków może być montowany wymiennie w miejscu pracy (nie trzeba w tym celu wizyty w serwisie), co znacząco usprawnia cały proces. Ponadto, dzięki wymiennemu osprzętowi wózek widłowy teleskopowy może zyskać całkowicie nowe, niedostępne wcześniej funkcje – w zależności od potrzeby – być wysięgnikiem, ładowarką, platformą roboczą czy choćby zamiatarką.

Przeznaczenie

Wiele możliwości wykorzystania wózków widłowych teleskopowych sprawia, iż znajdują one swoje zastosowanie w różnorodnych branżach, zarówno związanych z rolnictwem, przemysłem, jak i budownictwem.

W rolnictwie wózki widłowe teleskopowe wykorzystuje się m.in:

  • w pracach związanych z uprawą zbóż – głównie w procesie zbioru, transportowania oraz magazynowania plonów (zarówno tych w postaci sypkiej, jak i worków typu big-bag);
  • w hodowli zwierząt – gdzie wózki teleskopowe stanowią nieocenioną pomoc w pracach porządkowych, jak i podczas karmienia zwierząt, przemieszczania półfabrykantów, rozładunki i załadunku samochodów; dzięki osprzętowi ułatwiają także czynności związane z budową stajni czy ogrodzeń;
  • w szkółkarstwie – pojazdy tego typu z łatwością radzą sobie zarówno z transportowaniem sadzonek czy roślin w donicach, ale także ułatwiają ich pielęgnowanie z platformy roboczej, czy zapewnienie dopływu wody dzięki możliwości wykopania dopływów.

Jeśli natomiast chodzi o przemysł – tutaj wózki widłowe teleskopowe używane są głównie do wymagających prac, np.:

  • w armii – gdzie zapewniają sprawny transport bliski dostosowany do potrzeb logistyki wojskowej;
  • w zadaniach związanych z utrzymaniem infrastruktury: szczególnie dzięki wykorzystaniu urządzeń z dodatkowym osprzętem;
  • w portach lotniczych i morskich – wózki widłowe teleskopowe kompleksowo zajmują się rozładunkiem, jak i załadunkiem towarów ważących nawet kilka ton. Ponadto, pojazdy tego typu ułatwiają codzienne prace portu lotniczego oraz jego utrzymanie (pomagając utrzymać rękawy lotnicze, instalować stanowiska czy choćby holować samolot);
  • w przemyśle drzewnym – w tartakach to właśnie wózki widłowe teleskopowe odpowiadają za transportowanie i bezpieczne manipulowanie pniami, czy przygotowanym i do dalszego transportu deskami.

Branża budowlana daje szerokie pole do popisu dla wózków widłowych teleskopowych. Urządzenia te są niezastąpione:

  • w pracach dekarskich;
  • przy konstrukcjach metalowych i szkieletowych;
  • w pracach elewacyjnych oraz izolacyjnych.

Ale to jeszcze nie wszystko! Pojazdy teleskopowe z łatwością radzą sobie nie tylko z transportem i unoszeniem ładunków na budowie, ale także z pracami związanymi z usuwaniem gruzu i oczyszczaniem terenu po wyburzeniach i rozbiórkach.
Oczywiście to zaledwie niektóre z wybranych ciekawszych funkcji wózków widłowych teleskopowych, które sprawiają, że mimo swoich rozmiarów – przedsiębiorcy w wielu branżach marzą o tym, aby je mieć.

Podsumowanie

Wózki widłowe teleskopowe to wydajne i wielofunkcyjne urządzenia, które dzięki swoim unikatowym możliwościom idealnie sprawdzają się w trudnych, wymagających pracach. Wykorzystanie pojazdów teleskopowych znacząco usprawnia i przyśpiesza transportowanie ładunków, nawet w przypadku, gdy niezbędny jest udźwig rzędu kilkunastu ton.
Szukasz ładowarki teleskopowej? Sprawdź tutaj aktualną ofertę na składzie wózków widłowych.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI