Wagi to przydatne urządzenia pozwalające na ocenę ciężaru różnych przedmiotów. Współczesne wagi działają szybko i dokładnie. Urządzenia dzielą się na kilka różnych rodzai, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Popularnym wariantem są wagi hakowe.
Czym są wagi hakowe?
Wagi hakowe to wagi wiszące. Ze względu na swoje parametry i budowę będą się sprawdzały w zastosowaniu przede wszystkim wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania klasycznego modelu platformowego. Ponadto przydadzą się również do ważenia przedmiotów wielkogabarytowych oraz nieforemnych. W zależności od potrzeb wagi hakowe można z łatwością przenosić w dowolne miejsce.
Budowa wag hakowych
Budowa wag hakowych jest bardzo charakterystyczna. Najważniejszym elementem urządzenia jest hak oraz liny – oba elementy wykonane są ze stali, a cała konstrukcja wykazuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też względu bardzo często taka waga będzie się sprawdzała w zastosowaniu nawet w ekstremalnych warunkach.
Obecnie coraz częściej można spotkać się z tym, że waga hakowa pracuje na podstawie systemu elektronicznego. Dzięki niemu urządzenie przedstawia dokładniejsze wyniki pomiarowe nawet wtedy, gdy występują pewne zakłócenia. Jeżeli taka waga jest zsynchronizowana z komputerem, wyniki przeprowadzonego pomiaru pojawiają się już zaledwie po paru sekundach.
Kiedy przydatne są wagi hakowe?
Wagi hakowe mają szerokie zastosowanie. Dzięki nim można precyzyjnie określić masę przedmiotu niezależnie od jego kształtu i wielkości. Warto wiedzieć, że takie wagi różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami – jednym z nich jest rozmiar. Mniejsze wagi świetnie sprawdzą się między innymi na lotniskach, bazach, targowiskach, w sadach czy na plantacjach. Swoje zastosowanie znają również na kutrach rybackich, gdzie pomimo trudnych warunków dobrze się sprawdzają.
Większe wagi hakowe niezawodnie będą działały w różnych dziedzinach pomysłu. Są niezastąpione między innymi w nawozowniach, młynach, fabrykach, firmach transportowych czy na stacjach przeładunkowych.
Kalibracja wag hakowych
Każda waga, by pokazywała rzetelne wyniki, wymaga regularnej kalibracji. W przypadku modeli hakowych jest to absolutnie niezbędne, gdyż takie wagi mogą ulegać odchyleniom, przez co wyniki przeprowadzanych pomiarów mogą być zafałszowane. W przypadku kalibracji wag hakowych zawsze należy stosować się do zaleceń przekazywanych przez producenta. Po jej zakończeniu zawsze musi zostać sporządzona stosowna dokumentacja. Regularnie kalibrowana waga hakowa jest gwarancją niezawodności pomiarów.
Materiał partnera