r e k l a m a


Wyłapują przeciążone samochody. Spora część z mandatów trafi do budżetu Gliwic

29 wspólnych kontroli, blisko setka zważonych ciężarówek i pojazdów dostawczych.

Ponad 30 wszczętych postępowań administracyjnych przeciw właścicielom przeciążonych pojazdów na łączną kwotę 69,5 tys. zł, której lwia część (88%) zasili budżet miasta.

Oto bilans kilkumiesięcznej współpracy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach i Inspekcji Transportu Drogowego, zacieśnionej późnym latem ubiegłego roku. W roli głównej – funkcjonariusze ITD wyłapujący na ulicach przeciążone ciężarówki i… mobilna waga ZDM.

W Gliwicach od 10 kwietnia 2012 roku obowiązuje godzinowy zakaz wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Ograniczenie tonażowe obowiązuje w godzinach od 6.00 do 10.00, od 14.00 do 18.00 oraz od północy do godz. 4.00. Niektóre ciężarówki mogą jednak jeździć po mieście przez całą dobę. Zezwoleniami prezydenta miasta dysponują bowiem służby komunalne, samochody obsługujące markety i stacje benzynowe, lokalni przedsiębiorcy, przede wszystkim zaś pojazdy zaopatrujące place budowy Drogowej Trasy Średnicowej i przebudowy Starówki. Obecnie ważnych jest blisko 1500 takich „wjazdówek”.

Nie wszyscy przestrzegają zakazu

– Od chwili wprowadzenia godzinowego zakazu wjazdu co rusz podejmujemy wspólne akcje z policją i Inspekcją Transportu Drogowego. Dzięki temu wciąż wyłapujemy „gapowiczów” i w większym zakresie monitorujemy miasto. Kontrole z udziałem funkcjonariuszy ITD czy policjantów są skuteczne. W ten sposób powstrzymujemy ruch TIR-ów i ciężarówek, które mogłyby wjechać do miasta bez stosownego zezwolenia oraz napływ przeciążonych samochodów ciężarowych – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Paka na wagę!

Aby uszczelnić system eliminacji zbędnego ruchu ciężkiego w Gliwicach, ZDM zakupił w ubiegłym roku mobilną wagę do ważenia TIR-ów i ciężarówek. – To jedno z najlepszych urządzeń na rynku – podkreśla rzecznik ZDM. Waga wykorzystywana jest obecnie przez funkcjonariuszy ITD na stanowiskach do ważenia pojazdów, zlokalizowanych w miejscach, gdzie przejeżdża najwięcej ciężarówek. Tam można sprawdzić, czy samochody wjeżdżające do miasta nie są za ciężkie.

Gdzie znajdziemy główne punkty pomiarowe? Po obu stronach DK 88, czyli Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego (pomiędzy przebudowanym wiaduktem a nowym mostem nad torami kolejowymi), przy ul. Pszczyńskiej (na wysokości hałdy pokopalnianej), Rybnickiej (za zjazdem w kierunku C.H. Auchan oraz między łącznikiem z autostradą A4 a ul. Toruńską) oraz Toszeckiej (po obu stronach, w rejonie skrzyżowania z ul. Przyszowską oraz na wysokości ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach). Nakładana tam kara za jazdę przeładowanym samochodem ciężarowym jest dla właściciela pojazdu dotkliwa, może bowiem sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takiej ciężarówce nie wolno też kontynuować jazdy, dopóki nie pozbędzie się nadmiernego ładunku.

Na razie gliwickim „rekordzistą” jest właściciel przeciążonego pojazdu, którego skontrolowano na początku października. Wszczęto przeciw niemu postępowanie administracyjne na kwotę 15 tys. zł.

Myślimy o następnych krokach

– Nie wykluczamy zakupu kolejnej mobilnej wagi na potrzeby ZDM – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska. – Urządzenie jest skuteczne i przydatne funkcjonariuszom Inspekcji Transportu Drogowego. Natomiast zakup i montaż wag preselekcyjnych, wbudowanych na stałe w jezdnię, będzie zapewne możliwy w przyszłości. Ta kwestia jest uzależniona od pozyskania finansowania – podkreśla pod koniec rozmowy rzecznik ZDM.


MSI/UM Gliwice / fot. GITD

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI