r e k l a m a


Za ile ubezpieczysz samochód? Koszty OC, AC, assistance i NNW

Posiadanie samochodu to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu. To również obowiązki i odpowiedzialność właściciela: za siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu. Biorąc pod uwagę, jak kosztowne bywają wypadki i stłuczki, warto pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu. Ile obecnie kosztują ubezpieczenia komunikacyjne i od czego zależą ich ceny?

Koszty ubezpieczenia OC 

Nad tym jednym nie musimy się zastanawiać – na pytanie, czy kupować ubezpieczenie OC, czy nie, odpowiada za nas prawo. Przepisy stanowią, że każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Opisują też dokładnie, jaki ma być zakres OC. Ponieważ dla każdego jest on dokładnie taki sam, jedyna różnica pomiędzy ofertami różnych firm polega na cenie. A ta jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy, na podstawie jego cech (wieku, stanu cywilnego, zawodu), miejsca zamieszkania, parametrów samochodu (marki, pojemności silnika, przebiegu). Ubezpieczyciele analizują statystyki i oceniają, jakie jest ryzyko wypadku dla przedstawicieli poszczególnych grup klientów. 

Różnice w cenach proponowanych dla różnych osób bywają bardzo wysokie. Dobrze widać to na przykładzie młodych kierowców, którzy przez swoje małe doświadczenie i skłonność do brawury dość często powodują szkody. Według danych z kalkulatora OC Mubi.pl, w sierpniu 2019 r. średnia wysokość OC dla osób z grupy wiekowej 18 – 25 sięgała 1573,57 zł. W tym samym czasie  średnia dla wszystkich kierowców wyniosła prawie połowę tej kwoty – 821,28 zł. 

Jest jeszcze rzecz warta odnotowania, kiedy mówimy o cenach OC. Gdyby poprzestać na przedłużeniu OC w tej samej firmie lub pierwszej propozycji na jaką się trafiło, można by sporo przepłacić. Osoby, które korzystają z kalkulatorów OC, są w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a rekordziści ok. 1000 zł.

Za ile kupisz AC? 

Ubezpieczenie autocasco, czyli popularne AC, często sprzedawane jest w pakietach z OC. Często taki pakiet opłaca się dużo bardziej, niż osobne kupowanie OC (które i tak trzeba mieć) i AC w innej firmie. Cena za pakiet to średnio tylko 20 – 30% więcej do ceny OC. 

Warto zauważyć, że na cenę AC mają wpływ praktycznie te same czynniki, co w przypadku AC. Przede wszystkim jednak liczy się historia szkód wyrządzonych przez kierowcę – czy do tej pory jeździł bezwypadkowo, czy jednak naraził już ubezpieczycieli na koszty.

Zanim zdecydujemy się na zakup AC, sprawdźmy, co dokładnie obejmuje, jaki jest proponowany zakres ochrony. O ile właścicielowi nowego samochodu może zależeć na tym, żeby ubezpieczenie pokrywało np. koszty zarysowania na parkingu, to już właścicielowi kilkunastoletniego auta często nie będzie się chciało lub opłacało naprawiać takich detali. Z myślą o tych ostatnich, jak również o osobach, dla których pełne AC byłoby zbyt dużym wydatkiem, powstały oferty Mini AC, nazywane też minicasco. Obejmują one tylko podstawową ochronę, np. przed kradzieżą lub pożarem. Ich koszt to zwykle nie więcej niż 50 zł.  

Ile trzeba wydać na assistance? 

Ubezpieczenie assistance kupowane jest przede wszystkim z myślą o podróży, np. przez osoby, które samochodem wybierają się za granicę, albo które często pokonują dłuższe trasy. W ramach tej ochrony można liczyć na pomoc konsultanta, który w razie awarii lub wypadku zorganizuje naprawę na miejscu lub holowanie do warsztatu, dostawę brakującego paliwa, a nawet zastępczy samochód do kontynuowania podróży. 

Niektórzy uważają, że za taki zakres ochrony trzeba zapłacić krocie, ale nie jest to prawdą. W wielu firmach ubezpieczeniowych za roczne assistance ważne w kraju i Europie zapłacimy około 200 zł. Jeszcze taniej będzie, jeśli zdecydujemy się na assistance krótkoterminowe, np. na 7 lub 15 dni, ważne tylko podczas wakacyjnego wyjazdu. Średnia cena takiego ubezpieczenia to 25 – 30 zł. 

Ubezpieczenie NNW – koszty 

Do pełnej,  kompleksowej ochrony w związku z podróżami samochodem brakuje tylko NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwykle jest ono kupowane jako część ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia podróżnego, ale są oferty przeznaczone specjalnie dla właścicieli samochodów. Co ciekawe, chronią one nie tylko kierowcę, ale także jego pasażerów. 

NNW nie jest dużym wydatkiem – pakiet na rok można kupić już za ok. 50 zł, a jeśli wydamy 100 zł, będziemy mogli liczyć na naprawdę szeroki zakres ochrony. Czy to się opłaca? Jeśli cenimy sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa, jak najbardziej. Rozważając wybór konkretnego produktu zwracajmy tylko uwagę na sumę gwarancyjną, czyli kwotę do której ubezpieczyciel pokryje nasze wydatki związane z leczeniem, transportem medycznym lub rehabilitacją. 

Jeżeli nadal zastanawiasz się Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Wejdź na mubi.pl i porównaj ceny ubezpieczeń, aby wybrać najlepiej i najtaniej.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacob
Jacob
4 lat temu

Na końcu i tak musimy uważać, żeby nam należnego odszkodowania nie zaniżyli. Podobno w tamtym roku należna kwota niewypłacona przez TU wyniosła 10 mld złotych.. Kosmos! Dlatego polecam, w takich przypadkach, zasięgnąć opinii np. funduszu odszkodowań komunikacyjnych, którzy za darmo mogą wydać ekspertyze i wypłacić kwotę, która przysługuje poszkodowanemu. Ja korzystałem, dlatego polecam. Nie mniej, trzeba walczyć o swoje do końca, a można, więc czemu tego nie robić

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI