r e k l a m a


Zaćma u psa – charakterystyka schorzenia i metody jego leczenia

Psich seniorów dość często spotyka problem zaćmy. Rozwój medycyny weterynaryjnej i różnych metod klinicznych pozwala – na szczęście – poradzić sobie także z tą chorobą w zakresie narządu widzenia. Zobacz, co jako właściciel czworonoga powinieneś wiedzieć na temat schorzenia oraz metod jego leczenia.

Zaćma u psa – co należy o niej wiedzieć? Krótka charakterystyka schorzenia

Zaćma u psa dotyczy w zasadzie tego samego, co w przypadku ludzi, a więc zmętnienia soczewki oka, które niesie ze sobą konsekwencje w postaci pogorszenia widzenia lub – w niektórych przypadkach – nawet całkowitej utraty wzroku, a to z kolei znacznie obniża komfort życia. Jeśli chodzi o źródła występowania, przyczyny schorzenia mogą być różne. Lekarze weterynarii wyróżniają zaćmę wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich ma podłoże genetyczne i stanowi najpowszechniejszy typ. Istnieje również zaćma cukrzycowa, diagnozowana krótko po wykryciu u psa cukrzycy. Nieleczona, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci pęknięcia torebki soczewki i utraty wzroku. Lekarzom weterynarii znana jest również zaćma pourazowa, będąca, jak sama nazwa wskazuje, skutkiem urazu mechanicznego. Zaćma u psa może pojawić się w praktycznie każdym wieku, choć nasilenie tendencji do jej występowania wyraźnie wiążą się z procesami starzenia.

Jeśli widzisz, że Twojemu czworonogowi ostatnio mocno pogorszył się wzrok, okulista dla psa może okazać się tym specjalistą, u którego uzyskasz największą pomoc. Problemem pupila może być zaćma, ale równie dobrze mogą być inne schorzenia, takie jak skórzak, entropium, zapalenie spojówek czy wrzód rogówki. Warto zapewnić psu profesjonalną diagnostykę i skuteczne leczenie w postaci zabiegów okulistycznych, które w przypadku rozpoznania zaćmy starczej pozwalają usunąć zmętnienia soczewki i odzyskać sprawne widzenie. W tym przypadku leczenie farmakologiczne nie da takich efektów jak ingerencja chirurgiczna. W ten sposób można znacząco podnieść jakość życia ukochanego czworonoga. Dowiedz się więcej na ten temat, wchodząc na stronę internetową kliniki weterynaryjnej for-animals.pl/zacma-u-psa.

Jakie są możliwości leczenia zaćmy u psa?

Leczenie zaćmy u psa jest możliwe i potrzebne. W tego typu przypadkach zespół lekarzy weterynarii przeprowadza operację zaćmy ze wszczepem soczewki. Dotyczy to przede wszystkim zaćmy starczej. Lekarze usuwają całkowicie niepożądane zmiany w soczewce. Farmakologia przy tej odmianie schorzenia nie przynosi odpowiednich rezultatów. Inaczej postępuje się w przypadku zaćmy cukrzycowej i urazowej, inaczej natomiast w przypadku zaćmy starczej.

Jak wspierać psa, który ma zaćmę?

Jeżeli z różnych powodów nie da się całkowicie usunąć zaćmy u Twojego czworonoga, wesprzyj go w codziennym funkcjonowaniu. Możesz zrobić dla niego naprawdę wiele. Przede wszystkim nie rób dużych przemeblowań w domu – pupil przyzwyczaja się do układu pomieszczenia i zmiana może prowadzić do tego, że będzie zderzał się z przeszkodami, które nagle pojawiły się na jego drodze.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI