Zadośćuczynienie za śmierć – czym jest i kiedy można je otrzymać?

Śmierć bliskiej osoby może być podstawą do ubiegania się o wypłacenie odszkodowania za doznane krzywdy. W jakich przypadkach jest to możliwe?

  1. Co to jest zadośćuczynienie za śmierć?

Nie każdy wie, że może ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć męża czy dziecka. Tego rodzaju świadczenie ma na celu skompensowanie krzywd, które związane są ze śmiercią bliskiej osoby.

Chociaż bardzo często takie świadczenie określane jest mianem odszkodowania, to jednak warto wskazać, że są to różne rodzaje świadczeń wypłacanych poszkodowanym. W przypadku odszkodowania chodzi głównie o kwestie związane ze stratami na zdrowiu czy fizycznymi, natomiast w przypadku zadośćuczynienia chodzi o straty emocjonalne, psychiczne.

  • Zadośćuczynienie za śmierć – kiedy jest wypłacane?

Żeby można było otrzymać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, muszą być spełnione określone warunki. Jakie z nich są najważniejsze?

Przede wszystkim takie zadośćuczynienie jest wypłacane w sytuacji, gdy śmierć stała się wynikiem działania innej osoby czy podmiotu. W związku z tym jego uzyskanie nie będzie możliwe na skutek śmierci naturalnej, z powodu choroby.

Sytuacjami, w których przysługuje zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, są poniższe:

  • śmierć poniesiona na skutek wypadku przy pracy
  • śmierć poniesiona na skutek błędu medycznego
  • śmierć poniesiona na skutek wypadku komunikacyjnego, na przykład wypadku samochodowego, potrącenia pieszego, rowerzysty
  • Jakie osoby mogą ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiego?

Panuje powszechne przekonanie, że możliwe jest jedynie zadośćuczynienie za śmierć męża czy żony oraz innych osób z rodziny, ale warto wskazać, że mogą także ubiegać się o nie inne osoby bliskie.

Wobec tego wtedy, gdy osoba pokrzywdzona na skutek śmierci bliskiego, nie jest z nią spokrewniona, także może ona otrzymać wypłatę zadośćuczynienia. W takiej sytuacji ważne jest udokumentowanie związku z daną osobą.

  • Jak ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia za śmierć?

Podmiot odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania za śmierć jest zależny od jej przyczyny. 

Wobec tego wtedy, gdy doszło do wypadku komunikacyjnego, w takim przypadku środki wypłaca ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. Jeżeli natomiast doszło do wypadku przy pracy, wtedy należy ubiegać się o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela pracodawcy.

Osoby poszkodowane mogą skorzystać z pomocy prawnej, która w tym przypadku może być niezbędna, jeśli nie ma się doświadczenia w dziedzinie prawa odszkodowawczego. Prawnik będzie mógł wtedy kompleksowo zająć się wszystkimi kwestiami i reprezentować klienta przed ubezpieczycielem i sądem.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI