r e k l a m a


Zainwestują w wysypisko śmieci aż 36 milionów złotych!

Na gliwickie wysypisko trafi mniej śmieci. Więcej odpadów komunalnych będzie też dokładnie segregowanych i poddawanych recyclingowi.

Umożliwi to nowoczesna instalacja za prawie 36 milionów złotych. Zadanie realizuje Śląskie Centrum Recyclingu – firma utworzona trzy lata temu z inicjatywy Miasta Gliwice i firmy Remondis (49% udziałów ma miejska spółka Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, a 51% REMONDIS Gliwice).

Za cel postawiono sobie ograniczenie ilości śmieci deponowanych na wysypisku, lepszą segregację odpadów i ich powtórne wykorzystanie w jak największym stopniu oraz dostosowanie gospodarki odpadami komunalnymi do najnowszych przepisów związanych m.in. ze zobowiązaniami, jakie wynikają z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej.

Bezpośrednim i bardzo wymiernym efektem tych założeń będzie budowa instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów na terenie składowiska przy ul. Rybnickiej. Inwestycja ma kosztować prawie 36 milionów złotych, ale udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To dofinansowanie w formie preferencyjnej, nisko oprocentowanej pożyczki, która pokryje 75% wydatków. Jest możliwe umorzenie 30% zobowiązań. Umowa została podpisana pod koniec ubiegłego tygodnia. Pozostały wkład to środki własne Śląskiego Centrum Recyclingu – informuje Tomasz Rysz, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów.

Nowoczesna instalacja zajmie obszar o powierzchni 2,5 ha i ma być gotowa pod koniec 2015 roku.

– Odpady odbierane od mieszkańców najpierw trafią do części mechanicznej, gdzie będą poddawane selekcji w komorach sortowniczych, ale w tym procesie będą uczestniczyć dodatkowo nasi pracownicy przy taśmach podających. Chodzi o to, aby jak najdokładniej oddzielić te odpady, które można ponownie wykorzystać, a więc papier, plastik, szkło, elementy metalowe czy drewniane. Masa pozostałych odpadów, które mają trafić na wysypisko, będzie maksymalnie pomniejszana podczas wieloetapowego przetwarzania, sterowanego komputerowo. Na taki proces złoży się nie tylko miażdżenie czy kruszenie, ale rozkład tlenowy, zraszanie czy nawilżanie oraz transport w szczelnych tunelach. Rozkład biologiczny umożliwi 5 potężnych bioreaktorów. Spodziewamy się, że z całej masy odbieranych odpadów na składowisko może trafiać docelowo o 1/3 mniej niż obecnie. To wszystko wpłynie na poprawę ochrony środowiska naturalnego – opowiada Tomasz Rysz.

W ostatnich latach na miejskim wysypisku wiele się zmieniło. Powstała m.in. bioelektrownia, która pozwala na spalanie szkodliwego gazu i wytwarzanie prądu – na potrzeby składowiska, ale też na sprzedaż.

Jest kompostownia pryzmowa o powierzchni 8000 m2 do przetwarzania tzw. odpadów zielonych, a także nowa sortownia odpadów przestrzennych, w której rozdrabniane są odpady wielkogabarytowe. Specjalnie dla gliwiczan uruchomiono Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Można bezpłatnie oddać opony, odpady zielone, wielkogabarytowe oraz budowlane.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cliper
cliper
10 lat temu

Takie rzeczy robiłem(selekcja) w DE kilka lat temu-ciesze sie ze i nas bedxie europejsko

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI