spot_img


Zamieszanie ze zmianą nazwy teatru. Jednak nie im. Tadeusza Różewicza?

16 czerwca 2016 r. Rada Miasta Gliwice podjęła uchwałę aktualizującą statut gliwickiego teatru. Jedną z istotnych zmian – ze względu na rozszerzenie programowej formuły działania tej instytucji artystycznej, była zmiana dotychczasowej nazwy Gliwicki Teatr Muzyczny na Teatr im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach.

– Wydawało się rzeczą naturalną, że patronem gliwickiego teatru powinien być wybitny dramaturg i poeta, człowiek związany przez lata z naszym miastem, który jako pierwszy w powojennej historii Gliwic przyjął tytuł Honorowego Obywatela, któremu niedawno poświęcono tablicę pamiątkową, o którym w 2009 r. zrealizowano film dokumentalny dzięki wsparciu Miasta Gliwice. – Uczynienie Tadeusza Różewicza patronem gliwickiego teatru było przede wszystkim wyrazem szacunku i uznania dla jego twórczości, najwyższym hołdem, jaki publiczna instytucja kultury może oddać znakomitemu twórcy – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor gliwickiego teatru.

Jednak na początku sierpnia, w rozmowie telefonicznej z dyrektorem teatru, Wiesława Różewicz – wdowa po Tadeuszu Różewiczu, poprosiła, żeby samorząd Gliwic odstąpił od używania imienia jej męża jako patrona teatru. – Swą prośbę uzasadniła względami osobistymi oraz tym, że jej zmarły w 2014 r. mąż był człowiekiem skromnym i jego życzeniem było, aby żadna instytucja nie nosiła jego imienia, obojętne czy miałaby to być szkoła, przedszkole, czy właśnie teatr – dodaje dyrektor Krawczyk. Mimo braku przeszkód natury formalnej czy prawnej uniemożliwiających utrzymanie i posługiwanie się obecną, niedawno nadaną, nazwą gliwickiego teatru, prezydent Gliwic postanowił uszanować wolę Wiesławy Różewicz i zaproponuje miejskim radnym podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy instytucji na Teatr Miejski w Gliwicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
oj przecież
oj przecież
6 lat temu

Przecież Tadeusz Różewicz nie lubił Gliwic, i z radością wyprowadził się do Wrocławia. Dlaczego więc nazywać jego imieniem cokolwiek w Gliwicach…

Janek
Janek
6 lat temu

Mogli wybrać na patrona świętej pamięci Profesora Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI