r e k l a m a

spot_imgspot_img

Zamkną dla ruchu kolejne uliczki wokół gliwickiego Rynku

Latem tego roku Strefa Ograniczonej Dostępności dla aut w sercu Gliwic powiększy się. Przewidziano zamknięcie dla ruchu samochodów kolejnych uliczek Starówki pomiędzy ul. Górnych i Dolnych Wałów oraz wprowadzenie zasad strefy SOD także na ul. Siemińskiego.

– Po etapie licznych prac przygotowawczych, spotkań z Radą Dzielnicy Śródmieście, znacznym zwiększeniu połączeń komunikacji publicznej, a także zapewnieniu zmotoryzowanym parkingów samochodowych blisko Starówki – przy ul. Dunikowskiego i Jana Pawła II, przyszedł czas na dalsze, tym razem już finalne, ograniczenie ruchu aut na obszarze Starego Miasta w Gliwicach. Przy docelowym wariancie Strefy Ograniczonej dostępności uwzględniliśmy szczególnie głosy płynące od mieszkańców Starówki i prowadzących tam interesy przedsiębiorców. Wypracowaliśmy dzięki temu optymalne, rozsądne rozwiązanie, które – pomimo świadomości mogących się pojawić uciążliwości związanych z tą zmianą – wprowadzimy w połowie tego roku. Co ważne, nie zamykając dla ruchu ulic Górnych i Dolnych Wałów, części ulic Krótkiej i Średniej oraz placu Inwalidów Wojennych. Dostępne na Starówce miejsca parkingowe w części pozostawimy wyłącznie mieszkańcom poszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności. Nie wykluczamy, że uporządkowanie kwestii lokalizacji jednostek miejskich działających przy placu Inwalidów Wojennych może w przyszłości zaowocować dalszą reorganizacją sposobu poruszania się po tym obszarze – mówi zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Obecnie Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów obejmuje centralny obszar gliwickiej Starówki, mieszczący się zasadniczo w obrębie ulic Tkackiej, Wysokiej, Kaczyniec i placu Wszystkich Świętych, do granic placu Inwalidów Wojennych. Ulica Siemińskiego jest wyłączona z ruchu samochodów z ograniczeniami.

Zakaz ruchu aut na zamkniętej części Starówki nie obowiązuje jej mieszkańców (dysponujących specjalnym identyfikatorem A lub B) i pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcom Strefy Ograniczonej Dostępności zapewniono dojazd do swoich posesji i możliwość parkowania (w strefie – do 15 minut), osobom z niepełnosprawnościami – dotarcie do wybranych lokalizacji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (w godz. 7.00–10.00, z postojem do 15 minut), firmom ochroniarskim – wjazd w trakcie pełnienia obowiązków, a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności.
Podobne zasady będą obowiązywać w całej strefie SOD po jej poszerzeniu, z uwzględnieniem wjazdu taksówek oraz wydłużenia z 3 do 6 godzin czasu na dowóz towarów na Starówkę (między godz. 6.00 i 12.00, z maksymalnie 15-minutowym postojem).
plan zmian strefy platnego parkowania na starowce
Latem Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów powiększy się, obejmując kolejne uliczki Starówki – bez placu Inwalidów Wojennych oraz ulic Górnych i Dolnych Wałów.
Zamknięte dla ruchu aut zostaną następujące ulice:
• Bednarska,
• Matejki – na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Basztowej,
• Tkacka,
• Białej Bramy,
• Bytomska,
• Wysoka,
• Pod Murami,
• Grodowa,
• Bankowa – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
• Kaczyniec – na odcinku od ul. Przy Raciborskiej Bramie do ul. Wysokiej,
• Plac Mleczny,
• Mleczna,
• Krupnicza – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Górnych Wałów,
• Średnia – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
• Raciborska – na odcinku od ul. plac Wszystkich Świętych do ul. Przy Raciborskiej Bramie
• Plac Wszystkich Świętych
• Plebańska – na odcinku od placu Wszystkich Świętych do ul. Kościelnej.

UWAGA! Wjazd w ul. Siemińskiego umożliwi jej mieszkańcom nowy identyfikator S, którego wydawaniem zajmie się w drugim kwartale roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pomimo zamknięcia Starówki dla ruchu aut, wszyscy kierowcy będą mogli przejechać przez plac Inwalidów Wojennych oraz ul. Górnych i Dolnych Wałów.
Po wprowadzeniu zmian wszyscy kierowcy przejadą przez niemal w całości zamkniętą Starówkę dwoma trasami:
• od strony ul. Zwycięstwa – przez plac Inwalidów Wojennych, ul. Kościelną, pl. Wszystkich Świętych, ul. Przy Raciborskiej Bramie, ul. Kaczyniec – w kierunku ul. Górnych Wałów;
• od strony ul. Dworcowej i Dolnych Wałów – ul. Matejki, fragmentem łączącym się z ul Basztową.

Zmianie ulegnie obszar A strefy płatnego parkowania w Gliwicach!
Poszerzona Strefa Ograniczonej Dostępności na Starówce zostanie wyłączona ze strefy A płatnego parkowania w Gliwicach. Część zlokalizowanych tam płatnych miejsc postojowych zostanie przekazana do BEZPŁATNEGO parkowania mieszkańcom strefy SOD posiadającym identyfikator A. Miejsca te powiększą dotychczasowy zasób około 120 wewnętrznych stanowisk parkingowych, dostępnych w obrębie posesji na Starówce.
Do dyspozycji wszystkich kierowców pozostaną miejsca parkingowe poza strefą SOD – na obrzeżach strefy A płatnego parkowania w Gliwicach oraz miejsca płatnego postoju w strefie B.

Przewidziano również, że na jedno mieszkanie w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce będzie przysługiwał jeden identyfikator A pozwalający na parkowanie w strefie SOD. Na ewentualny drugi pojazd mieszkaniec strefy SOD będzie mógł otrzymać identyfikator B umożliwiający czasowy postój do 15 minut.

Zarząd Dróg Miejskich ma zająć się wydawaniem identyfikatorów nowym użytkownikom strefy SOD w drugim kwartale tego roku. Warto wiedzieć, że istniejące – dotychczasowe – identyfikatory A i B będą obowiązywały w całej rozszerzonej strefie SOD do wygaśnięcia ich terminu ważności. Jak przewiduje ponadto Zarząd Dróg Miejskich, mieszkańcy posiadający identyfikator B Strefy Ograniczonej Dostępności będą mieli możliwość jego zamiany na identyfikator A umożliwiający bezpłatne parkowanie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

aha, więc tylko konno na byku lub świni będzie można legalnie się tam poruszać.

Ma to na celu rozwinąć sieć banków i…podobnych instytucji.

Adam
Adam
1 rok temu

Czy ktoś z Decydentów mieszka na Starówce? To kolejne utrudnienie dla osób tu mieszkających. Liczba miejsc parkingowych skandaliczna. Brak informacji o konsultacjach. Typowe bezduszne działania kosztem ludzi tu żyjących.

Jan
Jan
1 rok temu

Do tego dodam masowe wycinki drzew w Gliwicach. Czy ta władza jest dla ludzi? Chyba nie.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI