spot_imgspot_img


Zamkną dla ruchu kolejne uliczki wokół gliwickiego Rynku

Latem tego roku Strefa Ograniczonej Dostępności dla aut w sercu Gliwic powiększy się. Przewidziano zamknięcie dla ruchu samochodów kolejnych uliczek Starówki pomiędzy ul. Górnych i Dolnych Wałów oraz wprowadzenie zasad strefy SOD także na ul. Siemińskiego.

– Po etapie licznych prac przygotowawczych, spotkań z Radą Dzielnicy Śródmieście, znacznym zwiększeniu połączeń komunikacji publicznej, a także zapewnieniu zmotoryzowanym parkingów samochodowych blisko Starówki – przy ul. Dunikowskiego i Jana Pawła II, przyszedł czas na dalsze, tym razem już finalne, ograniczenie ruchu aut na obszarze Starego Miasta w Gliwicach. Przy docelowym wariancie Strefy Ograniczonej dostępności uwzględniliśmy szczególnie głosy płynące od mieszkańców Starówki i prowadzących tam interesy przedsiębiorców. Wypracowaliśmy dzięki temu optymalne, rozsądne rozwiązanie, które – pomimo świadomości mogących się pojawić uciążliwości związanych z tą zmianą – wprowadzimy w połowie tego roku. Co ważne, nie zamykając dla ruchu ulic Górnych i Dolnych Wałów, części ulic Krótkiej i Średniej oraz placu Inwalidów Wojennych. Dostępne na Starówce miejsca parkingowe w części pozostawimy wyłącznie mieszkańcom poszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności. Nie wykluczamy, że uporządkowanie kwestii lokalizacji jednostek miejskich działających przy placu Inwalidów Wojennych może w przyszłości zaowocować dalszą reorganizacją sposobu poruszania się po tym obszarze – mówi zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Obecnie Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów obejmuje centralny obszar gliwickiej Starówki, mieszczący się zasadniczo w obrębie ulic Tkackiej, Wysokiej, Kaczyniec i placu Wszystkich Świętych, do granic placu Inwalidów Wojennych. Ulica Siemińskiego jest wyłączona z ruchu samochodów z ograniczeniami.

Zakaz ruchu aut na zamkniętej części Starówki nie obowiązuje jej mieszkańców (dysponujących specjalnym identyfikatorem A lub B) i pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcom Strefy Ograniczonej Dostępności zapewniono dojazd do swoich posesji i możliwość parkowania (w strefie – do 15 minut), osobom z niepełnosprawnościami – dotarcie do wybranych lokalizacji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (w godz. 7.00–10.00, z postojem do 15 minut), firmom ochroniarskim – wjazd w trakcie pełnienia obowiązków, a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności.
Podobne zasady będą obowiązywać w całej strefie SOD po jej poszerzeniu, z uwzględnieniem wjazdu taksówek oraz wydłużenia z 3 do 6 godzin czasu na dowóz towarów na Starówkę (między godz. 6.00 i 12.00, z maksymalnie 15-minutowym postojem).
plan zmian strefy platnego parkowania na starowce
Latem Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów powiększy się, obejmując kolejne uliczki Starówki – bez placu Inwalidów Wojennych oraz ulic Górnych i Dolnych Wałów.
Zamknięte dla ruchu aut zostaną następujące ulice:
• Bednarska,
• Matejki – na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Basztowej,
• Tkacka,
• Białej Bramy,
• Bytomska,
• Wysoka,
• Pod Murami,
• Grodowa,
• Bankowa – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
• Kaczyniec – na odcinku od ul. Przy Raciborskiej Bramie do ul. Wysokiej,
• Plac Mleczny,
• Mleczna,
• Krupnicza – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Górnych Wałów,
• Średnia – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
• Raciborska – na odcinku od ul. plac Wszystkich Świętych do ul. Przy Raciborskiej Bramie
• Plac Wszystkich Świętych
• Plebańska – na odcinku od placu Wszystkich Świętych do ul. Kościelnej.

UWAGA! Wjazd w ul. Siemińskiego umożliwi jej mieszkańcom nowy identyfikator S, którego wydawaniem zajmie się w drugim kwartale roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pomimo zamknięcia Starówki dla ruchu aut, wszyscy kierowcy będą mogli przejechać przez plac Inwalidów Wojennych oraz ul. Górnych i Dolnych Wałów.
Po wprowadzeniu zmian wszyscy kierowcy przejadą przez niemal w całości zamkniętą Starówkę dwoma trasami:
• od strony ul. Zwycięstwa – przez plac Inwalidów Wojennych, ul. Kościelną, pl. Wszystkich Świętych, ul. Przy Raciborskiej Bramie, ul. Kaczyniec – w kierunku ul. Górnych Wałów;
• od strony ul. Dworcowej i Dolnych Wałów – ul. Matejki, fragmentem łączącym się z ul Basztową.

Zmianie ulegnie obszar A strefy płatnego parkowania w Gliwicach!
Poszerzona Strefa Ograniczonej Dostępności na Starówce zostanie wyłączona ze strefy A płatnego parkowania w Gliwicach. Część zlokalizowanych tam płatnych miejsc postojowych zostanie przekazana do BEZPŁATNEGO parkowania mieszkańcom strefy SOD posiadającym identyfikator A. Miejsca te powiększą dotychczasowy zasób około 120 wewnętrznych stanowisk parkingowych, dostępnych w obrębie posesji na Starówce.
Do dyspozycji wszystkich kierowców pozostaną miejsca parkingowe poza strefą SOD – na obrzeżach strefy A płatnego parkowania w Gliwicach oraz miejsca płatnego postoju w strefie B.

Przewidziano również, że na jedno mieszkanie w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce będzie przysługiwał jeden identyfikator A pozwalający na parkowanie w strefie SOD. Na ewentualny drugi pojazd mieszkaniec strefy SOD będzie mógł otrzymać identyfikator B umożliwiający czasowy postój do 15 minut.

Zarząd Dróg Miejskich ma zająć się wydawaniem identyfikatorów nowym użytkownikom strefy SOD w drugim kwartale tego roku. Warto wiedzieć, że istniejące – dotychczasowe – identyfikatory A i B będą obowiązywały w całej rozszerzonej strefie SOD do wygaśnięcia ich terminu ważności. Jak przewiduje ponadto Zarząd Dróg Miejskich, mieszkańcy posiadający identyfikator B Strefy Ograniczonej Dostępności będą mieli możliwość jego zamiany na identyfikator A umożliwiający bezpłatne parkowanie.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
22 dni temu

aha, więc tylko konno na byku lub świni będzie można legalnie się tam poruszać.

Ma to na celu rozwinąć sieć banków i…podobnych instytucji.

Adam
Adam
21 dni temu

Czy ktoś z Decydentów mieszka na Starówce? To kolejne utrudnienie dla osób tu mieszkających. Liczba miejsc parkingowych skandaliczna. Brak informacji o konsultacjach. Typowe bezduszne działania kosztem ludzi tu żyjących.

Jan
Jan
19 dni temu

Do tego dodam masowe wycinki drzew w Gliwicach. Czy ta władza jest dla ludzi? Chyba nie.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI