spot_img

Zapłacimy o 67% więcej za prąd. Państwowe spółki energetyczne podnoszą ceny

W przyszłym roku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały płacić za prąd o co najmniej kilkadziesiąt procent więcej. Tak drastyczną podwyżkę zastosowały w skali całego kraju wszystkie państwowe spółki energetyczne.

Mieszkańców czeka w konsekwencji skokowy wzrost kosztów życia, szczególnie dotkliwy, gdyż podwyżki cen prądu dotkną również małe i średnie firmy. Koszt energii elektrycznej ukryty jest przecież w każdej usłudze i dostępnym nam produkcie – na przykład w cenie bochenka chleba.

W ostatnim czasie lokalne samorządy z przerażeniem przeglądały oferty dostawców prądu i organizowały przetargi na dostawę energii elektrycznej. Z wyliczeń wynikło bowiem, że w przyszłym roku dużo więcej zapłaci każda gmina i miasto.

Średnio 60-procentową podwyżkę cen prądu zastosowały wszędzie wszystkie energetyczne spółki Skarbu Państwa, co można traktować jako realizację polityki rządu.

W przypadku Miasta Gliwice, które zdecydowało się już na wspólny zakup energii elektrycznej w ramach grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, koszt dostaw prądu w 2019 roku będzie o ok. 67% wyższy w stosunku do roku bieżącego.

Nikt nie był przygotowany na tak drastyczne podwyżki. Obecnie samorządy głośno protestują w imieniu mieszkańców, którzy bardzo szybko odczują podniesienie cen. Miasto Gliwice będzie musiało kupować za dużo większe pieniądze energię elektryczną, która jest potrzebna do oświetlenia, funkcjonowania firm komunalnych, Urzędu Miejskiego, szpitala, szkół czy przedszkoli.

Tymczasem Gliwice od dawna starają się ograniczać zużycie energii elektrycznej.

Służą temu różnorakie inwestycje. Najbardziej widoczna z punktu widzenia mieszkańców jest modernizacja oświetlenia ulicznego w ramach realizacji gliwickiego masterplanu.

Zmiany, które w tej dziedzinie się dokonują, znakomicie ograniczą zużycie prądu w tej grupie wydatków. Stosowane jest bowiem oświetlenie ledowe, które wymaga zdecydowanie mniejszej mocy przy większym strumieniu świetlnym. – W połączeniu ze skalą termomodernizacji budynków czy wprowadzaniem automatyki do sterowania oświetleniem daje to Gliwicom, miastu o dobrej kondycji finansowej i relatywnie bogatemu, szansę na uniesienie podwyżki za prąd. Nie zmienia jednak faktu, że będzie ona nas kosztowała wiele milionów złotych – stwierdza prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Także mieszkańców czeka skokowy wzrost kosztów życia, gdyż szeroko zakrojone podwyżki cen prądu dotkną – obok samorządów – również małe i średnie firmy, w tym wytwórców żywności. Koszt energii elektrycznej ukryty jest przecież w każdej usłudze i dostępnym nam produkcie, na przykład w cenie bochenka chleba.

Niepokój samorządów budzą m.in. sprzeczne działania ministra energii, który jeszcze przed wyborami samorządowymi przekonywał, że podwyżek w taryfie G dla gospodarstw domowych w 2019 roku w ogóle nie będzie. Potem ogłosił, że będą one nie większe niż 5%. Przed kilkunastoma dniami natomiast Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie potwierdził, że firmy energetyczne złożyły już wnioski o podwyżki. Niektóre chcą podnieść ceny aż o 30%.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

  1. Gdzie są ci naiwniacy którzy myśleli ze PiS ma własne pieniądze i rozdaje je na prawo i lewo? To są nasze pieniądze i muszę je nam zabrać żeby mogli dać i przy korycie trwać.

  2. Głosujcie dalej na bandę kaczora- wszystko już 2 razy droższe w sklepach, prąd drożeje, paliwo drożeje, ale ważne ze wybrana grupa dostaje po 500 i nie musi pracować…..

  3. Nie wiedzą już skąd brać i jak łupić społeczeństwo,zwykłe złodziejstwo. Zlikwidować 500+ i obniżyć wszystkie ceny o co najmniej 30proc. Emeryci skazani na wegetację, podziękujemy przy urnach, taką mam nadzieję ,chyba że wcześniej zdechniemy.

  4. Trzeba mieć IQ przydrożnego kamienia, żeby likwidować pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru .Ale ciemny lud i to łyknie, wmówią im , że się odmużdżą.

  5. Dalej niech rozdaja nasze ciezkozarobione piwniadze .. dalej niech wszystko drozeje .. ciekawa jestem kiedy qrwa wyplaty podniosa o 60% .. i ciekawe kiedy te patałachy zrozumiwja ze ludzie zapierdalaja kosztem swoich rodzin zeby jakos przezyc z miesiaca na miesiac..ty sie zajedziesz a debile..darmozjady beda zyc na Twój koszt…banda złodziei

  6. Czy PIS, czy PO, czy SLD, czy Kukiz, czy Nowoczesna czy jakakolwiek inna partia w tym kraju nic się nie zmieni. Wszyscy rządzący mają sporo za uszami. Jedni robią to po cichu, a inni bez ukrywania się. Podwyżki nigdy o parę procent tylko z grubej rury, a płace niezmienne

  7. Ostatnio w odpowiedzi na podwyżki cen paliw 100 tys ludzi we Francji wyszło na ulicę. Pytanie zasadnicze, to nawet nie kiedy u nas tyle ludzi wyszło na ulicę, bo to wszyscy wiemy, gdyż wszystkie stacje to pokazywały, co raczej z jakiego powodu 🙂 Jako, że było to całkiem niedawno i żeby badania były rzetelne, zadajmy sobie pytanie z jakiego powodu ludzie wyszli w tej ilości przed tym wydarzeniem 🙂 Reasumując, zasługujemy na wszystko co nam serwują 🙂

  8. Systemy wytwarzania prądu na potrzeby własne. Ogrzewanie ciężkim olejem – spalanie zupełne. alternatywnie zimna fuzja.
    Zapraszam

  9. Za dobrych czasów PRL jak by takie info poszło w eter to cały naród jak Polska długa i szeroka rozjebali by rząd i wszystko co z nim związane w 5 minut
    Ale wtedy był Wałęsa i on umiał naród zjednoczyć teraz karakan wszystkich skłócił

  10. Jak czytam te komentarze to już wiem czemu tak jest w Polsce źle jak ludzie myślą ze podwyżki prądu zależny jest od państwa paliwo od państwa zobaczcie jakie są ceny na rynkach światowych idio…. i dla tego tak jest i to nie wina rządu tylko cena rynkowa – zamknijcie więcej kopalń będzie jeszcze drożej bo Polska to prąd z węgla 95%. Teraz macie skutki zamykania kopalń za PO-PSL kupujemy energie z zagranicy bo nie mamy swojej wystarczająco i teraz płacicie ja za zborze dalej Niemcom francuzom oddajcie fabryki sklepy to zobaczycie jak będziecie żyć

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

reklamaspot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI