Ulgi podatkowe i preferencyjne warunki realizacji zamówień publicznych – to tylko niektóre z korzyści nowej ustawy, zmieniającej przepisy dotyczące wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy obrony terytorialnej (OT) i aktywnej rezerwy (AR).
Z zaproponowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej regulacji skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i żołnierze wojsk terytorialnych.
Wśród kluczowych zmian podatkowych obowiązujących od 1 stycznia są m.in. ulgi podatkowe. Dzięki nim przedsiębiorcy zatrudniający żołnierza OT lub AR mogą odliczyć od podatku od 12 do 24 tys. zł rocznie – w zależności od długości służby żołnierza. Dla mikro- i małych przedsiębiorców oznacza to zwiększenie ulg o 50%, a pozostałych – zatrudniających co najmniej 5 pracowników – o 20%.
Z preferencyjnych warunków skorzysta również przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego, który zatrudni do jego realizacji żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy. Fakt ten może być uwzględniony jako kryterium jakościowe przy ocenie oferty o wartości poniżej progów unijnych.
Zmiany w przepisach dotyczą także żołnierzy. Dotychczasowa odprawa wypłacana pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej zostanie bowiem zastąpiona świadczeniem początkowym w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i będzie wypłacana przez jednostkę wojskową po przejściu przez niego szkolenia.
Co istotne, żołnierze OT i AR, którzy zostają wezwani do pełnienia służby wojskowej, nie mogą w tym czasie wykonywać obowiązków w ramach stosunku pracy. Nagłe wezwanie może zatem wpływać na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i stanowić obciążenie dla pracodawcy. Nowe ulgi mają zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania żołnierzy, jednocześnie zwiększając atrakcyjność terytorialnej służby wojskowej oraz liczebność Sił Zbrojnych RP.