Opony samochodowe zużywają się głównie na skutek codziennej eksploatacji. Niewielu jednak wie, że proces ten może dość szybko przebiegać nawet wówczas, gdy opony zostaną już zdjęte z kół i odłożone do przechowania na kolejny sezon. Takie przyśpieszone starzenie się opon ma miejsce w przypadkach, gdy nie są one prawidłowo przechowywane.
Sposoby składowania opon samochodowych
Za każdym razem, gdy wymieniamy opony zimowe na letnie (lub letnie na zimowe), powstaje problem związany z koniecznością przechowania zdjętego ogumienia przez cały kolejny sezon. Kierowcy, którzy zdecydują się je oddać do zakładów zajmujących się sezonowym przechowywaniem opon, z reguły mogą spać spokojnie. W takich miejscach gumy składowane są zgodnie z zaleceniami producentów, w odpowiednich warunkach, nie tracąc dzięki temu prawie nic ze swoich właściwości. Prawie, ponieważ naturalne starzenie się opon – choć bardzo powoli – postępuje nawet wówczas. Co jednak z tymi, którzy swoje opony przechowują na własną rękę?
Przygotowanie opon do przechowania
„Decydując się na pozostawienie opon w swoim domu lub garażu” – wyjaśnia ekspert od opon samochodowych w iParts.pl – „musimy przede wszystkim odpowiednio przygotować je do przechowania. W ramach tych przygotowań opony należy dokładnie umyć wodą z dodatkiem szamponu samochodowego, uzupełnić ewentualne braki powietrza oraz usunąć z bieżnika wszelkie kamienie i inne przedmioty, które wbiły się w jego rowki. Jeśli opony pozostały na felgach, po umyciu należy je dokładnie wytrzeć i wysuszyć (ale nie na słońcu!), żeby zapobiec korozji elementów metalowych”.
Uwaga! Opony należy zdjąć i ułożyć w taki sposób, aby po umyciu możliwe było ich opisanie – określenie miejsca zamontowania. Dzięki temu w kolejnym sezonie można będzie je odpowiednio „przełożyć”, a więc zamontować opony z przedniej osi na tylnej, a z tylnej osi na przedniej. Ten manewr pozwala zapewnić równomierne zużywanie się wszystkich czterech gum.
Prawidłowe i nieprawidłowe przechowywanie opon
Opon zdjętych z felg nie należy wieszać na hakach, ani też układać w stos jedna na drugiej. Powinno się je przechowywać wyłącznie ustawione pionowo, najlepiej na specjalnym stojaku, aby nie stykały się z podłożem. Należy jednak pamiętać, aby ułożone w ten sposób gumy obracać co najmniej co 4 tygodnie, dzięki czemu nie będą się one odkształcać pod wpływem własnego ciężaru.
W pozycji pionowej nie mogą być z kolei przechowywane opony, które pozostały na feldze. W ich przypadku prawidłowym sposobem składowania jest układanie ich w pionowe stosy (jedna na drugiej) lub wieszanie na specjalnych hakach.
Uwaga! Ułożone w pionowy stos opony na felgach należy przekładać (zmieniać miejsce ich ułożenia) przynajmniej co 4 tygodnie. Nie wolno też kłaść na nich żadnych ciężkich przedmiotów.
Można korzystać z oferty firmy, która zajmuje się przechowaniem opon poza sezonem. Trzeba tylko sprawdzić, czy nasze opony będą znajdowały się w odpowiednich warunkach.