r e k l a m a
spot_imgspot_img

Zeppelin ponownie nad Gliwicami

5 lipca 1931 r. w Gliwicach wylądował sterowiec Graf Zeppelin.

Wydarzenie to obserwowało prawie 200 tysięcy osób. Po 80 latach ten legendarny statek powietrzny znów pojawił się nad gliwickim lotniskiem. Ale tym razem w miniaturze i w Centrum Handlowym FORUM.

– Z okazji okrągłej rocznicy lądowania zeppelina przygotowaliśmy niepowtarzalną makietę przedwojennego lotniska. Nad nią zawiśnie model sterowca – zachęca Marek Thorz, rzecznik prasowy C.H. FORUM.

Na planszy o wymiarach 4 x 4 metry znajdą się dawne budynki lotniska, samoloty i samochody gości oraz miniaturowe ludziki, a nad nimi – model sterowca o długości 2,7 m.

Makietę w skali 1:87 wykonał Jan Woźniak, na podstawie zachowanych zdjęć i planów z tamtego okresu.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
12 lat temu

fajny pomysł forum 🙂 gratki

miki
miki
12 lat temu

rozumiem, że Gliwiczanie mają podziwiać piękne osiągnięcia faszystowskich Niemiec? Hitler na pewno przewraca się w grobie ze śmiechu. Może następna wystawa to będzie makieta dzielnych żołnierzy Wehrmachtu, albo jeszcze lepiej makietę Auschwitz – szczyt niemieckiej nauki społecznej?

Anonim
Anonim
12 lat temu
Reply to  miki

@miki źle myślisz, Zeppelin lądował w 1931, a z historii wiadomo, że Hitler został kanclerzem NSDAP 30 stycznia 1933 roku, a to prawie dwa lata różnicy.
Może jak coś ci nie pasuje to złóż zażalenie do Dyrekcji Centrum Handlowego Forum, a ta makieta to nie jest żadna propaganda nazizmu, a tym bardziej Adolfa Hitlera, Wehrmacht’u(założony w 1935).

Anonimowo
12 lat temu

Skoro to ma odwzorowywać lądowania Zeppelin’a w Gliwicach w 1931 to po co na hangarze zostały namalowane współczesne napisy „GLIWICE” ?

Anonimowo
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

To było zamierzenie świadome autora makiety. Każdy współczesny gliwiczanin wie gdzie jest lotnisko i jak wygląda hangar – tak jak na makiecie, z dużym napisem Gliwice. Ale gdzie były zabudowania lotniska przedwojennego już nie istniejące, jak wyglądały o tym już mało kto wie. Nawiasem mówiąc w dniu lądowania Zeppelina hangaru współczesnego naszego lotniska jeszcze nie było.
Autor makiety specjalnie połączył te dwa wątki aby pomóc skojarzyć ogladającym gdzie było to miejsce przedwojennego lotniska. Takie drobne działanie edukacyjne – kolego Anonimie 🙂

Anonim
Anonim
12 lat temu

Szkoda, że twórca tej makiety nie zauważył, że napis na hangarze „GLIWICE” jest współczesny, więc gdy lądował Zeppelin to tego napisu nie było.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI