Zespół 032 śpiewa o Gliwicach. Teledysk nagrany m.in. w naszym mieście

Kilka dni temu do sieci trafił utwór „W samo połednie” katowickiej grupy 032. Jest to pierwsza oficjalna zapowiedź nowego wydawnictwa folk-rockowego zespołu.

− „W samo połednie” opowiada o zmianie. Mamy teraz modę na różne „zmiany”, ale ta nasza, górnośląska, to zmiana w myśleniu o sobie, o swojej ziemi i ma charakter duchowy, mentalny, wewnętrzny, jest bardziej przemianą lub powrotem, dlatego tekst utworu odnosi się do przyrody, przestrzeni wiecznej zmiany i wiecznego powrotu − tak o inspiracjach 032 mówi główny wokalista i gitarzysta grupy, Bartosz Bialik.

Teledysk do premierowego utworu zrealizowano w Katowicach i Gliwicach. Zdjęcia odbywały się w miejscach stykania się historii z nowoczesnością, czyli w katowickiej Strefie Kultury, na Nikiszowcu, a przede wszystkim przy gliwickiej Radiostacji. Wyjątkowym elementem klipu jest połączenie typowo miejskich ujęć z akwarelami Grzegorza Chudego. Artysta ten szczególnie związany jest z kulturą regionu, co pokazał m.in. w cyklu obrazów „Gwiezdne Wojny po śląsku”.

Nieprzypadkowa jest ta kooperacja. Twórczość zespołu 032 bowiem również ściśle związana jest z Górnym Śląskiem. Grupa wywodząca się z Katowic, repertuar usytuowany gdzieś pomiędzy poezją śpiewaną a rockiem wykonuje w głównej mierze po śląsku (ale również po polsku, niemiecku i czesku). W skład zespołu wchodzą: Bartosz Bialik (wokal, gitara akustyczna), Michał Laksa (gitara basowa), Marek Sajnóg (gitara elektryczna), Michał Błaszkiewicz (skrzypce), Wojciech Margas (cajon), Przemysław Borowiecki (perkusja) oraz Łukasz Antes (fortepian, Hammond).
032 na koncie ma już m.in. udział w filmie Michała Majerskiego „Oberchlesien ─ tu, gdzie się spotkaliśmy”, stworzenie utworu „Bez haje” wspierający Marsz Autonomii Śląska czy kompozycję „Teraz i zawsze Katowice”, która była motywem przewodnim obchodów jubileuszu 150-lecia miasta Katowice.
„W samo połednie” to pierwszy zwiastun 1. oficjalnego albumu w karierze zespołu. Jego premiera planowana jest jeszcze w tym roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI