r e k l a m a

spot_imgspot_img

Złote algi w próbkach z Kanału Gliwickiego. GIOŚ wydał komunikat

Ostatnie wyniki badań wykonanych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, z 10 czerwca br., wskazują na obecność „złotej algi” w próbkach pobranych w Kanale Kędzierzyńskim oraz Kanale Gliwickim. W wodzie stwierdzono również gwałtowny spadek stężenia tlenu do poziomu 28%. Przy zakwicie „złotej algi” poziom tlenu gwałtownie rośnie nawet do 200%.

„Dopływy Odry i sama rzeka są objęte stałym monitoringiem pod nadzorem Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Laboratorium pracuje w systemie ciągłym, 24/7” – informuje GIOŚ.

– W ramach przyjętej procedury Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ na bieżąco wykonuje badania wód Odry, jej dopływów i kanałów. Wyniki analiz laboratoryjnych próbek wody pobranych w dniu 7 czerwca br. w Kanale Gliwickim, w punkcie m. Ujazd, most na ul. Chrobrego nie wykazały obecności „złotej algi”. Wartości pozostałych badanych parametrów dla tego punktu również mieściły się w normie. Jest prawdopodobne, że „złota alga” przemieściła się z nurtem do Kanału Gliwickiego z Kanału Kędzierzyńskiego po 7 czerwca br. – informuje GIOŚ.

Badania próbek pobranych 10 czerwca br. wykonane z próbek wody Kanałów Kędzierzyńskiego i Gliwickiego wykazały obecność „złotej algi” w następujących punktach i wielkościach:

– Kanał Gliwicki, most przy śluzie Nowa Wieś – 51 mln komórek/litr,
– Kanał Gliwicki, most na Drodze Krajowej 40 ul. Przyjaźni – 8 tys. komórek/litr,
– Kanał Kędzierzyński, przed wlotem do Kanału Gliwickiego – 27 mln komórek/litr.

W ubiegłym roku podczas toksycznego zakwitu „złotej algi”, liczebność tego glonu w wodach Kanału Gliwickiego przekraczała 400 mln komórek/litr.

„Służby prowadzą badania i analizy dla wyjaśnienia przyczyn śnięć z czerwca br. Wyniki będą podane niezwłocznie po ich ustaleniu. Możliwe, że do śnięcia ryb doprowadziło nałożenie się kilku różnych zjawisk” – informuje GIOŚ.
fot. Mosquidron

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI