r e k l a m a
spot_imgspot_img

Zmiany w kodeksie pracy zaplanowane na 2020 rok

Przedsiębiorców i pracowników w 2020 roku czekają nie tylko wyzwania związane z pandemią i wywołanym przez nią spowolnieniem gospodarczym. Rząd szykuje bowiem poważne zmiany w prawie pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi intensywne prace nad kodeksem pracy, który miałby być uchwalony jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, jakich nowych regulacji możemy się spodziewać.

Zmiany w prawie – dłuższy urlop dla pracowników?

Nowy kodeks pracy na pewno będzie regulować m.in. kwestię urlopów i w tej dziedzinie można się spodziewać sporych zmian. Niektóre z doniesień mówiły o tym, że zatrudnionym na etacie może przysługiwać aż 35 dni urlopu wypoczynkowego. Obecnie jednak częściej mówi się o przyznaniu obecnych 26 dni urlopowych wszystkim pracownikom, bez względu na staż pracy (obecnie osobom ze stażem mniejszym niż 10 lat przysługuje 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego). Jednocześnie jednak niewykorzystany do końca roku urlop miałby przepadać. Ewentualne wypłacone z tego tytułu ekwiwalenty, podobnie jak należności za nadgodziny, składowane byłyby na specjalnym koncie i wypłacane dopiero po zakończeniu pracy w danej firmie.

Zmienić się mogą również zasady dotyczące udzielania urlopów na żądanie. Nowe prawo pracy ma głosić, że w przypadku, gdy „nż” miałby zakłócać poprawne funkcjonowanie firmy, pracodawca mógłby go nie przyznać. Mówi się też o tym, że palaczy miałby obowiązywać wydłużony czas pracy – np. z 8 do 8,5 godziny dziennie. Planowane zmiany mocno wpłyną na sposoby rozliczania czasu pracy, niezbędne mogą się okazać specjalistyczne szkolenia kadrowo-płacowe z nowych przepisów.

Kodeks pracy – zmiany dla samozatrudnionych

Mówi się też o tym, że nowy kodeks pracy poważnie zabierze się za regulacje dotyczące tzw. samozatrudnienia. W planach jest przyznanie prowadzącym własną działalność przywilejów takich jak minimalne wynagrodzenie, urlop, wynagrodzenie za czas choroby, niemożliwość rozwiązania umowy w czasie np. ciąży. Jednocześnie jest to jednak wstęp do nałożenia na nich takich samych składek ZUS, jakie obowiązują pracowników. Przepisy te miałyby dotyczyć jednak tylko tzw. samozatrudnionych ekonomicznie zależnych, czyli takich, którzy formalnie są przedsiębiorcami, ale w praktyce wykonują obowiązki pracownika etatowego w jednej konkretnej firmie.

Szkolenia z prawa pracy, kodeksu pracy itp.

Czy zmiany w prawie spotkają się z uznaniem przedsiębiorców? Na razie nie zapowiada się na optymistyczną reakcję środowisk biznesowych. Niezadowolonych może być też wielu pracowników, szczególnie jeśli potwierdzą się pogłoski o przepadaniu niewykorzystanego urlopu czy oskładkowaniu samozatrudnienia.

Planowane zmiany będą wymagały znaczących nakładów pracy po stronie pracodawców, a wcześniej przejścia odpowiednich szkoleń i kursów, które pomogą zapoznać się ze zmienionymi przepisami. W związku z pandemią koronawirusa wiele szkoleń z prawa pracy (dostępne np. na https://eventis.pl/szkolenia/prawo-pracy) czy kursów kadrowo-płacowych dostępnych jest w formie szkoleń online, co znacząco zwiększa dostęp firm do sprawdzonej wiedzy. Szkoleń tego typu można szukać w serwisach szkoleniowych takich jak Eventis.pl, LinkedIn Learning itp. Co ważne, szeroka oferta szkoleń z prawa pracy dostępna jest również na Śląsku, przede wszystkim w Katowicach. Bazę szkoleń w Katowicach można znaleźć na stronie https://eventis.pl/szkolenia/katowice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI