r e k l a m a


Znamy nowy cennik i zasady wywozu odpadów z domów

14 marca odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej, tym razem radni zajmą się głównie sprawą śmieci.

Dokładnie chodzi o nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z projektem uchwały opłata ma być ustalana od powierzchni użytkowej budynków. Gdy ktoś zdecyduje się na sortowanie śmieci zapłaci mniej niż osoba, która będzie wyrzucała wszystkie odpady do jednego pojemnika. Proponowana metoda naliczania opłaty charakteryzuje się najmniejszą zmiennością danych, co – zdaniem autorów projektu – pozwoli na ograniczenie kosztów administracyjnych.

Opłaty ustalone podczas sesji Rady Miejskiej mają wyglądać następująco

Za odpady niesegregowane: 0,45 zł/m2 za lokal o powierzchni do 60 m2 plus 0,30 zł/m2 za powierzchnię 60,01 -90 m2 plus 0,15 zł/m2 za 90,01 – 120m2 plus 0,08 zł/m2 powyżej 120 m2.

Zobacz też: “Nasz system odbioru śmieci będzie jednym z najtańszych w Polsce” (TV)

Za odpady segregowane: 0,30 zł/m2 za lokal o powierzchni do 60 m2 plus 0,20 zł/m2 za powierzchnię 60,01 – 90m2 plus 0,15 zł/m2 za 90,01 – 120 m2 plus 0,05 zł/m2 powyżej 120 m2.

Według projektu właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani będą do uiszczania opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami, z góry, bez wezwania, w łącznej wysokości za 3 miesiące kalendarzowe. Za pierwszy kwartał opłata musi wpłynąć na konto do 15 stycznia, za drugi kwartał do 15 kwietnia, za trzeci do 15 lipca oraz za 4 kwartał do 15 listopada. Przy czym pierwszą opłatę należy uiścić do 15 lipca 2013 r.

Właściciele nieruchomości będą składali odpowiednie deklaracje, których wzór zostanie uchwalony przez Radę Miejską.

Kolejną uchwałą radni zamierzają wprowadzić kolorystykę pojemników na poszczególne odpady: niebieskie na papier oraz makulaturę, zielone na szkło oraz żółte na plastik i metal.

Aktualizacja

Do naszej redakcji wpłynęło stanowisko Klubu radnych PO RP.

– Śmieci produkuje człowiek a nie metr kwadratowy mieszkania, czy domu. Rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta Gliwic nie jest naszym zdaniem logiczne, za to na pewno łatwiejsze dla urzędu do wykonania. Radni mieli bardzo dużo czasu na zastanowienie się nad wdrożeniem ustawy śmieciowej do naszego miasta ale też na konsultacje z mieszkańcami. My słyszeliśmy praktycznie od większości gliwiczan, którzy się w tej sprawie się z nami kontaktowali, że nie akceptują opłaty śmieciowej od metra kwadratowego lokalu. Przygotowaliśmy poprawkę do „uchwały śmieciowej” ze stawką od lokatora. Zobaczymy w czwartek , czy uda się zebrać większość głosów w gliwickiej Radzie Miejskiej dla tego pomysłu.
Inna rzecz w jaki sposób urzędnicy będą w stanie zweryfikować deklaracje, które mieszkańcy złożą do urzędu. Na przykład sprawdzić czy rzeczywiście mieszkańcy segregują odpady… dokonać weryfikacji liczby lokatorów w lokalach wynajmowanych etc. Na pewno okres od lipca do grudnia tego roku, czyli pierwszych kilka miesięcy realizacji tych przepisów prawa będzie swego rodzaju eksperymentem. Trzeba będzie go w styczniu przyszłego roku koniecznie podsumować i wyciągnąć wnioski.
Joanna Karweta
wiceprzewodnicząca Klubu PO RP w Radzie

(fot. www.skladowiskogliwice.pl)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
11 lat temu

przynajmniej raz nie chcą nas naciągnąć na kasę

Anonimowo
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

W moim przypadku jest to podwyżka „tylko” o 360%. Rzeczywiście taniocha !!!!!!!!!!!!

44m2
44m2
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

no to masz niezłe mieszkanko…

antyfan
antyfan
11 lat temu
Reply to  44m2

A czy to grzech jest mieć większe mieszkanie np. od Ciebie ?
Dlaczego niby taki ktoś kto mieszka sam w dużym, ma płacić np. 2x więcej niż mieszkająca 4 osobowa rodzina w małym ?

nul
nul
11 lat temu
Reply to  44m2

Mam mieszkanie 95 m2, chwilowo mieszkam sama płaciłam 7 zł teraz będę prawie 40 zł…pracuje od rano do wieczora, wiec nie jem posiłków w domu z tego tytułu produkuje bardzo mało śmieci. Od kiedy M2 produkują śmieci a nie ludzie????. Wielodzietne rodziny w dzisiejszych czasach nie stać na mieszkanie 200 m2…i 7 osobowa rodzina kisi się na 40. Dla mnie bezsens. Już by mi się bardziej opłacało samej jechać wyrzucić śmieci na wysypisko.

stojąc z boku
stojąc z boku
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

Jeżeli to sarkazm to OK. Ale mogą i być uzasadnione przypadki. Na przykład na 40 m2 mieszka rodzina sześcioosobowa. Rachunek jest prosty obecnie płacą 7,02×6= 42,60 zł miesięcznie a po zmianie za segregowane będą płacili 40x 0,36=14,40zł nawet dla czteroosobowej rodziny to tylko 28,08zł BRAWO RADNI kro zapłaci za resztę odpadów.

Do wszystkich decydujących
Do wszystkich decydujących
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

Przygotowując taką propozycję FORMY I CENY celowym jest rozeznanie jak liczne są gospodarstwa domowe – realnie ile osób zamieszkuje w mieszkaniach O DANYM METRAŻU = pytam dla czego aż do 80m2 stawka podstawowa. Jeżeli UM tego nie ma to zarządcy – wszyscy którzy rozliczają czynsze takie dane mają. Nie tylko dane dotyczące ilości osób zamieszkujących ale i średniego zużycia wody. Wszystko jest możliwe do obliczenia ile odpadów jest przyjmowane na składowiska z poszczególnych ulic, dzielnic czy osiedli. Wystarczy te dane porównać, aby być pewnym, że nikt za nikogo płacić nie będzie. Uważam, że trzy formy do rozliczeń są podane do… Czytaj więcej »

@
@
11 lat temu

****** ale drogo!!!!!!! kogoś powaliło!!!!!!!

kierowca PKM
kierowca PKM
11 lat temu

My będziemy sortować śmieci, a panowie z firmy odbierającej je wrzucą wszystko razem do jednego pojemnika, Czysta fikcja.

xyz
xyz
11 lat temu

Wynika z tego, że to mieszkanie produkuje śmieci, a nie człowiek. Osoba mieszkająca na 60m kw. zapłaci 2 razy więcej niż osoba mieszkająca na 30 m kw, chociaż i w jednym i w drugim przypadku śmieci produkuje jeden człowiek

m
m
11 lat temu

a ja bym chcialam w takim razie żeby Remondis zagwarantował mi dostęp do smietników na odpady segregowalne, a nie jak teraz twierdząc ze w tej dzielnicy nie ma sensu ich stawiac wymiguje sie podstawiajac wylacznie śmietniki na odpady niesegregowalne. Nie chcę płacić więcej skoro i tak śmieci segreguję, tyle, że na własny koszt je dowożę do odpowiednich kontenerów. Ciekawe jak to zoastanie rozwiązane.

Anonimowo
11 lat temu

A ile zapłacą np. osiedlowe sklepy o małych powierzchniach, które wyrzucają codziennie znacznie więcej kartonów i innych opakowań niż jedna osoba mieszkająca na większej powierzchni ???

yotoyo
yotoyo
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

małe firmy płacą od ok. 100 zł do 150 i więcej miesięcznie! Gdzie w mojej firmie główne odpady to folia i makulatura, które są segregowane i oddawane do punktów skupu, z tym że oddanie folii w Gce to jakiś kosmos, a wręcz misja niewykonywalna.. Reszta odpadów to słownie DWA małe worki śmieci tygodniowo, znacznie mniej niż w przypadku większości gospodarstw domowych. Oczywiście na to są odpowiednie potwierdzenia/faktury i z łaski miasto obniżyło nam opłatę do 100 zł miesięcznie. Ta ustawa nie ma nic wspólnego z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne tylko dała kolejne narzędzia samorządom do zarabiania pieniędzy.

hmm
hmm
11 lat temu

Może by tak zrobić system mieszany tzn: zależny od liczby osób i powierzchni mieszkań ? Zawsze to bardziej sprawiedliwy podział podwyżki.

marcin
marcin
11 lat temu

„Proponowana metoda naliczania opłaty charakteryzuje się najmniejszą zmiennością danych, co – zdaniem radnych – pozwoli na ograniczenie kosztów administracyjnych”

a wszystko,żeby biurwom żyło się lekko i dostatnio …..

to samo jakiś czas temu zrobiły spółdzielnie, wspólnoty z podobnymi opłatami (np. opłatami za windę)

w 90% albo i więcej opłaty wzrosną, a przecie jak ktoś zamiast 20% rynku będzie obsługiwał 80% rynku, to opłaty powinny zdecydowanie zmaleć !!!

Anonimowo
11 lat temu

o polowe smieci jest niepotrzebne bo ; kupisz wedline np; to masz wiecej folii niz tej wedliny , papierosy tez zapakowane w folie , gdziebym niepopatrzyl to folia folia i folia a plastikiem tez zygac mi sie chce tez go wszedzie pelno auta , zabawki ,ciuchy ,opakowania na maslo , serki i t d. a gdzie papier ,nat. skora,drewno to zgnije po chwili a plastik i folia chochocho i jeszcze troche

Pat
Pat
11 lat temu

Wynika z tego że najbardziej na wzrost ceny narażeni są biedniejsi których nie stać na wielkie mieszkania, bo 80m^2 mieszkanie rzekomo generuje śmieci za 28,80 zł, a mieszkanie/dom 150,01m^2 za raptem 16,50 zł. Czyli ci którzy systematycznie płacili do tej pory za śmieci i stanowią największą grupę społeczną (z małymi i średnimi mieszkaniami w blokach) będą najbardziej narażeni na wzrost a ci którzy stanowili grupę najczęściej podrzucających (czy do kontenerów na osiedlach/centrach handlowych czy do lasu) czyli mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych będą płacić nawet mniej niż płacili. No bardzo sprawiedliwe. Najbardziej sprawiedliwe jest uzależnienie od liczby osób, w końcu to… Czytaj więcej »

Anonimowo
11 lat temu
Reply to  Pat

Czytaj ze zrozumieniem a nie piszesz bzdury.

Pat
Pat
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

Masz rację – źle przeczytałem – przepraszam.

stef
stef
11 lat temu

MIASTO ROZSIEWA NIEPRAWDZIWE INFORMACJE!

Miasto rozprowadza ulotki, na których pisze, jakoby to właściciele posesji MUSIELI sami wypowiadać zawarte wcześniej umowy na wywóz odpadów. A po cóż to?
Mam umowę, która mnie zadowala i nie widzę potrzeby jej zmieniać. Jeśli ktoś inny uważa, że umowa powinna być rozwiązana, to niech ją sam wypowie.

Krzysztof
Krzysztof
11 lat temu

No tak to obraz w jaki sposób Miasto planuje osiągnąć rekordowy budżet na ten rok i kolejne, a może to sposób na finansowanie PODIUM.

Cieszy jedno, że dosyć sprawnie idą prace związane z budowa DTŚ będzie można szybko dojechać do Gliwic i jeszcze szybciej wyjechać ! / tak już na stałe /

To ostatni rok w którym odprowadzam podatki dla tego miasta !
P.S.
Czy naprawdę rada miasta nie ma innych zajęć aniżeli ustalanie kolorystyki pojemników do zbiórki śmieci – takie systemy już kilka dobrych lat funkcjonuję w europie ! i to dosyć sprawnie.

ŻEGNAJ FRANKU
ŻEGNAJ FRANKU
11 lat temu

Coś mi się wydaję że to ostatnia kadencja Franka 🙂

Ric
Ric
11 lat temu

Ja tez nie widzę potrzeby zmiany umowy.A jezeli ktos nie zmieni to co? firma nie bedzie odbierala?a umowy nie rrozwiązalem!

Ewon
Ewon
11 lat temu
Reply to  Ric

będziesz płacić 2 razy – raz obowiązkowo gminie raz Remondisowi. w styczniu 2012 r po cichu weszła ustawa, że z dniem 1 lipca 2013, czyli po 18 miesiącach wprowadzenia tej ustawy wywóz śmieci przejmuje gmina. Kombinowałam jak Ty ale szybko zostałam sprowadzona na ziemię

gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu

Jaki to mędrzec wymysłił te stawki.Proszę o podanie do publicznej wiadomości podstwę tych wyliczeń.Proponuje mieszkańcom Gliwic powołać społeczną komisję aby nadzorować pomysły prezydenta i jego świty.Co to znaczy zastawianie się kosztami administracyjnymi? Opamientajcie się bo jakim sposobem m2 generuje powstawanie odpadów.Jesli tak to zapłaty należy żądać od m2 a nie osoby.
Gliwiczanie nie dajmy się ponowniw oszukać.

radek
radek
11 lat temu
Reply to  gliwiczanin

Po pierwsze to oszukuje nas rząd Tuska i cały sejm bo to oni przyjęli nową ustawę i teraz miasta muszą się do niej dostosować. Poza tym uchwały podejmuje rada miejska a nie Frankiewicz i jego swita. A tym którzy piszą, że nie wypowiedzą umowy prywatnej firmie – będziecie płacić dwa razy – firmie i obowiązkowo urzędowi miasta bo teraz Tusk wprowadził takie prawo. Jeśli nie złożycie deklaracji i nie zapłacicie to będą wysokie kary. Także lepiej wypowiedzcie jeszcze dziś.

gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu
Reply to  radek

Co to za mądrala? Podopieczny Franka!

gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu
Reply to  gliwiczanin

Niech płaći m2 anie mieszkaniec.Jeśli te stawki uchwalą to będzie to jedna zwiększych afer wszechwładnego prezydenta.

gli-gli
gli-gli
11 lat temu
Reply to  gliwiczanin

Dlaczego wszyscy tak ochoczo zgadzają się, że te podwyżki (mniejsze, czy większe) MUSZĄ być? Przecież tu chodzi tylko o to, żeby ci co dużo mają/zarabiają – mieli jeszcze więcej, a cała reszta niech pomału zdycha!

hmmm
hmmm
11 lat temu

czy ktoś wie co z pojemnikami? Remondis przy zmianie umowy dawał dodatkowe pojemniki. Czy jeśli będę segregowac to otrzymam kolorowe pojemniki? pewnie konieczne będą zakupy… nie dość że podwyżka, to jeszcze miasto zmusi mnie do kolejnych wydatków…

vip
vip
11 lat temu

We wczorajszym Fakcie było zestawienie ile kosztuje w poszczególnych miastach na Śląsku i okazuje się, że w Gliwicach będzie prawie NAJTANIEJ!!!!!!!

gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu
Reply to  vip

Wow! Czyli będę płacił 200% więcej niż obecnie ale grunt że najtaniej na Śląsku.Wspaniała nowina.I skoro miasto ma nie zarabiać na wywozie śmieci to niech ustalą stawki za metraż pod kwoty jakie się obecnie płaci.

Ewon
Ewon
11 lat temu
Reply to  vip

jeden fiacik 126p kosztuje 100 tys, drugi 150 tys. Ty kup tego za 100 tys bo najtaniej i nie zastanawiaj się że 100 tyś to kosmos za to auto …

gliwiczanka
gliwiczanka
11 lat temu

To jakaś kompletna bzdura,żeby płacić za wywóz śmieci od metrażu, a nie od ilości osób. Co ma jedno do drugiego. Rozumując tym tokiem, to może robiąc zakupy, należy płacić według metrażu, a nie kosztu towaru. Nigdy nie przypuszczałam, że doczekam się tak chorego rozumowania.

starsza pani
starsza pani
11 lat temu

Komu mają służyć Radni swoim wyborcom, czy mają dbać o wygodę urzędasów. Ciekawi mnie czy ktokolwiek z Radnych zadał sobie trud analizy ilu starszych samotnych ludzi mieszka na najmniejszej powierzchni w tym do 80 m2 – która to powierzchnia nie generuje odpadów komunalnych. Ile jest mieszkań w nowym – już starym budownictwie o pow. do 45 – 60 m2. Zadbali natomiast o wygodę urzędników to draństwo – lecą na łatwiznę nikt nie musi dbać o ewidencje ludności. Mają metraż nieruchomości jak na tacy tylko liczyć kasę i to w przedpłatach. Raz na kwartał z góry płacone – kogo mamy kredytować????… Czytaj więcej »

stojąc z boku
stojąc z boku
11 lat temu
Reply to  starsza pani

W pełni popieram – ogromne nadwyżki opłat pobierane jako nadpłaty 1x na kwartał to czysty zysk. czy samotnie mieszkające osoby w tym liczne grono emerytów ma być równowagą dla …. no właśnie dla kogo. Dla tych niezameldowanych? Więc pytam gdzie i kto ma ograniczyć koszty administracyjne BZDURNE UZASADNIENIE. To oprócz opłat dodatkowe do poniesienia koszty dla mieszkańców na pojemniki, na worki do segregacji. Jak mają trudności z policzeniem ilości zamieszkujących osób to trzeba założyć, że każdy zamieszkujący (zameldowany czy nie) korzysta z wody w mieszkaniu. Jak nie ma wodomierza – to proste nie zależy na solidnym rozliczenia zużycia, a w… Czytaj więcej »

ka-szka
ka-szka
11 lat temu

moja droga wyobraż sobie, że to Ty masz ustalić opłatę za śmieci zgodnie z ustawą. Od wody – nie wszyscy mają liczniki, wiele osób płaci ryczałtem, od osoby – za dwa lata nie będzie obowiązku meldunkowego, od gospodarstwa domowego – w każdym śmieci inna liczba osób, od metrażu – przecież to nie metry produkują śmieci. Właściwe wybierz sama. Pozdrawiam.

stojąc z boku
stojąc z boku
11 lat temu
Reply to  ka-szka

Czytam i oczom nie wierzę. Ta teoria potwierdza fakt Radni poszli na łatwiznę dla urzędników. To fakt Radni mieli „ogromnie trudny wybór” bo trzeba było zdecydować i wybrać jedną aż z trzech propozycji. To zmyłka, że wiele osób nie ma liczników tak to ci którzy mają liczne rodziny np. piorą dla innych i ci którym nie zależy na indywidualnym uczciwym rozliczeniu. Ale i Oni są rozliczani z wody jej zużycie jest mierzalne i pokazuje nam średnią na osobę. Czy ktoś jest zameldowany czy nie to z wody korzysta. Poza tym jak to jest możliwe, że teraz płacimy 7,02 zł od… Czytaj więcej »

Piotr Sarré
Piotr Sarré
11 lat temu

Od wielu lat zajmuję się zawodowo technologiami przetwarzania odpadów i dobrze znam problematykę. Kieruję aktualnie dużym projektem badawczym z tej dziedziny. Pomysł gliwicki jest połączeniem opłaty za odpady z ukrytym opodatkowaniem większych mieszkań, co moim zdaniem nadaje się do zaskarżenia. Przeciętny mieszkaniec Gliwic wytwarza rocznie najprawdopodobniej ok.350 -400 kg odpadów komunalnych. To oznacza, że będzie płacił w przeliczeniu na 1 Mg (czyli dawniej tonę) około 500 – 600 zł. Jest to stawka wygórowana, bo współczesne technologie pozwalają na przetworzenie 1 Mg zgodne z przepisami za nie więcej niż 400 zł a znam kalkulacje gdzie stopa zwrotu z inwestycji jest powyżej… Czytaj więcej »

Z zbrosławic
Z zbrosławic
11 lat temu
Reply to  Piotr Sarré

W naszej gminie wymyślili opłatę 12 zł od osoby za segregowane, nie segregowane 18 zł od osoby .Ja chcę do Gliwic będę miał 100 procent taniej. A swoją drogą to ta ustawa to jakiś bubel

Ewon
Ewon
11 lat temu

Mieszkm w domu jednorodzinnym. Mam miejsce na 2 kubły ( płot został tak zaprojektowany, aby była wnęka w płocie i osobna furtka ,,do kubłów” tylko od ulicy ). Mam zmieniać płot, żeby wstawić 4 kubły każdy na inny rodzaj odpadów. Mam też pytanie ile kubłów mi przysługuje za 135 m2 pow użytkowej domu. Opłatę potrafię sobie wyliczyć, ale ilości przysługujących mi kubłów już nie.

Co z sytuacją kiedy mam kompostownik na ogrodzie? Muszę wyrzucać odpadki do osobnego kubła, bo nie zaliczą mi segregowania????

Dana
Dana
11 lat temu

Jaka jest definicja lokalu mieszkalnego? Czy do powierzchni lokalu mieszkalnego – jeżeli mowa o domku jednorodzinnym – wlicza się tez pomieszczenia gospodarcze czy tylko powierzchnię zamieszkiwaną?

starsza pani
starsza pani
11 lat temu
Reply to  Dana

to proste w Urzędzie jest ewidencja i akt notarialny jaka powierzchnia do podatków taka do naliczenia opłat za odpady komunalne. pozdrawiam

Naiwnie wierzący w zmiany na lepsze
Naiwnie wierzący w zmiany na lepsze
11 lat temu

Sama koncepcja segregacji śmieci spoko – ale nie oszukujmy się, tyle nasz kraj ma problemów – że od czego by tu zacząć to nie starczy mi lat…na wymienianie…niestety…każda gałąź rynku,polityki,zdrowia, edukacji…wszystko jest poprzestawiane. Podkreślam sama idea segregacji śmieci spoko – jak to przez naukowców zostało udowodnione świat nie zginie przez odpady jak również przez fakt nie segregacji śmieci..sami siebie wykańczamy. Nie ma to jak sfrustrowani, problemami egzystencji…ludzie..Polacy – no żeby im upiększyć życie – zmobilizujemy ich do dodatkowego wysiłku i dodatkowych kosztów, a co! W prezencie! Finansowo – jak się nie będzie segregować czy jak będzie na to samo wyjdzie… Czytaj więcej »

gucio
gucio
11 lat temu

jedynym słusznym rozwiązaniem jest rozliczanie od zużycia wody ( mieszka dużo osób zużywa dużo wody )
jak ktoś płąci ryczałt za wode to trzeba ustalić ryczałt za śmieci – wysoki ( żeby szybko założył liczniki na wode )

płacenuie od m2 to bzdura – mieszkanie nie produkuje smieci ( jednak najwygodniejsza forma rozliczania UM – projekt zróżnicowanie stawek to pomysł radnego K …. sam posiada dom więc przy stawce jednolitej płaciłby więcej )

od osób zameldowamych – bzdura ( gro ludzi mieszka bez meldunku a za chwie zniknie obowiązek meldunkowy )

samotny
samotny
11 lat temu

Nawet nie starcza na życie to i śmieci mało.Płacić od m2. Ile potrzeba rozumu aby taką głupotę wymyślić?

Piwko12
Piwko12
11 lat temu

To że śmieci będą kosztowały tyle to pestka.Jeszcze każda wspólnota będzie musiała sama sobie kupić pojemniki na śmieci a taki jeden pojemnik to też nie mała suma bo prawdopodobnie około 2 tys. złoty a musisz ich miec conajmniej 5 sztuk.

Piwko12
Piwko12
11 lat temu

Ja mieszkam na mieszkaniu 50 metrów to zapłace 27.00 zł za nie segregowane.Nademną mieszkają 4 osoby i zapłacą też 27.00 zła śmieci produkuja 3 razy więcej na osobe bo mają dzieci ale to tylko Gliwice rządzone przez beznadziejną radę miejską i przemądrzałego Frankiewicza,W
Zabrzu jest za nie segregowane od osoby 13.85 a za segregowane 9.85 różnica zasadnicza.

POCZTÓWKA
POCZTÓWKA
11 lat temu

A JA MAM PYTANIE, JEŻELI ZGODZE SIE NA SEGREGACJE, TO DO JAKIEGO POJEMNIKA MAM WYRZUCIC POPIÓŁ? PAMPERSY CZY STYROPIAN NP Z KARTONÓW PO ZAKUPIE JAKIŚ URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH? CZY BEDZIE POJEMNIK NA ODPADY NIESEGREGOWANE W TYM PRZYPADKU? I JAK MA WYGLĄDAĆ WYWÓZ RZECZY PONADGABARYTOWYCH? CZY TO JEST WLICZONE W CENE? TROCHE CHAOTYCZE JAK DLA MNIE, W SOSNICOWICACH PONOŚ MAJĄ AŻ 7 POJEMNIKÓW NA ODPADY A MY ILE?….

Aniak
Aniak
11 lat temu

Warto zwrócić uwagę na deklaracje , które UM daje nam do wypełnienia – przecież to jest jedna z metod inwigilacji obywateli . Dotychczas podpisywaliśmy umowy z firmami odbierającymi śmieci w których były sprecyzowane warunki odbioru i związane znimi koszty. A teraz miasto chce od nas wiele informacji i nawet obliczenie kosztów wywozu śmieci / a nie zawarcie umowy / , podając jedynie czasookresy wywozu , a co z pojemnikami i workami na śmieci. Czy będą limitowane ? , czy należy za nie zapłacić ? , czy trzeba je samemu odbierać ? – o tym informacji nie ma , a przecież… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI