Żołnierze przemaszerowali przez centrum Gliwic (TV)

15 sierpnia Wojsko Polskie świętuje.

Z tej właśnie okazji, kilka dni przed oficjalnym świętem w Gliwicach odbyła się uroczysta msza święta oraz apel i złożenie wieńców na Placu Piłsudskiego. – Na nasze szczęście w Gliwicach mamy dużo elitarnych jednostek wojskowych i zmiany w wojsku są także dla nas bardzo korzystne – mówił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2011_08/20110812_swieto_wojska_2.flv” /]
 

– Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 r. Wybrano dzień 15 sierpnia.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z 4 sierpnia 1923 r.

Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów.

Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 r. przywróciła uroczystości Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia – przypomina mjr Zbigniew Biernat, kierownik Klubu Garnizonowego w Gliwicach.

(UM Gliwice)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
janosik
janosik
12 lat temu

dobrze, ze sie fontanna nie zatkala w trakcie

wojak
wojak
12 lat temu

piękne mamy wojsko! cieszę się 🙂

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu

… hm… wg Pana Prezydenta „w Gliwicach mamy dużo jednostek elitarnych” … „dużo” to znaczy ile Panie Prezydencie … śmiem twierdzić, że „dużo” … to juz było …

Jarekkk
Jarekkk
12 lat temu

jechałem samochodem i widziałem jak sprawnie maszerowali 🙂

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI