Petardy, fajerwerki, głośna muzyka – jak każdego roku hucznie będziemy witać Nowy Rok. To co cieszy ludzi, dla zwierząt może oznaczać duży stres.
Jak przygotować psa lub kota na Sylwestra? Właścicielom czworonogów radzi Schronisko dla zwierząt w Gliwicach.
– Każdego roku po sylwestrowej nocy trafiają do naszego schroniska zwierzęta, które spłoszone hukiem petard, biegnąc na oślep, uciekły właścicielom ze spacerów lub z posesji. W wielu przypadkach takich sytuacji można uniknąć, wystarczy na przykład zrezygnować z długich spacerów. Sylwestrowa noc to dla zwierząt wielki stres, ale odpowiedzialny właściciel ma sposoby, żeby pomóc swojemu pupilowi. Na te kwestie uczulamy też osoby, które adoptują od nas zwierzaki – mówi Barbara Malinowska, kierownik Schroniska dla zwierząt w Gliwicach.
– Poza tym jak co roku apelujemy, żeby zrezygnować z petard, które w wielu przypadkach są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt wolnożyjących, jak ptaki i koty. Zapalmy… zimne ognie – apeluje Malinowska.
Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli, a słuch zwierząt jest o wiele bardziej wrażliwy niż ludzi. Dlatego też psy, koty, króliki i inne domowe zwierzęta o wiele mocniej reagują na wystrzały petard czy sztucznych ogni.
Jak więc przygotować zwierzę do Sylwestra? Radzą pracownicy Schroniska dla zwierząt w Gliwicach:
1. Już od rana zacznij przygotowywać zwierzę na wieczór – odpowiednio wcześniej zabierz pupila na długi spacer lub zapewnij zabawki, którymi pies lub kot będzie mógł się bawić. Jeżeli zwierzę porządnie się zmęczy, wieczorem będzie mniej aktywne i senne.
2. Ogranicz spacery do minimum. Szczególnie wieczorem zrezygnuj z długich wypraw. Pamiętaj o smyczy, bo nawet najspokojniejszy i najbardziej posłuszny pies może uciec, gdy usłyszy odgłos fajerwerków.
3. Jeśli Twój pies przebywa w ogrodzie, bezpiecznie będzie zabrać go na noc do domu.
4. Podczas sylwestrowej nocy zamknij okna, opuść rolety. Możesz też włączyć telewizor lub radio – szum z odbiornika zagłuszy nieco wystrzały fajerwerków.
5. Jeśli masz w mieszkaniu ciche i spokojne miejsce bez okien np. łazienkę, najlepiej tam umieścić legowisko psa lub kota.
6. Jeśli Twój pupil schowa się za łóżkiem, w szafie albo w innym miejscu, nie wyciągaj go na siłę. Tam czuje się bezpiecznie.
7. W trakcie kanonady fajerwerków – zachowuj się względem pupila naturalnie i spokojnie. Twój spokój udzieli się zwierzakowi. Ważne – nie przytulaj go na siłę, nie przywiązuj.
8. Niektóre zwierzęta, szczególnie psy, reagują agresywnie na osoby, które piły alkohol. Pamiętaj o tym, jeśli na sylwestrową zabawę zapraszasz gości.
9. Może się zdarzyć, że tej nocy Twój pies lub kot coś zniszczy. Nie karć go, nie krzycz na niego.
10. Jeśli wiesz, że Twój pupil z trudem znosi sylwestrowe odgłosy, możesz mu podać lekkie środki uspokajające, których dawkę i rodzaj należy skonsultować z weterynarzem.
—
MZUK
Posiadam dwa pieski ze schroniska 🙂
Jeden w ogóle nie reaguje na fajerwerki i huki.
Drugi reaguje….. agresją. Zaczyna się rzucać z zębami w kierunku okien…. Szczeka i warczy.
Środki uspokajające odpadają, ze względu na wiek pieska.
Niestety zamknięcie go w łazience również odpada, ponieważ sam sobie drzwi otwiera 🙂
Jakieś pomysły?