r e k l a m a
spot_imgspot_img

Zapytają mieszkańców czy Gliwice mają być w metropolii

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą dyskutować nad uchwałą dotyczącą przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie przystąpienia Gliwic do związku metropolitalnego utworzonego na terenie województwa śląskiego.

Według założeń, uprawnionymi do udziału w konsultacjach będą mieszkańcy Gliwic. Opinie gliwiczan kierowane będą do Urzędu Miejskiego w formie papierowej bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Informacja o wynikach konsultacji zostanie przedstawiona Radzie Miasta Gliwice oraz będzie zamieszczona w „Miejskim Serwisie Informacyjnym”, na stronie intemetowej Urzędu Miejskiego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rada Miasta Gliwice wyraziła już intencję podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego. Jednym z etapów tworzenia związku jest wyrażenie przez gminy położone w granicach obszaru metropolitalnego opinii na temat przystąpienia do związku metropolitalnego. W myśl przepisów opinia ta powinna być poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji społecznych.

Metropolia to pomysł, który realizowany jest z trudem. Na razie prezydenci śląskich miast proszą rząd o wydanie rozporządzeń i dokumentów, które są niezbędne do utworzenia metropolii.

Górnośląski Związek Metropolitalny wystąpił na koniec 2015 roku do Prezesa Rady Ministrów o pilne wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Premier skierowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako właściwemu do dalszego procedowania.

Miasta tworzące GZM są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by taki związek dla wzmocnienia potencjału aglomeracji powstał.

Jest gotowy wstępny harmonogram działań zmierzających do utworzenia związku. Powołano także zespół konsultacyjny ds. integracji transportu, złożony z szefów czterech organizatorów transportu publicznego, na czele którego stanął prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego.

W rekomendowanym wariancie, oprócz 14 miast GZM (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze) miałyby ją tworzyć także: Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Pyskowice oraz Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Gąska
8 lat temu

A po co nam metropolia? Żeby inne biedniejsze miasta od nas ssały pieniądze? Gliwice dziś są bardzo bogatym miastem ale to praca przez lata a teraz inni chcą korzystać. Nie zgadzam się na metropolię

historyk
historyk
8 lat temu

Istotną sprawą dla wielu jest nazwa przyszła nazwa związku metropolitalnego.I tak mówi się o;
– GZM Silesia,
– Metropolia Śląska,
– Metropolia Katowice- do czego prą za wszelką cenę Katowice.
Ja nie chcę mieszkać w jakieś M. Katowice.
W trakcie sondażu proszę uwzględnić pytanie o nazwę metropolii.

EinBit
EinBit
8 lat temu

a po ch… się pytać mieszkańców skoro i tak Rada jest za . To się mówi robić z nas „wałków” – nie pierwszy raz zresztą

bartek
bartek
8 lat temu

Głosujmy na nie! Gliwice zasługują na własną metropolię. Metropolia gliwicka to pomysł, który trzeba rozważyć.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI