r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

11 listopada w Gliwicach. Zobacz program uroczytości

spot_img
r e k l a m a

Zbliża się 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Mocnym akcentem gliwickich obchodów tego święta ma być wieczorny koncert Krzesimira Dębskiego z orkiestrą, organizowany 11 listopada w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego (ul. Nowy Świat 55/57) pojawią się w rolach głównych Krzesimir Dębski z orkiestrą i wokalistka Anna Jurksztowicz.

Planują oni zaprezentować gliwickiej publiczności pieśń Ignacego Jana Paderewskiego (cenionego na świecie kompozytora, pierwszego premiera RP po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.), utwory Wojciecha Kilara (wokalizę z filmu Romana Polańskiego „9 wrota”, temat muzyczny „Kochajmy się” z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy), muzykę Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”, wybrane kompozycje, pieśni i piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego (temat „Jazda Polska” i piosenka „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana, utwór „Nim kartka spłonie” z „Bitwy Warszawskiej 1920” tego samego reżysera, „Pieśń syberyjską” z „Syberiady Polskiej” Janusza Zaorskiego, pieśni do poematów Wisławy Szymborskiej „Urodziny” i „Allegro ma non troppo” oraz „Refleksje” do słów Stanisława Barańczaka), a także charakterystycznego dla regionu „Trojaka śląskiego”. Początek koncertu – godz. 18.00.

To oczywiście niejedyne wydarzenie kulturalne organizowane w Gliwicach z okazji Święta Niepodległości. Tego dnia Filmoteka Narodowa oraz kino AMOK zaproszą gliwiczan na pokaz filmu „POTOP Redividus”, czyli odnowionej cyfrowo (i skróconej) wersji głośnej ekranizacji Jerzego Hoffmana. To szczególny projekt Filmoteki. Jego celem jest przybliżenie współczesnej publiczności jednego z najznakomitszych dzieł polskiej kinematografii. Na podstawie oryginalnego, w pełni cyfrowo zrekonstruowanego filmu trwającego 315 minut powstała wersja krótsza – swoista kondensacja dynamicznego dzieła, w której udało się pomieścić wszystkie istotne wątki narracyjne. Projekcja POTOPU rozpocznie się o godz. 18.00. Ceny biletów jak w tzw. tani poniedziałek – 10 i 12 zł.

Dzień wcześniej w ramach obchodów święta 11 listopada w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II (vis-a-vis gliwickiej Katedry) odbędzie się koncert na rzecz kombatantów-weteranów oraz ich opiekunów. Wydarzenie organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Wstęp wolny. Początek – godz. 14.00.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rozczarowana
Rozczarowana
9 lat temu

I to ma byc program? Teatr Muzyczny i AMOK? No, widze ,ze będzie sie działo.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI