r e k l a m a
spot_imgspot_img

3 Maja w Gliwicach. Zobacz, co będzie się działo

Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pierwszej w nowożytnej Europie.

Z tej okazji prezydent Gliwic zaprasza do udziału w uroczystych obchodach na pl. Krakowskim. We wtorek 3 maja o godz. 12.30 w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po liturgii uczestnicy przejdą na plac Krakowski, gdzie o godz. 14.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem m.in. wojska, pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych. Flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, odbędzie się także apel pamięci i defilada.

Po zakończeniu uroczystości około godz. 15.05 na placu Krakowskim zacznie się pokaz orkiestr: Orkiestry Dętej Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach, Bialskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica. Po indywidualnych koncertach wszystkich orkiestr nastąpi wspólny występ trzech zespołów.

Poza obchodami na placu Krakowskim, w mieście odbędą się tego dnia inne wydarzenia artystyczne.

Muzeum w Gliwicach zaprasza do Willi Caro na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy śpiewnik oraz kotylion w barwach narodowych. Wykonawcy: Jan M. Dyga – śpiew, prowadzenie, scenariusz, reżyseria; Danuta Widuch-Jagielska – śpiew; Ireneusz Miczka – śpiew; Piotr Oczkowski – kierownictwo muzyczne, akompaniament .

O godz. 18.00 w Gliwickim Teatrze Muzycznym (ul. Nowy Świat 55‒57) wystąpi Janusz Radek z koncertem „Z ust do ust”.

Na Placu Krakowskim zagrają orkiestry dęte.

Wystąpi utytułowana Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach, która rozpoczęła działalność w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W ostatnich czasach czterokrotnie trafiała na podium Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych, zdobywając także Grand Prix. Zespół tworzy 45 muzyków, którym przewodzi kapelmistrz Tomasz Hadrian. Orkiestrze towarzyszy grupa mażoretek „Szyk” kierowana przez Magdę Chętkowską.

Na Placu Krakowskim zaprezentuje się także 35-osobowa Bialska Młodzieżowa Orkiestra Dęta utworzona w 1991 roku, a prowadzona przez Andrzeja Weinkopfa. Grupa występuje z powodzeniem na różnych festiwalach i przeglądach, współpracuje stale z orkiestrami z Niemiec i Czech, a towarzyszą jej mażoretki prowadzone przez Karolinę Dreszer.

W Gliwicach zagra również Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica z kapelmistrzem Klaudiuszem Lasoniem. Powstała w nawiązaniu do wieloletniej tradycji istnienia orkiestr dętych na Ziemi Leśnickiej jako Orkiestra Dęta Publicznej Szkoły Muzycznej. Ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych w Będzinie oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Euro Musikstage Bosel.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI