Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji.
Cykl: Sztuka współczesna poza dobrem i złem?
Wykład czwarty: Problematyka krzyża w sztuce
15 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00
Jakie konsekwencje ma współczesny kryzys myślenia symbolicznego – rozważania o najważniejszym dla chrześcijan symbolu, którym od wieków posługują się artyści. O tym podczas czwartego już wykładu dr Joanny Winnickiej – Gburek w ramach cyklu Sztuka współczesna poza dobrem i złem? Który odbędzie się we czwartek, 15 marca o godz. 17.00 w Willi Caro.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Otwarcie wystawy stałej Samuraj
Promocja katalogu Zabytki sztuki japońskiej w zbiorach Muzeum w Gliwicach
16 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00
Muzeum w Gliwicach posiada niewielki, ale cenny zbiór zabytków japońskich. Obejmuje on 94 pozycje inwentarzowe, w tym głównie militaria, grafiki i fotografie, a także ceramikę i przedmioty codziennego użytku. Do najcenniejszych eksponatów należą zbroje samurajskie z okresu Edo, datowane na XVIII–XIX w. Cztery z nich, typu okegawa-dō tōsei Rusoku (twarde), oraz kilka włóczni japońskich, będzie można podziwiać na przygotowywanej właśnie w Willi Caro wystawie stałej. Ekspozycję dopełni kiosk multimedialny, a zawarta w nim prezentacja przybliży japonika z muzealnej kolekcji. Otwarcie wystawy Samuraj w piątek, 16 marca, połączone zostanie z promocją katalogu Zabytki sztuki japońskiej w zbiorach Muzeum w Gliwicach autorstwa Anny Katarzyny Maleszko – kierownik Działu Japońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Damiana Recława – kierownika Działu Historii naszego Muzeum, który wygłosi prelekcję poświęconą gliwickim zbiorom. Zapraszamy!
Prelekcja: Damian Recław – kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Z cyklu: Mały muzealnik
Spotkanie piąte: O umiejętności tworzenia rzeczy pięknych – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
17 marca 2018, Willa Caro, godz. 11.00, 13.00 i 14.30
Gdzie dziś najczęściej spotykamy dzieła sztuki? – zapyta prowadzący. W galerii sztuki lub w muzeum – powiedzą dzieci. A co możemy tam z nimi zrobić? – kolejne pytanie. Właściwie nic. Możemy je oglądać albo zrobić im zdjęcie – odpowiedzą najmłodsi. Ale czy zawsze tak było? Czy dzieła sztuki zawsze służyły tylko do podziwiania, oglądania i fotografowania? I co to w ogóle jest sztuka? Podczas kolejnego spotkania z cyklu Mały muzelanik najmłodsi poznają właściwe dla starożytności i średniowiecza rozumienie sztuki jako umiejętności i kunsztu. Dowiedzą się, że sztuka – po grecku techne, a po łacinie ars – na początku znaczyła umiejętność wykonania czegoś właściwie i zgodnie z regułami, a nie byle jak. Sztuka w takim sensie obejmowała wszelką działalność człowieka – rzemiosło, naukę a nawet moralność – jako umiejętność dobrego postępowania. Właśnie dlatego na średniowiecznych uniwersytetach uczono siedmiu sztuk wyzwolonych (septem artes liberales). Wspólnie z najmłodszymi zastanowimy się, kto to taki artysta i czy tym mianem można określić kucharza, krawcową czy mechanika. Opowiemy, jak w XVIII stuleciu z obrębu działalności ludzkiej wyodrębniono te aktywności, które dziś znamy pod nazwą sztuk pięknych (malarstwo, teatr, rzeźba, architektura, muzyka, poezja, taniec), a miano artysty zaczęło przysługiwać tylko tym, którzy je podejmują. Zadamy także pytanie o to, czy fakt, iż w galeriach sztuki współczesnej częściej natknąć się można na banany w słoiku niż na Grupę Laokoona ma coś wspólnego z faktem, że mało kto dziś pamięta, że sztuka oznacza kiedyś kunszt i umiejętność.
Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 lat wraz z rodzicami bądź opiekunami.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Z cyklu: Laur dla Niepodległej
Wykład drugi: Walka o granice
17 marca 2018, Willa Caro, godz. 16.00
Sytuacja pod koniec I wojny światowej – wraz z odrodzeniem się Polski rodzą się spory dotyczące granic powstającego państwa. W końcu udana insurekcja – powstanie w Wielkopolsce, walki o Lwów i Galicję Wschodnią, kwestia Śląska – geneza powstań i plebiscytu, podział granicy na Śląsku, atak Czechów na Zaolzie, kolejna utrata Warmii i Mazur, sprawa „korytarza“ gdańskiego, pokonanie bolszewików, skutki traktatu ryskiego, zajęcie Wilna. O tym wszystkim historyk Michał Miwa-Młot opowie w sobotę, 17 marca w Willi Caro podczas drugiego wykładu z cyklu Laur dla Niepodległej.
Prowadzenie: Michał Miwa Młot
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Z cyklu: Podwieczorki muzyczne w Willi Caro
W salonie Nadieżdy von Meck
18 marca 2018, Willa Caro, godz. 16.00
Podczas kolejnego spotkania z Podwieczorkami muzycznymi usłyszmy duet fortepianowy – Antoni Brożek i Piotr Oczkowski wykonają utwory Claude’a Debussego i Piotra Czajkowskiego. Zapraszamy w niedzielę, 18 marca do Willi Caro!
Bilety do nabycia od środy 14 marca 2018 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
Organizator: Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach
Życie pod presją. Spotkanie wokół 50. Rocznicy Marca ‘68
Relacja z wydarzenia
Społeczny bunt przeciwko metodom sprawowania władzy i konsekwentnemu ograniczaniu przez Władysława Gomułkę i jego ekipę demokratyzacji życia społecznego i politycznego w kraju, równolegle czystka w PZPR i wielu innych instytucjach państwowych i środowiskach, do której posłużyła m.in. zakrojona na szeroką skalę nagonka antysemicka, czystki, które rozpoczęły się jeszcze w czerwcu 1967 roku w związku z wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, oskarżenia o działanie na szkodę państwa polskiego, kierowane wówczas do partyjnych działaczy pochodzenia żydowskiego- te i wiele innych czynników nakładało się na kryzys społeczno – polityczny określany mianem Marca ‘68 . Pochodzenie stawało się, zgodnie z obowiązującymi tendencjami, przyczyną zwolnień z pracy, relegowania z uczelni i innych szykan. W 50 rocznicę tych wydarzeń Muzeum w Gliwicach zaprosiło do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich do wspólnej debaty m.in. naukowców, publicystów i artystów, przedstawicieli społeczności żydowskiej.
Organizator: Muzeum w Gliwicach