r e k l a m a


Poznaj miasta partnerskie Gliwic: Bottrop, Valenciennes, Doncaster i inne

Gliwice mają kilka miast partnerskich.

Dwa z nich znajdują się w Niemczech i po jednym we Francji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Słowacji i Szwecji. Skwery w Gliwicach noszą nazwy np. Doncaster czy Valenciennes. To właśnie efekt współpracy.

Miasta partnerskie Gliwic – poznaj je

Każde z miast partnerskich Gliwic jest bardzo ciekawe. Są bardzo zróżnicowane, ale oferują wiele interesujących rzeczy.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. B. Masternak

Bottrop

Bottrop – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w Zagłębiu Ruhry. To w połowie pokryte zielenią miasto, leżące na północnym krańcu Zagłębia Ruhry, zamieszkuje 120 tysięcy ludzi. Po raz pierwszy osadę wymieniono w dokumentach z 900 roku. W XIX wieku na terenie miasta rozwinęło się górnictwo, które przez ponad 100 lat było dominującą gałęzią gospodarki. Obecnie Bottrop to miasto, w którym rozwija się przemysł średniej wielkości, rzemiosło, handel i usługi. Tereny zielone stwarzają dobre warunki do wypoczynku i aktywności sportowej. Gliwice nawiązały współpracę z Bottrop w 2004 r.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. Wikipedia

Dessau-Rosslau

Dessau-Rosslau – miasto na prawach powiatu w północnych Niemczech, w południowo-wschodniej części kraju związkowego Saksonia-Anhalt, u ujścia Muldy do Łaby. Jest trzecim co do wielkości miastem w landzie Saksonia Anhalt. Od początku rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu aż do roku 1990 było to jedno z głównych centrów przemysłu ciężkiego w Niemczech. Zajmujące 148 km2 powierzchni i zamieszkałe przez 85 tys. osób miasto jest obecnie jednym z 4 niemieckich ośrodków wprowadzających pilotażowy program pod nazwą „Miasta Przyszłości”. Gliwice nawiązały współpracę z Dessau w 1992 r.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. Wikipedia

Valenciennes

Valenciennes – to miasto położone na północy Francji, w niewielkiej odległości od znanego i sławnego Lille. Do niedawna było to jedno z centrów przemysłowych Francji. Po restrukturyzacji przemysłu wydobywczego, jest to od niedawna ośrodek prężnego rozwoju nowoczesnych technologii, multimediów i transportu. Valenciennes to również miasto bogate kulturowo. Pochodziło stąd wielu artystów, np. rzeźbiarz Jean-Baptiste Carpeaux, malarz Jean-Baptiste van Mour oraz malarz rokoka Jean Antoine Watteau. Na ich cześć otworzono w mieście muzeum sztuki i historii miasta. Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Valenciennes w 1989 roku.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. Wikipedia

Salgótarján

Salgótarján należy do najbardziej uprzemysłowionych węgierskich ośrodków miejskich. Leży na słowacko-węgierskiej granicy, ok. 120 km na północ od Budapesztu. Miasto otoczone jest przepięknymi lasami i wzgórzami z ruinami zamków na szczytach. Przebudowane gruntownie w latach siedemdziesiątych, utraciło swą zabudowę w początku XIX stulecia, zyskując w zamian europejską nagrodę w dziedzinie najlepszych industrialnych rozwiązań technicznych. Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Salgótarján w 1991 roku.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. Wikipedia

Nacka

Nacka jest gminą o strategicznym znaczeniu, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Sztokholmu. To 75-tysięczne miasteczko jest położone na malowniczym i czystym archipelagu wysepek. Pierwsze osady na terenie dzisiejszej Nacki powstawały w czasach Wikingów. Lokalne władze przywiązują duża uwagę do ekologii, stąd dominują w Nacka takie dziedziny gospodarki, jak przemysł telekomunikacyjny i nowe technologie przekazywania informacji. Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Nacka w 1990 roku.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. Wikipedia

Doncaster

Doncaster leży w Anglii w obszarze metropolitalnym South Yorkshire, nad rzeką Don (dopływ Ouse). To 300-tysięczne miasto o liczącej ponad 2000 lat historii, otoczone malowniczymi terenami leśnymi i wiejskimi. Znane jest w całej Wielkiej Brytanii z przeprowadzanych tam co miesiąc wyścigów konnych. Na przełomie tysiącleci miasto doświadczyło zarówno lat dobrobytu i rozwoju przemysłowego, jak również konfliktów i okresów stagnacji gospodarczej. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Robin Hood Airport Doncaster Sheffield. Centrum miasta od lotniska oddalone jest o około 15 minut drogi samochodem. Z lotniska co pół godziny kursują autobusy do centrum. Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Doncaster w 1979 roku.

Miasta partnerskie Gliwic
fot. UM Gliwice

Keżmarok (Kieżmark)

Keżmarok (Kieżmark) to miasto liczące 17500 mieszkańców, położone na północy terytorium Republiki Słowacji w malowniczym zakątku Spiszu. Pierwsza pisemna wzmianka o tym pełnym historycznych pamiątek grodzie pochodzi z roku 1251. Obecnie Keżmarok jest jednym z centrów życia kulturalnego i turystycznego na obszarze podtatrzańskim. Wspólnie egzystują tam – podobnie jak w Gliwicach – różne grupy etniczne: Słowacy, Romowie, Czesi, Polacy, Niemcy, Węgrzy, Rusini oraz Ukraińcy. Miasto Gliwice nawiązało współpracę z Keżmarok w 2001 r.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek_P
Jacek_P
8 lat temu

„Nacka (…) to 75-tysięczne miasteczko, ale już „Keżmarok to miasto liczące 17500 mieszkańców”, he, he 🙂
Fajnie, że to zamieściliście, bo już kiedyś chciałem posprawdzać co to za miasta partnerskie i ciągle nie było okazji. Dobrze, ale na czym polega współpraca z tymi miastami? Wymiana doświadczeń? Nie słuchać? Wymiana młodzieży? Nie słychać. Wzajemne promowanie się? Nie słychać…

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI