Decyzja o tym, czy wybrać dom parterowy, piętrowy lub z użytkowym poddaszem jest w zasadzie jednym z pierwszych dylematów inwestorów indywidualnych. Każdy projekt ma swoje zalety i wady, więc trzeba dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem nowego domu, ale jednocześnie nie można pominąć kilku innych kwestii, które mogą determinować określony wybór. Kiedy warto zdecydować się na dom parterowy?
Potrzeby rodziny
Niezaprzeczalnym atutem domów parterowych jest brak bariery architektonicznej, jaką są schody i dlatego dom parterowy będzie idealnym wyborem dla par w starszym wieku, które już nie mieszkają z własnymi dziećmi. To nie tylko bezpieczeństwo, lecz również komfort codziennego użytkowania domu. Schody zawsze stwarzają jakieś zagrożenie, o którym zazwyczaj nie myśli się w młodym wielu, ale na starość wchodzenie i schodzenie nie jest ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. W podobnej sytuacji są rodziny z małymi dziećmi. Trudno upilnować maluchy, a one same raczej nie zastanawiają się nad możliwymi konsekwencjami swojej nieostrożności. Schody mogą również stanowić pewne utrudnienie w opiece nad dziećmi, a przy domu parterowym wszyscy znajdują się na jednej kondygnacji. Kiedy najmłodsi podrosną, to można przecież rozważyć dobudowę piętra albo poddasza użytkowego. Dom parterowy jest także najlepszym wyborem dla osób niepełnosprawnych. Należy jeszcze wspomnieć o jednej sytuacji. Wydaje się, że dla jednej bądź dwóch osób nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia budowa innego domu niż właśnie parterowy i to nawet w przypadku wizyt gości, którzy będą nocować. Wystarczy pomyśleć o jakiejś dodatkowej sypialni.
Warunki zabudowy
Trzeba pamiętać, że szczegółowe warunki zabudowy dla danego terenu mogą narzucać pewne rozwiązania. Powierzchnia pod zabudowę bywa ograniczana przez takie czynniki, jak wymagana odległość od granicy sąsiedniej działki czy linia zabudowy. Warunki zabudowy niekiedy też narzucają takie parametry, jak wysokość budynku, kąt nachylenia dachu czy też szerokość elewacji. Czasami okazuje się, że trudno byłoby wybudować budynek piętrowy. Może nie są to najczęstsze sytuacje, ale na pewno trzeba taką informację sprawdzić przed wyborem projektu domu i rozpoczęciem budowy.
Wymiary i wygląd działki
Bardzo często kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji ma działka, ponieważ zarówno jej rozmiar, jak i kształt mogą determinować określony wybór. Pod dom parterowy nadają się raczej rozległe działki w formie zbliżonej do kwadratu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet duża działka, ale wąska na pewno nie pozwoli na posadowienie innego budynku mieszkalnego niż piętrowy. W przypadku małej działki chyba lepiej wygospodarować przynajmniej niewielką cześć na ogród, w którym można się zrelaksować. Należy pamiętać o ważnej zasadzie mówiącej, że powierzchnia całej zabudowy może wynosić maksymalnie 30-40% powierzchni działki. Zabudowa parterowa wymaga odpowiednio dużego terenu. Jeżeli ktoś myśli o takim rozwiązaniu, to musi szukać parceli większych o dość regularnych kształtach i płaskich. Nawet niewielki spadek nie sprzyja stawianiu tego tupu budynku, chyba że byłby to dość oryginalny projekt zabudowy parterowej kaskadowo obniżającej się w kierunku owego spadku. Taka koncepcja z pewnością oznaczałby wyższe koszty realizacyjne i to również trzeba brać pod uwagę. Jeżeli mamy możliwość wyboru działki zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to dobrze. Jednak bywają sytuacje, kiedy działkę otrzymujemy, np. w spadku i w takiej sytuacji musimy dopasować swoje oczekiwania do konkretnych warunków, na które już wpływu nie mamy, chyba że postanowimy działkę sprzedać.
Koszty realizacji
W przypadku domu parterowego trzeba liczyć się z wyższymi wydatkami na dach i fundamenty, co jest ścisłe związane z powierzchnią zabudowy. Nie oznacza to, że zabudowa parterowa jest droższa od piętrowej, ponieważ oszczędza się na innych elementach. Przede wszystkim niższy będzie koszt stropu, gdyż nie ma potrzeby wykonywania stropu wylewanego. Ponadto odchodzą wydatki związane z budową schodów oraz koszty wykończenia poddasza i okien dachowych. Kiedy warto zdecydować się na dom parterowy?Dom parterowy wydaje się idealną opcją dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych, które oprócz wygody i bezpieczeństwa użytkowania cenią sobie także prostotę konstrukcji i estetyzm całej bryły budynku.