Kredyt gotówkowy to jedna z najczęściej spotykanych na rynku form finansowania potrzeb konsumenckich. Praktycznie każdy z klientów banku wcześniej czy później spotka się z propozycją zaciągnięcia podobnego zobowiązania. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest kredyt gotówkowy?
Za kredyt gotówkowy uznaje się najczęściej zobowiązanie finansowe o określonym z góry czasie trwania oraz kwocie, spłacane ratalnie. W umowie tego typu, pomimo faktu określenia celu finansowania, nie przewiduje się najczęściej procedur, których zadaniem jest kontrola sposobu wykorzystania przyznanych środków. W związku z tym kredytobiorca dysponuje praktycznie całkowitą swobodą w rozporządzaniu kwotą kredytu. Efektem tego stanu rzeczy jest wysoką popularność takiej formy finansowania..
Kredyt gotówkowy — kto może z niego skorzystać?
W parze z dużą elastycznością kredytu gotówkowego idzie jego wysoka dostępność. Z finansowania w takiej formie może skorzystać zdecydowana większość klientów instytucji finansowych — o ile oczywiście spełnią oni kryteria, przewidziane przez wewnętrzne procedury danego banku. Wymogi te nie są przy tym zwykle szczególnie wygórowane. Przykładowo należeć do nich mogą:
- odpowiedni wiek (ukończone 18 lat, wiek maksymalny kredytobiorcy banki ustalają indywidualnie),
- stałe źródło dochodu z jednego z akceptowanych przez bank źródeł (najchętniej widziane są stałe umowy o pracę, emerytury i renty, nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia na czas określony lub umów cywilnoprawnych),
- odpowiednia zdolność kredytowa, wyliczana na podstawie algorytmów danego banku,
- poprawna historia kredytowa wg BIK.
Każda z instytucji finansowych podchodzi nieco inaczej do kwestii dochodów — zarówno do ich wysokości, jak i źródeł. Z tego powodu fakt otrzymania odmowy w jednym z banków nie oznacza automatycznie, że jesteśmy pozbawieni możliwości skorzystania z kredytu gotówkowego w innym.
Kredyt gotówkowy — potrzebne dokumenty
Aby skorzystać z kredytu gotówkowego, najczęściej musimy dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. Zwykle należą do nich:
- dokumenty potwierdzające tożsamość — dowód osobisty lub paszport,
- dokumenty potwierdzające otrzymywanie dochodów.
Nie jest to jednak reguła. Niektóre z banków przy stosunkowo niewielkich kwotach finansowania dopuszczają możliwość otrzymania kredytu gotówkowego na podstawie oświadczenia. Dotyczy to najczęściej klientów z nienaganną historią kredytową — w ich wypadku procedury bankowe bardzo często są nastawione na minimalizację ilości dokumentów i skracanie procesu kredytowego.
W wielu instytucjach finansowych istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu za pomocą nowoczesnych środków komunikacji elektronicznej, na przykład — aplikacji w telefonie komórkowym. W takiej sytuacji potwierdzenie tożsamości osoby, zaciągającej kredyt gotówkowy, odbywa się najczęściej poprzez samo zalogowanie, a dane, takie jak wysokość dochodów i ich źródło, ustalane są na podstawie bądź to oświadczenia, bądź — wpływów na konto w danym banku.
Materiał partnera