Od kilkunastu lat branża IT cieszy się ogromną popularnością na rynku pracy. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokiego wynagrodzenia, komfortu pracy, możliwości pracy zdalnej oraz łatwości zatrudnienia – ze względu na niedobory kadrowe młodzi programiści zwykle dość łatwo znajdują pracę w zawodzie. Jakie są najważniejsze umiejętności, które musi posiadać specjalista w branży IT oraz jak znaleźć pracę w tym zawodzie?
Kompetencje twarde w branży IT
Kompetencje twarde to inaczej wiedza specjalistyczna, która jest łatwo mierzalna – np. udokumentowana poprzez odbycie kursu lub ukończenie studiów na danej uczelni. Nie ulega wątpliwości, że w branży IT najważniejszą kompetencję twardą stanowi umiejętność programowania, w tym znajomość przynajmniej jednego języka programowania. Najpopularniejsze języki programowania to obecnie Python, C, Java i C++, a większość młodych programistów właśnie od nich zaczyna naukę.
Inne kompetencje twarde, które mają duże znacznie w pracy programisty, to m.in. znajomość języków obcych (przede wszystkim języka angielskiego), umiejętność posługiwania się bazami danych (inżynieria danych) oraz znajomość różnorodnych narzędzi i frameworków. Warto jednak pamiętać, że branża IT stale się zmienia, a wraz z nią panujące na rynku trendy. Dobry programista musi stale poszerzać swoją umiejętności, poznając nowe rozwiązania, które ułatwią jego pracę i pozwolą dostosować się do trendów technologicznych.
Kompetencje miękkie w branży IT
Jeszcze kilka lat temu kompetencje miękkie miały drugorzędne znaczenie w branży IT. Dziś jednak soft-skille, definiowane jako niemierzalne umiejętności osobiste i personalne, powoli stają się kluczowe w pracy programisty. Jedną z najważniejszych kompetencji miękkich w branży IT stanowi kreatywność. Dobry programista musi cechować się myśleniem kreatywnym, a zarazem logicznym, które pozwoli mu na skuteczne rozwiązywanie problemów.
Praca w IT często opiera się na wspólnych wysiłkach kilku, a nawet kilkudziesięciu osób. Z tego powodu programista musi posiadać umiejętność pracy w zespole, która ułatwi mu kontakt ze współpracownikami. Dzięki temu uniknie on spięć, a informacje będą przekazywane w sprawny i skuteczny sposób. Choć praca w branży IT ma wiele plusów, czasami może wiązać się z dużym stresem i koniecznością pracy w przyspieszonym tempie. Z tego powodu dobry specjalista musi cechować się odpornością na stres oraz presję czasu. Pomoże mu to osiągnąć świetne rezultaty nawet wtedy, kiedy projekt musi zostać dokończony w natychmiastowym tempie.
Praca w branży IT w Gliwicach
Wiele osób poszukujących pracy w Gliwicach jest zainteresowanych właśnie branżą IT. Ze względu na wysokie zarobki, a także możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej praca programisty cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce. Na szczęście Internet stwarza ogromne możliwości dla osób szukających pracy i liczne oferty pracy w Gliwicach znajdziemy właśnie za pośrednictwem stron internetowych.
Jak znaleźć pracę w Gliwicach? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest właśnie Internet, w którym znajdziemy setki aktualnych ofert pracy, w tym również w branży IT. Alternatywnym rozwiązaniem może być Urząd Pracy, który pomoże bezrobotnym znaleźć zatrudnienie. Za pośrednictwem urzędu raczej rzadko można znaleźć oferty pracy dla programistów, ale wciąż może to być praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie w pracy biurowej. Ostatnim, ale wciąż bardzo skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z rekomendacji rodziny lub przyjaciół. Posiadanie członka rodziny lub przyjaciela, który pracuje w branży IT i jest w stanie poręczyć za nasze umiejętności stanowi świetny sposób na rozpoczęcie pracy.
Materiał partnera