Akcja Zima trwa. Kto odśnieża ulice w Gliwicach?

Czas na Akcję Zima. Ostrzeżenia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także bieżące informacje pogodowe, będą pojawiały się na 18 tablicach zmiennej treści, rozmieszczonych na terenie miasta. ZDM w ten sposób będzie przekazywał kierowcom informacje o warunkach na drogach.

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach utrzymuje drogi o łącznej długości ok. 472 km i powierzchni blisko 4,5 mln m2. W sumie ma pod swoją „opieką” 892 miejskie ulice wraz z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tyś. m2.

Dla usprawnienia prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. 9 z nich obejmuje jezdnie, a pozostałe chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz rejon tzw. przejazdu alarmowego.

– W pierwszej kolejności (do godziny po ustaniu opadów śniegu) odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88, ulice: Rybnicka, Pszczyńska czy Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin po ustaniu opadów śniegu – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Akcja Zima uruchamiana jest przez koordynatora ZDM. Do jego obowiązków należy bieżące monitorowanie prognozy pogody oraz śledzenie komunikatów z 7 stacji meteorologicznych, znajdujących się na terenie miasta. Pomocny w prowadzeniu akcji zima jest także system kamer rozmieszczonych na terenie miasta. Dzięki niemu, odpowiedzialni za przebieg prac przy zimowym utrzymaniu, mogą kontrolować wykonawców, a także reagować na zaistniałe warunki na drogach.

Po stronie wykonawcy pozostaje zabezpieczenie zarówno odpowiedniego sprzętu jak i środków chemicznych do prowadzenia prac. W przypadku bezśnieżnej zimy, wykonawcy pozostają w pełnej dyspozycji. Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.

Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

„do godziny po ustaniu opadów śniegu” a co przepisy mówią w sytuacji ciągłych opadów śniegu np. 5-6cio godzinnych?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu
Reply to  Anonimowo

Myślenie nie boli. Skoro cały czas pada to usuwają na bieżąco ale jezdnie będą czarne do godziny po ustaniu opadów. Jak maja być czarne w trakcie opadów? To tak jakby pani chciała by jezdni była sucha gdy pada deszcz.

sergiusz
sergiusz
4 lat temu
Reply to  Anonimowo

lub dłużej ??? po prostu ,byle do wiosny jak to kiedyś powiedział dyrektor MPO Gliwice w radio Flesch gdy zasypało rybnicką ,przepisy przepisy a życie swoje Brawoo

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Dla was nie wielkie, w Irlandi Północnej przy takim śniegu zamykają szkoły

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Czekają w gotowości, a i tak skończy się na „zima zaskoczyła drogowców”.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Znów zima zaskoczyła drogowców

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI