ARL będzie zarządzała stadionem. Miasto odzyska ponad 12 mln zł

Nowym stadionem piłkarskim przy ul. Okrzei w Gliwicach będzie zarządzać Agencja Rozwoju Lokalnego.

Wniosek prezydenta w tej sprawie na ostatniej sesji poparli miejscy radni. Warto zaznaczyć, że wyłącznym dzierżawcą obiektu będzie spółka Piast Gliwice. Rzeczoznawca ustalił łączną wartość stadionowego kompleksu – w tym obiektów i gruntów o powierzchni około 41 tys. m2 – na kwotę prawie 54 mln zł.

Majątek ten zostanie przekazany do Agencji Rozwoju Lokalnego aportem. Jakie będą efekty takiej decyzji? Właścicielem stadionu będzie formalnie ARL, ale obiekt pozostanie miejski. Miasto obejmie kolejne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki i będzie posiadać około 99,6 % udziałów firmy.

Dzięki oddaniu stadionu w zarząd ARL-u miejską kase zasili kwota ponad 12,4 mln zł, odzyskana z podatku VAT, płaconego podczas budowy stadionu.

Spółka Piast Gliwice S.A., w której miasto ma ponad 66 % akcji, wydzierżawi stadion od Agencji Rozwoju Lokalnego. Będzie ponosić koszty utrzymania obiektu, ale równocześnie czerpać przychody z meczów m.in. sprzedaż biletów i reklamy, organizacji innych imprez, wynajmu obiektu lub pomieszczeń.

Klub otrzyma również pieniądze w przypadku sprzedaży nazwy stadionu.

Dlaczego obiektu nie przekazano bezpośrednio Piastowi?
– To nie byłoby dobre rozwiązanie, bo wartość tej spółki wzrosłaby do kilkudziesięciu milionów złotych. Wyposażenie klubu w taki majątek wiązałoby się z ogromnymi kosztami amortyzacji, co przynosiłoby Piastowi straty finansowe i te koszty byłyby nie do udźwignięcia – mówi Piotr Wieczorek.

Poza tym miasto nie wyklucza możliwości sprzedaży klubu w przyszłości, a na spółkę piłkarską o tak dużej wartości mogłoby nie znaleźc kupca.

(UM Gliwice)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DAGFEN
DAGFEN
11 lat temu

I bardzo ładnie 🙂

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

miasto to dobry gospodarz skoro odzyskali aż 12,5 miliona zł z 54 milionów przeznaczonych na budowę 😀

Anonim
Anonim
11 lat temu

Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z  o.o. zwolnienie z podatku od nieruchomości na podst. uchwały RM w Gliwicach nr VII/164/2007 548 446,54 Schemat jest taki sam. Winduje się Spółkę umarzając jej wszelakie zaległości. Planuje się różne budowy jak np CKiS w Łabędach dla Zespołu Szkół który ma być pod utrzymankiem Miasta TURem .Podobnie jak Stadion Piasta potem się go „odstępuje” w imię ekonomi spółkom miejskim by na końcu w imię tej ekonomi może i sprywatyzować no bo przecież w idei Balcerowicza Miasto(część państwa) a tfu nie powinno mieć nic miejskiego(państwowego) Lud się będzie cieszył a ani będą rośli w siłę i żyli dostatniej. Nie twierdzę… Czytaj więcej »

tylko GKS
tylko GKS
11 lat temu

byle tylko na naszym stadionie nie pozwolono grać górnikowi i ruchowi

Piotrulek
Piotrulek
11 lat temu
Reply to  tylko GKS

Należy pozbyć się regionalnych antypatii,przynoszących tylko agresję.Stadion jest miejscem,które powinno zarabiać pieniądze…

pracowni US
pracowni US
11 lat temu

” miasto odzyska vat czyli 12.5 mln” interesujące…..? at to odatek posredni i jedyna instytucja do której powinien trafic to Urząd skarbowy. ciekawe co będzie napisane na fakturze wystawionej przez ARL i nie mniej ciekawe na jakiej podstawie prawnej nienależny miastu vat UM to zaksięguje. Na pewno będzie to zaskarżone w SKO bo sam to zrobię 🙂

Gleivitzer_new
Gleivitzer_new
10 lat temu

Problem w tym, że to jest propaganda. Misato nic nie odzyskuje tylko ARL gdy wniesiono aportem nowy obiekt z VAT-em zapłaconym.
Byłoby OK gdyby teraz obniżono kapitał ARL i VAT wróciłby do miasta.
Ale gdzie tam – ARL ma teraz środki i kupuje inne podmioty a w tym samuym czasie miasto zaciaga kredyty na budowe Podium.
I tak dalej będzie. Jak juz miasto cos wybuduje, wnsoi aportem do ARL, ARL odzyskuje VAT ale nie oddaje go do miasta z powrotem gdy kasę przejada po prostu.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI