Botox – toksyna botulinowa na zmarszczki mimiczne

Pozbądź się zmarszczek mimicznych szybko i skutecznie! Skorzystaj z zabiegu wstrzyknięcia botoksu w profesjonalnym gabinecie.

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na skórze jeszcze przed trzydziestką. Aby się ich pozbyć, nie wystarczy krem przeciwzmarszczkowy. Najskuteczniejszym sposobem jest botox – botoks, który potrafi usuwać zmarszczki skutecznie i na długi czas.

Czym jest botox, czyli toksyna botulinowa? Jakie są wskazania do wykonania zabiegu polegającego na wstrzyknięciu botoksu? Jaki jest jego przebieg? Gdzie można skorzystać z tego typu zabiegu?

 

Botox – co to jest?

Botox, w spolszczonej pisowni także botoks, inaczej toksyna botulinowa oraz jad kiełbasiany – to toksyna oddziałująca na układ nerwowy (neurotoksyna), która produkowana jest przez laseczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa może być śmiertelna dla człowieka w wysokich dawkach. Jednak wtedy, gdy dawka jest niska, może ona posiadać także właściwości terapeutyczne. Stosuje się wtedy niewielkie, dopasowane do konkretnego pacjenta ilości toksyny, dlatego zabiegi prowadzone z jej użyciem są całkowicie bezpieczne.

Działanie botoksu polega na zaburzeniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co powadzi do ograniczenia działalności mięśni lub też innych struktur. Blokowanie przewodnictwa jest czasowe – następnie połączenia nerwowo-mięśniowe ulegają odbudowaniu, a ruchomość mięśnia powraca.

W medycynie botox stosowany jest głównie do leczenia schorzeń związanych z nadmierną ruchomością mięśni, na przykład kurczu powiek i twarzy, zeza, nadmiernego napięcia mięśniowego (spastyczności), tików nerwowych.

Jednak najczęściej toksyna botulinowa kojarzona jest z medycyną estetyczną, a dokładnie z likwidowaniem zmarszczek.

 

Botox w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna najczęściej wykorzystuje botox w celu usuwania zmarszczek. Jest rekomendowana głównie na zmarszczki mimiczne, czyli te, które powstają na skutek ruchu mięśni twarzy.

Dodatkowo, botoks używany jest także jako skuteczny sposób na leczenie nadpotliwości – nadmiernej potliwości.

Do zabiegów stosuje się wówczas toksyny botulinowe o wysokim stopniu czystości. Najbardziej popularne preparaty to Botox, Boccuture, Azzalure. Dawkę dobiera się indywidualnie w zależności od pacjenta i przeznaczenia zabiegu.

 

Usuwanie zmarszczek botoksem

Botox najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych – zmarszczki te mogą być widoczne na skórze już przed trzydziestką. Dotykają przede wszystkim osób o bogatej mimice twarzy, które często marszczą czoło czy szeroko się uśmiechają.

Wstrzyknięta w zmarszczkę toksyna botulinowa oddziałuje na nią od wewnątrz. Przez zmniejszenie ruchu mięśnia zmarszczka ulega znacznemu zmniejszeniu lub też staje się całkowicie niewidoczna. Prawidłowo wykonany zabieg nie powoduje jednocześnie „efektu maski”, czyli twarz nadal wygląda naturalnie – dzięki likwidacji zmarszczek jest jednak bardziej zrelaksowana i młodzieńcza.

 

Usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu – wskazania:

 • zmarszczki pionowe i poziome czoła – lwia zmarszczka
 • zmarszczki wokoło oczu, w tym kurze łapki
 • bruzdy nosowo-wargowe
 • zmarszczki przy ustach – zmarszczki palacza

 

Zabieg najczęściej trwa około 10-15 minut i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta, zaczerwieniona, ale objawy te szybko znikają. Zabieg cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, jeśli wykonany jest profesjonalnie w dobrym gabinecie medycyny estetycznej.

Usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu nie daje natychmiastowych efektów. Pierwsze rezultaty zauważyć można po 2-3 dniach od wstrzyknięcia preparatu, pełne natomiast po około 7-14 dniach od zabiegu.

Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy, ale u niektórych osób czas ten jest krótszy lub dłuższy, co ma związek z indywidualnymi predyspozycjami. Po tym czasie, gdy pacjent chce utrzymać rezultaty, może wykonać zabieg kolejny raz.

 

Leczenie nadpotliwości botoksem

Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie również w leczeniu nadmiernej potliwości. Nadpotliwość to problem wielu osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Może ona rzutować na ogólną jakość życia – utrudniać kontakty międzyludzkie, zmniejszać poczucie własnej wartości, a także powodować kompleksy.

Nowoczesne leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej polega na ostrzykiwaniu preparatem nadmiernie pocących się partii ciała, na przykład pach, dłoni czy stóp. Botoks powoduje wtedy zablokowanie przewodnictwa nerwowego gruczołów potowych.

Zabieg trwa około 30 minut w zależności do wielkości obszaru zabiegowego. Może odbywać się również w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga przy tym specjalnych przygotowań i rekonwalescencji ze strony pacjenta.

Leczenie nadpotliwości z użyciem botoksu daje bardzo dobre efekty u większości pacjentów – prowadzi do całkowitego zablokowania pocenia się albo jego znacznego zmniejszenia. Czas utrzymywania się rezultatów zabiegu to od około 6 do 9 miesięcy zależnie od indywidualnych predyspozycji.

 

Przeciwwskazania do stosowania botoksu:

 • nietolerancja toksyny botulinowej, w tym także albuminy lub białka kurzego, które występują w preparatach
 • antybiotykoterapia z użyciem określonych typów antybiotyków
 • zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków rozrzedzających krew, w tym również aspiryny
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo mięśniowego i schorzenia płytki nerwowo-mięśniowej
 • stosowanie leków rozkurczowych
 • choroby nowotworowe
 • aktywne infekcje i zapalenia skóry w miejscu prowadzenia zabiegu
 • choroby autoimmunologiczne
 • poważne choroby sercowo-naczyniowe
 • zespół Lamberta-Eatona
 • miastenia gravis
 • ciąża i okres kamienia piersią

 

Gdzie można skorzystać z zabiegów z użyciem botoksu?

Aktualnie botox cieszy się dużym zainteresowaniem – zabieg ten warto wykonać w profesjonalnym gabinecie, na przykład w Klinice Medycyny Estetycznej Magnuccy z Katowic, która specjalizuje się w zabiegach z użyciem botoksu.

 

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI