r e k l a m a


Budowa szpitala w Gliwicach. Pojawiła się iskierka nadziei?

Niestety, budowa nowego szpitala w Gliwicach stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie obiekt nie powstanie. Jednak pojawiła się iskierka nadziei.

Nowy obiekt leczniczy w Gliwicach miał zostać wybudowany w okolicach ul. Kujawskiej. Dzisiaj ciężko powiedzieć czy inwestycja w ogóle ruszy.

Adam Neumann wycofuje się z obietnic budowy szpitala.

Władze Gliwic winą za taki stan rzeczy obarczają rząd. Prawo i Sprawiedliwość wdrożyło w życie jeden ze swoich sztandarowych programów, czyli „Polski Ład”. Prezydent Gliwic Adam Neumann wielokrotnie podkreślał, że miasto straci na tym finansowo. Od kilku miesięcy głośno mówi o tym, że z tego powodu budowa szpitala jest zagrożona. Prezydent Neumann spotkał się z ministrem zdrowia. Nie wiadomo jednak, co z tych rozmów wynika.

Iskierka nadziei

Idą kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Rząd negocjuje z lokalnymi włodarzami zasady podziału pieniędzy, które zrekompensują im straty wywołane obniżką PIT – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje gazeta, „władze centralne zaoferowały samorządowcom subwencję rozwojową, która ma zasypać podatkowe dziury w ich budżetach”.

„Z naszych ustaleń wynika, że Ministerstwo Finansów (MF) zaproponowało dwa rozwiązania. Pierwsze nawiązuje do tego, że nowa subwencja składać się będzie z trzech elementów: kwoty podstawowej (gwarantowanej dla wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego, dzielonej według liczby ludności), premii aktywizującej (rozdzielanej między JST o wysokich wydatkach majątkowych) oraz premii inwestycyjnej (dla JST, które mają ponadprzeciętne inwestycje). Resort proponuje, by przy podziale dodatkowych środków docelowo zwiększona była tylko kwota podstawowa” – czytamy.

Czy szpital to inwestycja ponadprzeciętna?

Pewnego rodzaju nadzieją jest premia inwestycyjna, którą mogą otrzymać samorządy mające ponadprzeciętne inwestycje. Nie wiadomo jednak co kryje się pod słowem „ponadprzeciętne”. Czy nowy szpital dla dużego miasta jest taką inwestycją? Miejmy nadzieję, że tak. Nowy szpital jest w Gliwicach bardzo potrzebny. Władze Gliwic obiecały go wyborcom, a teraz powoli wycofują się z jego budowy. Mieszkańcy w komentarzach często podkreślają, że najpierw można było wybudować szpital, a dopiero później halę widowiskowo-sportową Arena Gliwice. Postąpiono inaczej. Miejmy jednak nadzieję, że i nowy szpital w Gliwicach powstanie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

ten szpital nie powstanie, niech miasto przestanie demolować teren pod budowę puki nie jest nic dopięte do końca. Już władze pokazały jak betonują miasto i na tym wystarczy. Nie stać władz na utrzymanie istniejących szpitali i chcą kolejną inwestycją pod pretekstem budowy szpitala wyciągnąć kasą od rządu i dotacje. Władze miasta muszą się też liczyć ze stałą kontrolą mieszkańców, która obserwować będzie cały czas plany budowy polderu zalewowego w rejonie Ligoty Zabrskiej odebrać terenu nigdy nie pozwolimy a jest masę innych możliwości zabezpieczenie miasta przed powodzią tylko należy podjąć właściwe kroki.. I decyzje na ten temat powinni podejmować mieszkańcy Gliwic… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI