Budżet Gliwic 2017. Jakie będą inwestycje?

Gliwice kolejny raz będą miały wysoki budżet. Łączna kwota planowanych dochodów budżetu miasta to ponad 1 miliard 114 milionów złotych.

Wydatki budżetu miasta zaplanowano na kwotę w wysokości l miliard 293 miliony złotych – z czego wydatki bieżące to blisko 911 milionów złotych.

Planowany deficyt budżetu miasta to 179 milionów złotych, który Gliwice postanawiają pokryć m.in.: wolnymi środkami w kwocie 64,5 mln zł oraz przychodami z zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Prawie 80 milionów zł z budżetu na 2017 rok przeznaczone będzie na gospodarkę mieszkaniową. Będą to wydatki związane głównie z: zarządzaniem i zbywaniem nieruchomości lokalowych i zabudowanych, realizacją remontów, w tym m. in. udział miasta w funduszach remontowych wspólnot mieszkaniowych oraz remonty obiektów zasobu komunalnego i lokali socjalnych, realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz działalność Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej; zarządzeniem nieruchomościami i realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.

Blisko 52 miliony złotych przeznaczymy na wydatki związane głównie z: kosztami odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości; utrzymaniem kanalizacji deszczowej na terenie miasta; utrzymaniem oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych oraz prowadzeniem remontów.

35 milionów złotych przeznaczone będzie na wydatki związane głównie z: remontami dróg i chodników; oznakowaniem ulic i obiektów inżynierskich, utrzymaniem dróg na terenie miasta, w tym utrzymanie strefy płatnego parkowania i utrzymanie tunelu w ciągu DTŚ, systemem monitoringu wizyjnego miasta oraz utrzymaniem systemu miejskich wypożyczalni rowerów.

Wydatki na dotacje na zadania bieżące zaplanowane zostały w wysokości 99 milionów złotych.

Prawie 25 milionów złotych to dopłata do komunikacji miejskiej – wpłata do KZK GOP. Pół miliona złotych trafi do policji m.in. na dodatkowe patrole i nagrody dla funkcjonariuszy.

Teatr Miejski w Gliwicach otrzyma 7,6 mln zł dotacji, Biblioteka 6,5 mln zł, Muzeum – 4,8 mln zł.

Na Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznaczymy 660 tys. zł, a na Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii 120 tys. zł.

Inwestycje zostały zaplanowane na poziomie 280 milionów zł.

Do realizacji zaplanowano m.in.: Miejski Autobus Szynowy na trasie Gliwice Sośnica – Gliwice – Gliwice Łabędy – Pyskowice, mosty nad rzeką Kłodnicą w ciągu ul. Dworcowej i ul. Wrocławskiej, nad potokiem Ostropka w ciągu ul. Wójtowskiej. Zaplanowano budowę południowej części obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do ul. Pszczyńskiej, przebudowę skrzyżowań ulic: Kozielska – L. Wyczółkowskiego, Tarnogórska – K. Olszewskiego – Kurpiowska. Zaplanowana jest także budowa sygnalizacji świetlej na skrzyżowaniu ulic Toszecka – J. Uszczyka – Floriańska wraz z przebudową skrzyżowania.

Cały budżet Gliwic można przejrzeć tutaj.

Łukasz Fedorczyk

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Greg102
Greg102
6 lat temu

Nie jestem przekonany, co do proporcji pomiędzy ochroną zdrowia, a kulturą fizyczną:
Ochrona zdrowia – 5.300.000,00 zł
Kultura fizyczna – 36.500.000,00 zł na wyposażenie nowoczesnej hali widowiskowosportowej Podium

Zaznajomiony
Zaznajomiony
6 lat temu
Reply to  Greg102

To jest oczywiste. Samorząd gminy nie jest od utrzymywania służby zdrowia. To są kompetencje innych organów państwa. Gmina jedynie może wspomóc remonty czy dokupienie jakiegoś sprzętu, ale nie musi.

IGOR
IGOR
6 lat temu

architektów co rok a ul. błonie za daleko od urzędu miasta nie widać jej .Rozjeżdżona przy budowie A1 póżniej DTŚ wizytówka przy dojeżdzie do nowej hali.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI