r e k l a m a


Chciał kupić muszlę klozetową za 7 zł

– Lojalnie uprzedzamy potencjalnych naśladowców mężczyzny, który w weekend został zatrzymany przez pracowników ochrony w jednym ze sklepów budowlanych w Gliwicach. Knurowianin, kierując się chęcią zysku, próbował za 7 zł „nabyć” muszlę klozetową. Teraz czeka go proces karny i wyrok, nie za kradzież, stanowiącą w tym przypadku wykroczenie, lecz za przestępstwo oszustwa. Różnica odpowiedzialności jest kolosalna – informuje gliwicka policja.

W ręce organów ścigania sprawca trafił po informacji z marketu. Po policję zadzwoniono z centrum handlowego przy ul. Rybnickiej. Na miejsce pojechał patrol. Policjanci ustalili, że mężczyzna zdjął z wartej niecałe 500 zł muszli klozetowej metkę i nakleił inną, z tańszego produktu, po czym udał się do kasy bezobsługowej. Zapłacił zbliżeniowo 7 zł, lecz sklepu już nie opuścił.

Tu wyjaśniamy: czyn knurowianina nie był wykroczeniem, a przestępstwem!
Warto wyjaśnić osobom niezorientowanym. Mimo że w tym przypadku wartość skradzionego mienia nie przekraczała 500 zł, policjanci nie mogli zakończyć sprawy mandatem karnym. Zachowanie sprawcy, a dokładniej – przyjęta przez niego metoda, kwalifikują popełniony czyn jako oszustwo (zagrożenie karą 8 lat więzienia). Zapewne sprawa zostanie zakwalifikowana jako czyn mniejszej wagi, co nie zmienia faktu, że pod natchnieniem chwili mężczyzna, dotychczas niekarany, stał się podejrzanym o przestępstwo.

Przypomnijmy też planującym drobne kradzieże sklepowe, że ustawodawca zmienił przepisy. Przy kilku czynach kradzieże się kumulują, a wartości sumują. Policja prowadzi specjalny rejestr wykroczeń i dane każdego sprawcy, nawet najdrobniejszej kradzieży, tam trafiają. Jednorazowy „życiowy błąd”, którego pochwalić nie można, zakończy się nauczką w postaci mandatu lub sprawy sądowej za wykroczenie, jednak po przekroczeniu sumy 500 zł sklepowi złodzieje odpowiadają przed sądami jako podejrzani o przestępstwa. Za kradzieże grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WWW
WWW
3 lat temu

Policja ustaliła?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI