r e k l a m a


Część ulic będzie podświetlana na żółto, inne na „niebiesko”. Dlaczego?

Miasto ogłosiło przetargi na przebudowę oświetlenia ulic Tarnogórskiej i Kozielskiej.

Nie będzie to zwykłe oświetlenie. Nowe latarnie będą świeciły w odpowiednich temperaturach barwowych. Po co? Wszystko ma związek z masterplanem oświetlenia.

W pierwszym przypadku chodzi o oświetlenie ulicy Tarnogórskiej na odcinku od ul. Traugutta do granic miasta (ok. 3791 m) zgodnie z koncepcją przyjętą w „Opracowaniu Masterplanu Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice”.

Ze względu na długi odcinek linii oświetleniowej przeznaczonej do modernizacji tj. 3791 m zaproponowano podział zadania na dwa etapy.
Etap pierwszy: Ulica Tarnogórska – od ul. Traugutta DK88
Projekt musi zakładać wykorzystanie istniejących słupów na odcinku od ul. Traugutta do ul. Opolskiej. Na pozostałym
odcinku należy zaprojektować nowe oświetlenie uliczne. W karcie wymagań Masterplanu sugeruje się zastosowanie słupów oświetleniowych o wysokości 5-7m z oprawami oświetleniowymi typu LED o temperaturze barwowej 5000-6000 K.

Etap drugi: Ulica Tarnogórska – od DK88 do granic miasta
W projekcie należy zaprojektować nowe oświetlenie uliczne. W karcie wymagań Masterplanu sugeruje się zastosowanie słupów oświetleniowych o wysokości 5-7m z oprawami oświetleniowymi typu LED o temperaturze barwowej 4000-4200 K.

W przypadku ul. Kozielskiej projekt musi zawierać opracowanie dokumentacji dotyczącej oświetlenia ul. Kozielskiej na odcinku od ul. Daszyńskiego do granic miasta (ok. 9354 m). Ze względu na bardzo długi odcinek linii oświetleniowej przeznaczonej do modernizacji tj. 9354 m proponuje się podział zadania na trzy etapy.

Etap pierwszy: Ulica Kozielska – od ul. Daszyńskiego do ronda Generała Andersa
Sugeruje się zastosowanie słupów oświetleniowych o wysokości 6-8m z oprawami oświetleniowymi typu LED o temperaturze barwowej 3000-3200 K.

Etap drugi: Ulica Kozielska – od ronda Generała Andersa do Wyczółkowskiego
Sugeruje się zastosowanie słupów oświetleniowych o wysokości 6-8m z oprawami oświetleniowymi typu LED
o temperaturze barwowej 5000-6000 K.

Etap trzeci: Ulica Kozielska – od Wyczółkowskiego do granic Miasta
Sugeruje się zastosowanie słupów oświetleniowych o wysokości 6-8m z oprawami oświetleniowymi typu LED o temperaturze barwowej 5000-6000 K.

Dlaczego na różnych odcinkach ulic ma być inna brawa oświetlenia? Wynika to z masterplanu, który niedawno powstał w mieście.

Nowa koncepcja oświetlenia przewiduje przydzielenie poszczególnym obszarom Gliwic odpowiednich temperatur barwowych, aby ułatwić ich czytelność, orientację oraz nadać im indywidualny charakter.

Przyszłościowe oświetlenie będzie również jednoznacznie wskazywać przyjezdnym główne trakty komunikacyjne, odróżniając je od dróg podrzędnych.

Kelvin_Temperature_Chart

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
10 lat temu

Niektóre latarnie powinny świecić na czerwono żeby było wiadomo gdzie się zatrzymac w razie potrzeby 🙂

nogamnieboli
nogamnieboli
10 lat temu

ta, jasne, tylko nikt nie powiedział skąd przyjezdni będą wiedzieć, że takie oświetlenie coś oznacza; śmiechu warte

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI