Dług Gliwic ciągle rośnie. Było 150 mln zł, a według prognoz będzie 800 mln zł

Władze Gliwic chętnie zlecają wykonanie tzw. ratingów. To usługa, za którą trzeba sporo zapłacić – około 100 tysięcy złotych. Koszt pokrywany jest z podatków mieszkańców.

Jak czytamy w najnowszym ratingu: Zadłużenie ogółem netto Gliwic wyniosło w 2020r. 301 mln zł (151 mln zł w 2015r.). Jak przewidują eksperci – na koniec 2025 r. dług Gliwic wyniesie około 800 mln zł.

Gliwice są oceniane przez Fitch Ratings od 2008 r. Urząd wykorzystuje pozytywne oceny ratingowe do promocji. Często chwali się wynikami badania Fitcha. Mieszkańcom sam raport niewiele mówi, ponieważ używa się w nim skomplikowanego języka. Władze miasta zapewniają w swoich publikacjach, że mamy się z czego cieszyć. Opłacona ocena jest bowiem pozytywna.

Rating to nic innego jak ocena zdolności kredytowej.

Wśród korzyści zlecenia przygotowania ratingu wymieniane są m.in. „łatwiejszy i szerszy dostęp do rynku finansowego” oraz „im wyższy rating tym niższy koszt pozyskania kapitału (niższe koszty kredytów bankowych, niższe oprocentowanie nowych emisji obligacji)”.

„Wzrost zadłużenia jest spowodowany programem inwestycyjnym, w ramach którego miasto realizuje głównie projekty współfinansowane ze środków unijnych. W scenariuszu ratingowym oczekujemy, że zadłużenie ogółem netto będzie rosnąć, ponieważ Miasto zamierza nadal inwestować w projekty związane z infrastrukturą transportową i na koniec 2025r. wyniesie około 800 mln zł” – informują eksperci.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI