Dom kultury powstanie w Sośnicy

Na dawnych terenach rekreacyjnych kopalni Sośnica, w miejscu restauracji i hoteliku, zostanie utworzony dom
kultury, placówka duszpasterska oraz oddział Caritas.

Prace rewitalizacyjne rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku. Parafia św. Jacka w 2006 roku odkupiła nieruchomość przy ul. Przedwiośnie 3 od Miasta Gliwice ze specjalną, 80-procentową bonifikatą. Przez lata starano się pozyskać środki na odnowienie budynku. Koszt utworzenia lokalnego centrum integracji i usług społecznych jest szacowany na blisko 6,5 mln zł. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa. Prace ruszą po podpisaniu umowy dotacyjnej.

Autorami projektu są duszpasterze i parafianie kościoła św. Jacka w Sośnicy. Budynek, który zostanie przekształcony w Dom św. Jacka, znajduje się za muszlą koncertową, odnowioną przez parafię i wykorzystywaną jako miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak dwie edycje Polish Happy Jazz Fest. Projektowany dom kultury również będzie
miejscem otwartym dla mieszkańców i przyjezdnych. Oba budynki stworzą kompleks kulturalny.

W Domu św. Jacka będzie prowadzona między innymi świetlica środowiskowa i klub seniora.

Planowane są lekcje gry na instrumentach dla dzieci, wystawy plastyczne, koncerty i warsztaty. W obiekcie powstanie także izba upamiętniająca górnicze tradycje Sośnicy oraz biblioteka, przede wszystkim z literaturą katolicką.

W ramach parafialnej placówki Caritas najbiedniejsi otrzymają pomoc charytatywną. W Domu św. Jacka będzie także
prowadzona działalność katechetyczna i spotkania parafialnych grup religijnych. – Poprzez naszą działalność chcemy ożywić życie kulturalne w Sośnicy. Liczymy także na to, że uda nam się umocnić więzi między przedstawicielami różnych pokoleń i zmobilizować mieszkańców do społecznej aktywności – mówi ks. Krzysztof Śmigiera, proboszcz parafii św. Jacka i koordynator projektu.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI