Droga do Zrozumienia, czyli gliwicka produkcja filmowa

Droga do Zrozumienia to obraz zrealizowany przez Gliwicki Klub Filmowy Wrota.

Film, który jest już dostępny w sieci to mieszanka humoru i niecodziennych sytuacji widzanych oczami osób niepełnosprawnych. Ekipa GKF Wrota z dużym rozmachem choć z bardzo małym budżetem podsumowała 6 lat działania filmoterapi planowej. Mało tego – już zaczynają następną produkcję.

Początki projektu sięgają 2005 roku. To w tym okresie narodził sie pomysł filmoterapi planowej i wraz z pierwszą edycja Festiwalu Filmowego DRZWI. Natomiast pomysł na film powstał w 2009 roku. Dwa lata później pomysł zaczął nabierać rozpędu i wkrótce, bo już w kwietniu zapadła decyzja o realizacji.

Po zamknięciu IV edycji festiwalu rozpoczęły się prace nad scenariuszem, doborem aktorów, ekipy i sprzętu. W założeniu, film miała robić ekipa składająca się z os. niepełnopsprawnych.

– Miała to być produkcja nietypowa pod względem realizacyjnym jak i fabularnym. Aby tego dokonać cały zespół filmowców w tym także, tych z dolegliwościami przygotowywali kolejne urządzenia do wykonania różnego rodzaju ujęć, szczególnie jazda kamerowa – mówi reżyser filmu i pomysładawca filmoterapii Marcin Kondraciuk.

Realizacji filmu wisiała na włosku bowiem, brakowało funduszy na transport.

Decyzja zapadła szybko i klub wykonał internetową akcje pod tytułem „Dyszka na Produkcję” i tym samym została zebrana kwota która pozwoliła na 3 tygodnie jazdy wynajętymi wozami. Najdroższy i najdłuższy wyjazd, który jest największym wspomnieniem to plener w Radzanowie.

– Tam 6 dni spędziliśmy na kręceniu wielu scen do filmu, a czas wolny na grilowaniu i ogniskowaniu – wspomina Kondraciuk.

Sama wartość terapeutyczna jaką zakłada filmoterapia planowa to kontakt ze światem zewnętrzynym, czyli rehabilitacja społeczna dwukierunkowa. Zawierała też wartości twórcze i techniczne. Sam film ma dwa zadania, skierowany do widza powinien poruszyć. Drugie to pozwolić pokazać, że można robić filmy z osobami niepełnopsrawnymi jako partnerami w procesie realizacyjnym i twórczym, a także organizacyjnym.

Gliwicki Klub Filmowy Wrota zabiera się za kolejną realizację filmu.

– Podczas wyjazdu na plan Drogi do Zrozumienia zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo potrzebujemy dużego samochodu nie tylko, żeby przewozić sprzęt czy być mobilnym, ale też po to, żeby nasi niepełnosprawni przyjaciele mieli zapewniony transport chociażby na trasie dom-plan-dom – mówi Marcin Kondraciuk.

Właśnie dlatego na Facebook’u powstała akcja Dyszko-Bus. Filmowcy chcą zebrać 25 tys. zł na busa ford transit.

Jak można pomóc? Wystarczy wpłacić 20 zł na konto klubu. W zamian dostaniecie płytę z filmem Droga do Zrozumienia.

– 10 zł przeznaczymy na koszty produkcji płyty i wysyłki, a reszta na busa – mówi Kondraciuk.

Każdy kto jest chętny na zakup filmu proszony jest o przelanie pieniążków na konto:

Gliwicki Klub Filmowy WROTA
ul. Bojkowska 12/4
44-100 Gliwice
21 2490 0005 0000 4500 2091 7080
w tytule „Akcja Dyszko-Bus i płyta DVD”

Film dostępny jest w serwisie youtube.com.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maro
Maro
11 lat temu

obejrzałem i polecam innym 🙂 bardzo fajny film

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

fajnie się ogląda

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI