Dworzec w Pyskowicach zostanie wyremontowany. Będzie pięknie

Dworzec w Pyskowicach zmieni się nie do poznania!

Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich zmodernizuje, a wcześniej wykona projekt budowlano – wykonawczy, budynek dawnego dworca kolejowego w części południowej Pyskowic. Firma wygrała przetarg na realizację prac ceną 7 341 410 ,58 zł. Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 r. Miasto Pyskowice podpisało umowę w tej sprawie.

Plany zakładają odrestaurowanie i przekształcenie zabytkowego obiektu w centrum aktywności twórczej pod nazwą „Stacja Kultury”. W pierwszym kroku dworzec zostanie objęty pracami remontowymi i termomodernizacyjnymi. Prace modernizacyjne to zaledwie wstęp do dalszych działań.

Docelowo w budynku dworca powstać ma ośrodek twórczej i społecznej działalności pod nazwą „Stacja Kultury”.

Zgodnie z programem funkcjonalno – użytkowym w skład centrum wejdą kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Organizacji Pozarządowych. Dodatkowo wydzielona zostanie sala „koncertowa”, sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Wpleciona zostanie również funkcja obsługi podróżnych w postaci niewielkiej poczekalni z automatami biletowymi, dostępnej całą dobę. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W uratowaniu zabytku pomogą pieniądze z Unii Europejskiej. Zadanie posiada dofinansowanie w kwocie blisko 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego.

Podstawę planów stworzyło w 2018 r. przejęcie dworca od PKP, sfinalizowane przez obecnego burmistrza Adama Wójcika. Z uwagi na znaczne koszty inwestycję podzielono na etapy. W pierwszej kolejności zaplanowano modernizację zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI