25 lat temu w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory.
W ramach obchodów ćwierćwiecza pierwszych w historii wolnych wyborów parlamentarnych Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości oraz Samorząd Miasta Gliwice we współpracy z Klubem Jagiellońskim organizują uroczystą konferencję, w której prelegentami będę przedstawiciele świata polityki i nauki.
Planowane są trzy sesje. W pierwszej, pod hasłem „Bohaterowie tamtych dni” wystąpią Elżbieta Seferowicz oraz Janusz Steinhoff, w drugiej – „Okiem naukowca i publicysty” referaty wygłoszą pracownicy naukowi Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości: Aleksandra Kuzior i Urszula Więckowska oraz przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego: Krzysztof Mazur i Jan Maciejewski. Trzecia sesja, zatytułowana „Bohaterowie drugiego planu – Gliwicko-Zabrzański Komitet Obywatelski Solidarność” będzie miała charakter panelowy. Konferencja adresowana jest do wszystkich mieszkańców Gliwic, Zabrza i okolicznych miejscowości, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Gliwic i powiatu gliwickiego. Odbędzie się 2 czerwca w siedzibie Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości (Centrum Edukacji „Nowe Gliwice”, ul. Bojkowska 37, bud. 3, aula drewniana, początek o godzinie 10.00).
Młodzieży, w ramach obchodów 25-lecia wyborów do sejmu kontraktowego, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości proponuje świetną zabawę – grę parlamentarną. Jest to symulacja, podczas której uczestnicy wcielą się w rolę posłów fikcyjnych ugrupowań: partii liberalnej, socjaldemokratycznej, ludowej, chrześcijańsko-demokratycznej oraz nacjonalistycznej i negocjować będą powołanie rządu ze spójnym programem, uchwalenie budżetu, po czym podejmą próbę „rządzenia” wobec zmieniających się okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych. Zwycięży to „ugrupowanie”, które okaże największą skuteczność w rządzeniu. Punkty będą przyznawane zarówno za stanowiska w rządzie dla konkretnej partii, za kształt budżetu zgodny z wytycznymi, jak i uchwalenie ustaw zgodnych z programem partii. Całą grę moderować będzie dwóch Odpowiedzialnych, z których jeden wcieli się w rolę Marszałka Sejmu, drugi zaś w Mistrza Gry. Ich zadaniem będzie czuwanie nad merytorycznym poziomem rozgrywki oraz przybliżanie realiów rzeczywistego procesu legislacyjnego itp.
Ważnym tłem obchodów będzie wystawa oryginalnych zdjęć, plakatów, ulotek wyborczych z okręgu gliwicko-zabrzańskiego z pierwszych wolnych wyborów, zlokalizowana w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości od 1 do 30 czerwca.