r e k l a m a


Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż – jak pomóc swojemu dziecku?

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak właściwie pomóc dziecku przygotować się do niego? Warto uświadomić sobie, że od naszej postawy zależy również podejście samego ucznia, dlatego codzienne wsparcie to klucz do sukcesu.

Kiedy warto rozpocząć naukę do egzaminu?

Nauka do egzaminu to złożony proces, który wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Dlatego też im szybciej dziecko zasiądzie do książek, tym lepiej. W czasie zajęć szkolnych nauczyciele z pewnością motywują uczniów do regularnej nauki, na przykład poprzez różnego rodzaju sprawdziany i kartkówki. Niemniej jednak często to za mało, aby uzyskać dobry wynik na egzaminie końcowym. Materiał już utrwalony również trzeba powtarzać – dziecko z pewnością nie będzie pod koniec roku pamiętało rzeczy, których uczyło się we wrześniu. Do nauki należy zasiąść najpóźniej w styczniu, przygotowując plan regularnych powtórek. Bez niego trudno będzie się wyrobić, zwłaszcza że materiału jest naprawdę sporo.

Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?

Podstawowym zadaniem rodzica jest stworzenie dziecku odpowiednich warunków do nauki – czyste biurko zlokalizowane w odpowiednim, dobrze oświetlonym miejscu, cisza i spokój to absolutna podstawa. Rodzice mogą dodatkowo zaproponować swojemu dziecku różnego rodzaju pomoce naukowe, takie jak repetytoria czy mini ściągi przedegzaminacyjne. Warto wesprzeć pociechę repetytorium ósmoklasisty, zwłaszcza jeśli wiedza dostępna w podręcznikach nie zawsze jest w pełni zrozumiała. W repetytorium znajdziemy najważniejsze informacje, odpowiednio pogrupowane i wytłuszczone. Dzięki temu dzieciom o wiele łatwiej odnaleźć się w gąszczu wiadomości, jakie przekazują tradycyjne podręczniki szkolne oraz nauczyciele w trakcie lekcji. Repetytoria stanowią doskonałe wsparcie zwłaszcza dla wzrokowców, którzy uczą się, oglądając i czytając. 

Jak rozwiązywać egzaminy próbne?

Rozwiązywanie arkuszy z lat poprzednich czy egzaminów próbnych to jeden z najważniejszych elementów przygotowań. Niemniej jednak warto rozpocząć pracę z przykładowymi arkuszami dopiero wtedy, gdy dziecko usystematyzuje sobie wszelkie potrzebne informacje. Na początek rodzic może wspólnie z pociechą rozwiązywać zadania, tłumacząc, na czym dokładnie polega ich specyfika. Możemy przy tym posiłkować się książkami zawierającymi przykładowe polecenia egzaminacyjne wraz z komentarzami do nich. Ważne, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł, które znajdziemy w dobrych księgarniach, w tym również naukowych.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI