r e k l a m a
spot_imgspot_img

Europejskie rynki pracy otwarte dla mieszkańców Bułgarii i Rumunii?

Wszystkie kraje członkowskie powinny otworzyć swoje rynki pracy dla obywateli Rumunii i Bułgarii do końca 2011 roku

– stwierdzają posłowie w rezolucji, którą Parlament Europejski przyjął we wtorek w Strasburgu. Otwarcie rynków pracy dla pracowników z tych państw członkowskich, które przystąpiły do Unii w latach 2004-2007 nie przyniosło żadnych negatywnych efektów – uzasadniają twórcy nowej rezolucji.

Dokument przygotowany został przez Traian’a Ungureanu (EPP, RO) i przyjęty przeważająca większością głosów.

– Oficjalne dane, w tym dane Komisji, pokazują, że pracownicy z Europy Wschodniej nie generują bezrobocia i nie wywołują presji na system opieki społecznej. Wręcz przeciwnie, napływ nowych pracowników pozytywnie wpłynął na wzrost gospodarczy w tych krajach, który oceniany jest nawet na 1 proc. PKB – przekonywał sprawozdawca podczas poniedziałkowej debaty.

Parlamentarzyści apelują do państw członkowskich o dokładne zweryfikowanie przepisów dotyczących okresów przejściowych przed udostępnieniem rynków pracy dla nowych członków.

Wzywają te kraje, które wciąż nakładają ograniczenia na obywateli Rumunii i Bułgarii, żeby je zniosły do końca 2011 roku, zgodnie z założeniami traktatu akcesyjnego.

W dłuższej perspektywie te restrykcje mogą mieć szkodliwy wpływ na fundamentalne wartości i prawa, które zapisane zostały w traktatach unijnych, takie jak swobodne przemieszczanie się obywateli, brak dyskryminacji, solidarność i równość wobec prawa – uczulają parlamentarzyści.

Deputowani ubolewają także nad propozycjami legislacyjnymi płynącymi z niektórych państw członkowskich, które chcą ponownego ograniczenia dostępu do rynków pracy dla obywateli krajów unijnych. Ponadto parlamentarzyści chcą, żeby Komisja Europejska zbadała czy taka polityka zgodna jest z prawej Unii Europejskiej.

Posłowie wyrazili również swoje obawy dotyczące problemów z transpozycją i wdrażaniem obowiązujących w Unii przepisów, dotyczących swobodnego przepływu pracowników, a w szczególności dyrektywy 2004/38/WE w sprawie prawa obywateli i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania i osiedlania w UE.

Parlamentarzyści uznali, że jeśli okaże się to konieczne, Komisja powinna wszcząć postępowanie przeciwko krajom naruszającym te ustalenia.

Rezolucja zaznacza ponadto, że obecne procedury potwierdzania kwalifikacji zawodowych są kolejną dużą przeszkodą dla mobilności pracowników na unijnych rynkach pracy. Dlatego posłowie wzywają Komisję Europejską do reformy obowiązujących w UE przepisów w tej dziedzinie.

(Biuro Prasowe PE)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI