r e k l a m a
spot_imgspot_img

Gliwice będą miały bardziej „miękką” wodę

Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach prowadzona jest od 2001 roku.

W pierwszym z Projektów wykonano 109 kilometrów kanalizacji sanitarnej, 52 km kanalizacji deszczowej i 7,4 km kanalizacji ogólnospławnej. Wybudowano także siedem przepompowni ścieków w dziewięciu dzielnicach Gliwic. Niedawno, wykonano odwierty nowych studni do ujęć z bardziej „miękką” wodą, niż ta, z której obecnie korzystają Gliwice.

W 2010 roku wykorzystano okazję do zdobycia kolejnych europejskich środków i rozpoczęto zadanie pn: „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap”, które swym zakresem objęło rozbudowę Centralnej Oczyszczalni Ścieków (w realizacji), Stacji Uzdatniania Wody Łabędy, oraz budowę nowej kanalizacji i wodociągu w rejonie ulicy Dolna Wieś (ukończono).

Celem gliwickiego projektu nie jest jedynie zapewnienie dostępu do kanalizacji, ale także dostarczanie mieszkańcom czystej, źródlanej wody.

– W chwili powstania, spółka wyznaczyła sobie cel: ekologia. Rozpoczęliśmy od budowy oczyszczalni ścieków. To było duże wyzwanie na początek działalności firmy. Gdyby jednak nie oczyszczalnia, Gliwice miałyby kłopoty z pozyskaniem partnerów biznesowych. Ponieważ dzisiaj bardzo szeroko się inwestuje w budownictwo mieszkaniowe, groziło nam skażenie naszego źródła wody. Tego się najbardziej obawiałem: aktualnie mamy własną wodę, która zabezpiecza potrzeby ponad 90% mieszkańców, szkoda byłoby zniszczyć to źródło. Smaku i zawartości życiodajnych minerałów w niej zawartych od lat zazdroszczą Gliwicom mieszkańcy innych miast regionu. Podajemy ją bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych zgromadzonych w tworach węglanowych triasu. Stąd również wynika potrzeba modernizacji gospodarki kanalizacyjnej, likwidacji rowów przydomowych i rozsączania nieczystości. Inaczej, prędzej czy później, groziłoby nam skażenie wód triasowych – mówi Henryk Błażusiak, prezes PWiK.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Silesian
Silesian
11 lat temu

szkoda, że w okolicy ul. Kozielskiej woda jest straszna – rdzawa i zakamieniona ponad wszelką miarę….

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

ja musze kupować wodę w baniakach bo tej z kranu pić się nie da……

Gleivitzer
Gleivitzer
11 lat temu

Skąd ta informacja o czystej wodzie w Gliwicach ? Po kilku godzinach odstoju jest rdzawa ……

anfusia
anfusia
11 lat temu

świetna woda, pysztniutka mniam mniam, tego żuru sie pić nie da, śmierdzi, kochanowskiego trynek politechnika wszedzie woda nadaje się do spuszczania w kiblu a nie do picia. Od lat kupuje wodę w baniakach, wole tak niż co miesiac wywalać czajnik, moje zwierzęta też jej nie piją, nawet na niej nie jestem w stanie gotować.
Jestem ciekawa skad ten rejon czerpie wode z kłodnicy?
Liczę na odpowiedz.

Leon
Leon
11 lat temu
Reply to  anfusia

Piepszysz głupoty mieszkam w tej okolicy i woda jest OK. Lepiej zacznij myć zęby to nie będzie Ci nic śmierdziało

ztaj
ztaj
9 lat temu

macie pomysły co zrobić z tym kamieniem w wodzie itp?, bo serio zastanawiam się czy nie lepiej już jakiegoś filtra kupić bo jednak go jest bardzo dużo a przegotowanie mało co daje i coś mnie brzuch boli po tej wodzie…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI