Gliwice inwestują w rozwój

Gliwice postawiły na rozwój nowych technologii i tworzenie jak najlepszych warunków dla inwestorów.

Idea się sprawdziła, innowacyjnych firm przybywa, a gliwicka oferta wykroczyła już poza granice miasta. Świetna lokalizacja Gliwic u zbiegu dwóch autostrad (A1 i A4), duży potencjał naukowy i dobrze przygotowane działki inwestycyjne – to tylko niektóre z walorów, jakie ma do zaoferowania miasto.

Gliwicka podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapełnia się i oferuje działki także w innych gminach.
Podobnie dzieje się w przypadku działań zainicjowanych pod szyldem NOWE GLIWICE. Zaczęło się od rewitalizacji 15 ha niszczejącego terenu po dawnej kopalni przy ul. Bojkowskiej. Na ten cel miasto wydało 24 mln euro, w tym 9,5 mln euro pozyskało z Unii Europejskiej. Pieczołowicie odrestaurowano kilka pokopalnianych obiektów, wzniesiono nowe biurowce i przygotowano działki dla inwestorów.

Przy ul. Bojkowskiej lokują się jedna po drugiej nowoczesne firmy, co sprzyja wymianie doświadczeń i tworzeniu odpowiedniego otoczenia dla innowacyjnych przedsięwzięć.

– To bez wątpienia miejsce o wyjątkowym charakterze, z doskonałą lokalizacją w pobliżu skrzyżowania dwóch autostrad – podkreśla Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (spółki, której głównym udziałowcem są Gliwice i która zarządza terenem).

Oferta jest bardzo zróżnicowana, skierowana do małych i dużych firm. – Choć konkurencja jest duża, udaje nam się pozyskiwać kolejnych inwestorów. Ostatnio, po opuszczeniu jednego z biurowców przez kolegium językowe, znaleźliśmy najemcę z branży informatycznej na cały budynek o powierzchni 2600 m2 – opowiada Bogdan Traczyk.
Wszystkie działki wytyczone w ramach pierwszego etapu zagospodarowania terenu zostały już sprzedane. Rozebrano więc znajdującą się tuż obok pokopalnianą hałdę (w części należącej do GAPR). W ten sposób pozyskano kolejne 8 ha gruntów pod inwestycje. Obecnie trwają prace zbrojeniowe, dofinansowane także ze środków Unii Europejskiej. Pierwsza działka została sprzedana, pozostałe będą systematycznie zbywane w przetargach.
W NOWYCH GLIWICACH swoje siedziby mają już przykładowo: firma INFINITE DREAMS tworząca gry i aplikacje na platformy mobilne czy firma FUTURE PROCESSING działająca na globalnym rynku oprogramowania. Ulokował się tu także FLYTRONIC – ośrodek badawczo-rozwojowy dla branży lotniczej. Zbudował w Gliwicach bezzałogowy samolot FLYEYE, wykorzystywany już przez wojsko, a niedawno utworzył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum szkoleniowe pilotów bezzałogowych statków powietrznych. Od ubiegłego miesiąca przy ul. Bojkowskiej działa też Simtec System – jeden z największych dystrybutorów systemów telewizji przemysłowej i alarmowych. Z kolei największą budowę prowadzi obecnie spółka informatyczna Kamsoft, dostarczająca specjalistyczne oprogramowanie, przeznaczone dla sektora medycyny i farmacji.

Nowe Gliwice_fot. Tomasz Zakrzewski2

Kolejne działki inwestycyjne przygotowywane są w centrum miasta, tuż przy budowanej obecnie Drogowej Trasie Średnicowej, która połączona będzie z autostradami i centrami dużych śląskich miast.

Docelowa powierzchnia może wynieść 7,5 ha. Również tym razem na uzbrojenie działek otrzymano unijną dotację. Podobnie jak w przypadku NOWYCH GLIWIC, terenem tym zarządzać będzie prawdopodobnie Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju.
Spółka ta powstała pod koniec ubiegłego roku – po zakupie przez gliwicką Agencję Rozwoju Lokalnego (spółkę w większości należącą do miasta) większościowego pakietu akcji Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości w Katowicach. – Wygraliśmy przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Skarbu Państwa, staliśmy się właścicielami lub współwłaścicielami kilku atrakcyjnych nieruchomości w regionie i kilku spółek służących przedsiębiorcom – informuje prezes GAPR. Siedziba Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju mieści się w Gliwicach przy ul. Wincentego Pola 16. Natomiast dotychczasowa siedziba GAPP, zlokalizowana w centrum Katowic, zostanie sprzedana.

Gliwice intensywnie wspierają rozwój przedsiębiorczości – posiadają ofertę w kilku miastach w regionie
Miasto – za pośrednictwem GAPR – zyskało część lub całość parków przemysłowych w Bytomiu i Żorach. Stoją tam hale fabryczne i budynek biurowy z pomieszczeniami na wynajem. W Żorach są do zagospodarowania tereny inwestycyjne – dwie działki sprzedano miesiąc temu. Poprzez GAPR oraz GAPP Gliwice stały się też właścicielem inkubatora technologicznego w Rybniku, współwłaścicielem dwóch Agencji Rozwoju Lokalnego – w Sosnowcu i Jaworznie oraz Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej. Za sprawą GAPR posiadają również około 80% udziałów w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach.
To duże laboratorium kompozytów i badań wytrzymałościowych, gdzie produkuje się także elementy prototypowe. W tym roku wzbogaci się o najnowocześniejsze wyposażenie technologiczne w zakresie kompozytów cienkowarstwowych, które w tej chwili funkcjonuje tylko w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Na ten cel Centrum otrzymało 10 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Kompozyty to rodzaj laminatów z włókien szklanych czy węglowych lub jeszcze nowocześniejszych materiałów pokrywających głównie samoloty, ale nie tylko. Kiedyś wykonywano je ręcznie z użyciem żywicy, teraz będziemy robić to automatycznie. Taka powłoka jest równie wytrzymała, ale o 30% lżejsza, co w lotnictwie jest bardzo ważne. Zależało nam na tej placówce, bo mamy szanse stworzyć ciekawą ofertę dla branży lotniczej, również gliwickiej. Placówka współdziała z firmami o zasięgu europejskim – np. francuską firmą THALES ALENIA SPACE i Europejską Agencją Kosmiczną. W pobliżu – w okolicy Bielska-Białej – działa kilkanaście firm lotniczych – opowiada Bogdan Traczyk.
Stworzenie GAPR to inwestycja, która może przynieść miastu wiele korzyści. – Zwiększyliśmy potencjał ekonomiczny miejskiej spółki, a kapitał zakładowy wzrósł ze 168 mln zł do 199 mln zł. Zdecydowanie zwiększył się też nasz potencjał rozwojowy. Mamy szerszą ofertę dla przedsiębiorców, obejmującą kilka miast. Realizujemy 11 unijnych projektów, w tym kilka międzynarodowych – wylicza szef agencji. Na możliwość ciekawszej współpracy liczyć mogą nie tylko firmy. Udziały w poszczególnych spółkach należących do GAPR mają też inne samorządy, które mogą wspólnie pracować nad rozwiązywaniem lokalnych problemów.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marx
Marx
9 lat temu

„Ostatnio, po opuszczeniu jednego z biurowców przez kolegium językowe, znaleźliśmy najemcę z branży informatycznej na cały budynek o powierzchni 2600 m2”
Ktoś wie o jaka firmę chodzi?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Nie wiem czy nie Farm51 ale nie jestem pewny

Praca w Gliwicach
5 lat temu

I bardzo dobrze! Niech się Gliwice rozwijają i pozyskują nowych inwestorów. Dzięki temu będzie więcej pracy dla Gliwiczan i mieszkańców okolicznych miejscowości 😉

Praca w Gliwicach
5 lat temu

I bardzo dobrze! Niech się Gliwice rozwijają i pozyskują nowych inwestorów. Widać, że coraz to więcej wysoko specjalistycznych firm decyduje się osiedlić w Gliwicach. Dzięki temu będzie więcej pracy dla Gliwiczan i mieszkańców okolicznych miejscowości 😉

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI