Gliwice. Kultura bez barier

Od września rusza projekt „Kultura bez barier” realizowany przez Stowarzyszenie BMC Gliwice. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do pracy z niepełnosprawnymi.

Jako indywidualni animatorzy, będą oni wspierać swoich rówieśników i młodszych kolegów.

Celem projektu jest integracja gliwickiej młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. W formule 1 na 1, młodzież pełnosprawna będzie spełniać rolę indywidualnych animatorów kultury. W ramach działań poza warsztatami przygotowującymi młode pełnosprawne osoby do pracy z niepełnosprawnymi rówieśnikami, odbędzie się spotkanie integracyjne, cykl „bitew” i sesji fotograficznych wraz z poznawaniem dziedzictwa kulturowego Gliwic, wyjazdy do Krakowa i Bielska (lub Lalik) oraz cykl wystaw pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Zwieńczeniem działań będzie konferencja, na którą zaprosimy rodziców uczestników projektu. Zostanie wówczas zaprezentowany film z jego realizacji.

Projekt ma charakter pilotażowy. Chcemy w grupie 12 pełnosprawnych animatorów i 12 niepełnosprawnych młodych osób wdrożyć modelowe rozwiązania, które będzie można mulitplikować na szerszą skalę w przyszłości. Przede wszystkim chcemy, aby młodzież przez działanie mogła sprawdzić nową wiedzę w działaniu, wykorzystać w praktyce swoją naturalną kreatywność oraz pogłębić umiejętności pracy indywidualnej, jak i zespołowej.

Doświadczenia, które w ramach projektu zdobędzie młodzież, będą procentować w przyszłości. Odpowiedzialność za wykonywanie zadań (pełnosprawni) czy wzrost poczucia bycia potrzebnym (niepełnosprawni), będzie sprzyjać w nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjaźni, w pokonywaniu nieśmiałości i lęków, w aktywnym spędzaniu wolnego czasu i odkrywania w sobie nowych talentów, bez względu na status materialny i społeczny. Będzie to dobra okazja w wyrównywaniu szans w dostępie do możliwości rozwojowych i większego uspołecznienia; promocji wolontariatu i pozytywnych zachowań; promowania zasad zdrowej rywalizacji („bitwy” fotograficzne) i młodzieżowej twórczości (wystawy).

Projekt „Kultura bez barier” jest finansowany ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI