r e k l a m a


Gliwice musiały oddać 63 miliony zł! Tak działa janosikowe

Przez ostatnie 10 lat Gliwice oddały do budżetu państwa prawie 63 miliony złotych z tytułu janosikowego.

Tak nazywana jest obowiązkowa wpłata, której muszą dokonywać bogatsze miasta czy powiaty w Polsce na rzecz tych biedniejszych. Choć idea jest szczytna, od lat budzi spore kontrowersje. Janosik zabierał pieniądze bogatym i dawał ubogim. Robił to chętnie i dobrowolnie. W przypadku zamożnych jednostek samorządu terytorialnego jest inaczej. Dają pieniądze nie zawsze dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą. Chętnie zatrzymałyby je w swoich budżetach, bo mają wiele potrzeb, a milionowe „darowizny” mogłyby przeznaczyć na inwestycje ważne dla mieszkańców.

Z drugiej strony są biedniejsze miasta czy powiaty, dla których pieniądze z janosikowego to istotny zastrzyk finansowy, a czasami jedyna szansa na zrealizowanie najpilniejszych zadań. Trudno pogodzić te dwa stanowiska. Zamożniejsze samorządy przypominają, że po przełomie ustrojowym ciężko pracowały na swój ekonomiczny status, intensywnie zabiegały o inwestorów, miejsca pracy dla mieszkańców, budowały podstawy rozwoju gospodarczego na przyszłość. Tymczasem muszą część dochodów oddać tym, którzy radzą sobie gorzej. Rząd – co zrozumiałe – chce wspierać uboższe gminy, ale wykorzystuje w tym celu pieniądze zarobione przez samorządy.

Od 10 lat najbogatsze jednostki samorządu terytorialnego przelewają więc pieniądze do budżetu państwa – zgodnie z przepisami ustawowymi.

Kto jest bogaty? Ten, kto ma wysokie wpływy z podatków płaconych przez firmy i osoby fizyczne (przekraczające 150% średniej krajowej).

Pod uwagę bierze się każdego roku dochody sprzed dwóch lat oraz liczbę mieszkańców i dokonuje obliczeń za pomocą specjalnego wzoru. W efekcie jednostek samorządu terytorialnego, które dają, jest zdecydowanie mniej niż tych, które biorą pieniądze.

Gliwice są wśród tych powiatów, które dzielą się swoimi dochodami z biedniejszymi. W 2013 r. oddadzą z tytułu janosikowego ponad 9 milionów złotych, a w sumie od 2004 roku łączna wpłata wyniesie prawie 63 miliony złotych.

Ile janosikowego płacą najbogatsze polskie samorządy? Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław – oddają co roku do budżetu państwa dziesiątki, a w sumie nawet setki milionów złotych. Dla niektórych są to więc bardzo duże obciążenia.
Województwo mazowieckie ma obecnie tak ogromne problemy związane ze spłatą należności, że grozi mu finansowa katastrofa i poprosiło rząd o pożyczkę.

Samorządy płacące janosikowe uważają, że sposób jego naliczania jest dla nich krzywdzący i zabiegają o zmianę przepisów.

Proponują zmniejszenie wpłat, ale także zmianę sposobu ich naliczania oraz zasad, na jakich pieniądze z janosikowego są przekazywane biedniejszym samorządom. Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy. Janosikowe zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego. Ten nie uchylił przepisów, nakazał jednak posłom, aby je zmienili
w taki sposób, żeby były bardziej dostosowane do sytuacji ekonomicznej gmin i powiatów. Rząd obiecuje reformę janosikowego. Szczegóły mają być znane za kilka tygodni.

(al/MSI)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
urywaczgwintów
urywaczgwintów
10 lat temu

TO wina tego łotra Frankiewicza, tak nieudolnie rządzi w Gliwicach, że mamy nadwyżkę i musimy oddawać innym.

bullik
bullik
10 lat temu

lepiej klepać biedę, by inni nam oddawali 🙂

urywaczgwintów
urywaczgwintów
10 lat temu
Reply to  bullik

Niektórzy chyba by woleli, żeby tylko ZF odszedł ze stanowiska.

Saurom
Saurom
10 lat temu

Bardzo dobrze przynajmniej nie dostanie się temu złodziejowi Frankiewiczowi.

DENI
DENI
10 lat temu

Wszyscy narzekacie na gościa a on w sumie doprowadził Gliwice do rozbudowy i to dzięki jego polityce nasze miasto nie klepie biedy tak jak inne. „Jego wina, że mamy nadwyżkę…- te słowa to pisał chyba totalny tępak, bo nadwyżka oznacza „ZYSK” chłopie- fakt, że trzeba oddać to biedniejszym, ale np. jak kasę z unii dostajemy na szkolenia, drogi, szpitale, inwestycje to jest cacy! To egoizm i brak rozwagi w słowach krytyki z waszej strony-brać to pełnymi garściami, ale dać coś drugiemu to już ”z jakiej racji! Sądzę, że jeden z drugim gdyby doszli do władzy to kradliby na potęgę i… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI