Gliwice otrzymają pieniądze z „Polskiego Ładu”. To 42,7 mln zł na drogi rowerowe

Do jednostek samorządu terytorialnego w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład trafi łącznie 30 mld zł. Zrealizowanych zostanie pięć tysięcy inwestycji, z czego ponad połowa w małych ośrodkach. W naszym regionie wsparcie otrzyma 336 projektów, w tym dwa województwa śląskiego.

Gliwice otrzymają pieniądze na zadanie pn. „Budowa, rozbudowa, przebudowa oraz modernizacja tras pieszo – rowerowych na terenie Miasta Gliwice” w kwocie 42,7 mln zł.

„Drodzy samorządowcy, życzę Wam, życzę wszystkim mieszkańcom, żeby te inwestycje: w szpitale, boiska, ośrodki sportowe, instytucje kultury, drogi i miejsca pracy, tak jak obiecaliśmy rok temu, tworzymy setki tysięcy nowych miejsc pracy, także dla tych, którzy wracają z zagranicy. Życzę Wam wszystkim, żeby one ubogacały wasze, nasze lokalne ojczyzny, żeby piękniały” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Duże wsparcie trafi do gmin z województwa śląskiego. Miasto Katowice otrzyma prawie 77 mln zł, Ruda Śląska 65 mln zł, Siemianowice Śląskie 35 mln zł, Świętochłowice blisko 30 mln zł, czy Piekary Śląskie 23,5 mln zł.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to wsparcie dla samorządów. Druga edycja naboru wniosków rozpoczęła się 28 grudnia 2021 roku i trwała do 11 marca 2022 roku. W skali kraju w ramach tego naboru przekazane zostaną fundusze na budowę lub modernizację m.in.: ponad 3,5 tys. km dróg, ponad 5 tys. km chodników, 400 boisk i obiektów sportowych, 600 km ścieżek rowerowych, ponad 90 żłobków i przedszkoli (z oddziałami integracyjnymi), ponad 700 szkół, ponad 100 siłowni plenerowych, ponad 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej. Najwięcej środków samorządy przeznaczą na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
27 dni temu

500m to pół roku, więc 42 melony w PLNach to będzie jakieś kilka dekad 😀 ale będą „nowe” bo nie ma co odnawiać, chyba że chodzi o dźwignięcie krawężników o jeszcze kilka cm 😉
Sypany pokruszony plastik też może być, w końcu to inwestycja jak przy Szopena Parku czy McDonaldzie na ZWYCIESTFA ulicy.

Marcin
Marcin
26 dni temu

To nie polski wał, bo oficjalnie ten bubel niewypalil, ale fundusz polski ład. Piszcie zgodnie z prawdą. Po za tym to nie pieniądze ale promesa inwestycyjna Z BGK czyli drukowane pieniądze, które spłacać będą młodzi. A my wszyscy teraz płacimy w podatku jakim jest inflacja. A najważniejsze że kwota promesy czyli obietnicy, wypłacana jest dopiero po zakończeniu inwestycji i tylko na kwotę jaka była ustalona w momencie podpisywania. No i jak już zgłosi się taką inwestycję na promesę czeka się do pół roku. A ceny w budowlance szaleją więc żadnej dużej inwestycji, żadna firma nie zrobi, bo kto da jakąś… Czytaj więcej »

NIk
NIk
25 dni temu

Na budowę szpitala by dali.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI